Kapusta ozdobna

Zobacz również

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Sunny365days. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) to interesująca roślina należąca do rodziny kapustowatych, która zyskała popularność ze względu na swoje niezwykłe, pełne kolorów i faktur liście. Należy do roślin jednorocznych, a pochodzi z Azji i południowej Europy.

Morfologia

Kapusta ozdobna dorasta do 30–40 centymetrów wysokości w przypadku roślin uprawianych w donicach i do 60 centymetrów w przypadku roślin uprawianych na kwiat cięty.

Charakteryzuje się efektownie zabarwionym wnętrzem rozetek liści, które mogą przybierać kolory od kremowej bieli przez odcienie żółci do różu, czerwieni, a także fioletu. Zewnętrzne liście są natomiast przeważnie ciemnozielone do niebieskozielonych. Mocne barwy pojawiają się dopiero wraz ze spadkiem temperatur późną jesienią albo zimą, dlatego kapustę ozdobną jako element dekoracyjny mieszkania albo wazonu warto ścinać dopiero w tym okresie. W zależności od odmiany liście kapusty bywają całobrzegie albo rozcięte, gładkie lub pomarszczone.

Jeśli kapusta ozdobna pozostanie i przezimuje na rabacie, dwuletnie odmiany rozwiną w okresie od maja do czerwca żółte kwiaty. Są one umieszczone na długiej łodydze nad liśćmi. W końcu rozwiną się z nich charakterystyczne dla rodziny kapustowatych strączki.

Uprawa i zastosowanie

Ze względu na niską zimoodporność kapusta ozdobna uprawiana jest najczęściej jako roślina jednoroczna.

Często jest uprawiana jako roślina ozdobna zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w parkach i ogrodach publicznych. Jej kolorowe liście stanowią piękny element dekoracyjny, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W kuchni kapusta ozdobna jest często wykorzystywana jako ozdoba potraw, na przykład do dekoracji sałatek.

Roślina jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Najlepiej rośnie na glebach żyznych o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Wymaga pełnego nasłonecznienia lub lekkiego zacienienia w czasie największego upału. Ponieważ nie jest mrozoodporna, w przypadku uprawy w klimacie o zimnych zimach warto ją posadzić wiosną i zebrać plon przed nadejściem mrozów. Można ją uprawiać z nasion lub z sadzonek, a dobre rezultaty daje siew bezpośrednio do gruntu na przełomie wiosny i lata.

Jej kolorowe, dekoracyjne liście pięknie prezentują się w ogrodzie, a także są doskonałym dodatkiem do bukietów i aranżacji florystycznych.


Źródła

  • https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/jednoroczne-dwuletnie/9399-kapusta-ozdobna
  • https://twojogrodek.pl/jak-uprawiac-kapuste-ozdobna-sadzenie-wymagania-i-pielegnacja
  • https://www.bronisze.com.pl/pl/aktualnosci/890/kapusta-ozdobna-brassica-oleracea
  • http://www.bezogrodek.com/2015/11/kapusta-ozdobna-kwiat-zimowego-ogrodu.html

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: David J. Stang. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Bukietnica Arnolda

Bukietnica Arnolda, znana również jako Raflezja Arnolda (Rafflesia Arnoldii), to gatunek wieloletniej rośliny pasożytniczej z rodziny bukietnicowatych (Rafflesiaceae), którego nazwa pochodzi od Sir Thomasa Stamforda Rafflesa,...

Welwiczja przedziwna

Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis), nazywana również welwiczja osobliwa, to jedna z najbardziej fascynujących roślin na Ziemi. Jest to gatunek endemiczny, który występuje...

Baobab afrykański

Baobab afrykański, baobab właściwy (Adansonia digitata) – gatunek drzewa z rodziny ślazowatych, zaliczany do podrodziny wełniakowatych. Występuje w stanie dzikim w tropikalnej...
Skip to content