Czerwce

Zobacz również

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Bernard DUPONT. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Czerwce (Coccoidea) to nadrodzina pluskwiaków, małe owady (od 1-5 mm) o silnym dymorfizmie płciowym. Czerwce są roślinożerne. Żywią się też sokiem z drzewa dębowego.

Samica gatunków Kermes ilicis i Kermes vermilio wytwarza czerwony barwnik, zwany także „kermes”, będący źródłem naturalnego karmazynu. Słowo „kermes” pochodzi od perskiego lub tureckiego qirmiz lub kirmizi ( قرمز ) i oznacza „szkarłatny” (zarówno kolor, jak i barwnik).

Czerwce były bardzo powszechne w rejonie starego Izraela. Ich czerwony barwnik używano do barwienia szat kapłaństwa i ludzi bogatych.

Cykl życiowy tego owada jest niesamowity. Lato i zimę czerwce spędzają w głębokim śnie. Larwy budzą się następnej wiosny na przełomie marca i kwietnia i wypełzają w poszukiwaniu pędów drzew. Kiedy je znajdą, po 24 godzinach przyczepiają się do nich ssawkami, rozpoczynając proces przekształcenia w poczwarkę zwaną czerwiem, o wyglądzie ciemnofioletowej kuleczki. Kuleczki samic są dwukrotnie większe od kuleczek samców.

Czerwce – jak wyglądają

Samiec czerwca jest niewielkich rozmiarów. Dorosły owad ma silnie uwstecznione narządy gębowe i przez okres życia nie pobiera pokarmu lub jedynie w minimalnych ilościach. Samiec przechodzi proces całkowitej metamorfozy, która trwa około dwa tygodnie. Przeobraża się w imago, owada z dwoma skrzydłami. Z kokonu wyłania się czerwony owad o długości 1,5 milimetra. Jedyną funkcją samca jest znalezienie samicy w celu reprodukcji, po czym owad ten umiera.

Dorosła samica nie ma skrzydeł ani oczu, ale ma szczękę, za pomocą której wysysa sok rośliny żywicielskiej – w tym celu przyczepia się do gałęzi lub pnia rośliny. Dorosła samica ma długość od 3 do 7 mm i szerokość od 2 do 4 mm. Aktywny cykl życiowy (z wyłączeniem okresu głębokiego snu) od pierwszego stadium przebudzonej larwy do fazy tarła wynosi od 3 do 3,5 miesiąca. Samica produkuje barwnik w swoim ciele dopiero u szczytu dorosłości. Dojrzałość osiąga po około miesiącu, na przełomie lipca i sierpnia.

Rozmnażanie

Samica składa jajeczka, co robi tylko raz w życiu, przyczepiając się sztywno do drzewa w taki sposób, że nigdy nie można jej usunąć bez całkowitego rozerwania ciała. A kiedy pojawiają się jej młode, posilają się żywym ciałem matki. Następnie, gdy młode są w stanie przeżyć poza matką, ona umiera. Kiedy umiera, wydziela szkarłatny żel, który nie tylko plami drzewo, ale także jej młode. W ten sposób są zabarwione szkarłatnym barwnikiem matki, który pozostaje z nimi do końca życia. Przez następne trzy dni robaka można zeskrobywać z drzewa w celu pozyskania barwnika, jednak czwartego dnia niezebrany żel nie jest już szkarłatny, ale zmienia się w biały wosk i jest używany do produkcji szelaku, środka konserwującego drewno. Ponadto zmiażdżony owad ma naturalne właściwości antybakteryjne i był używany do sporządzania leku wspierającego pracę serca.

Ciekawostki

Co ciekawe, czerwc pojawia się w Biblii, a dokładnie w Psalmie 22:7, gdzie czytamy słowa: „…ja jestem robakiem…” Autorem tego psalmu jest król Dawid, który zapisał tu proroctwo mesjańskie o śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu za grzechy świata, tysiąc lat przed faktycznym ukrzyżowaniem Jezusa! Pisząc słowo „robak”, użył hebrajskiego terminu „tola”, który oznacza właśnie tego konkretnego owada – czerwca.

Kiedy Jezus powiedział o sobie: „Jestem robakiem”, nie miał na myśli: „Jestem nikim”. Mówił: „Jestem robakiem czerwcem, pozwolę dobrowolnie się przywiązać do kawałka drewna i oddam życie za moje dzieci. Będę krwawić szkarłatem i umrę, aby miały życie i to w obfitości. Moja krew je okryje i wyprowadzi z duchowej nędzy do duchowej arystokracji. Będę zmiażdżony, ale moja krew uleczy ich serca. Moja ofiara usunie ciemną plamę grzechu i zachowa ich na zawsze, czyniąc ich białymi jak śnieg”.

„Chodźcie więc, a będziemy się prawować – mówi Pan! Choć wasze grzechy będą czerwone jak szkarłat, jak śnieg zbieleją; choć będą czerwone jak purpura, staną się białe jak wełna” (Iz 1:18).


Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Czerwce
  2. https://academic.oup.com/bioscience/article/55/12/1080/407161
  3. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kermes_(insect)
  4. https://www.encyclopedia.com/religion/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/crimson-worm
  5. https://blog.magnapolonia.org/szkarlatny-robak-a-jezus-chrystus/
  6. https://komentarzebiblijne.pl/boze-moj-boze-moj-czemus-mie-opuscil-psalm-221-18/
  7. https://thebiblemadeplain.com/what-did-jesus-mean-i-am-a-worm/
  8. https://youtu.be/KoywNgfMDYU

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Bernard DUPONT. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook