Zielistka Sternberga

Zobacz również

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) to gatunek rośliny z rodziny szparagowatych (Asparagaceae s.l.) i podrodziny agawowych. Pochodzi z Afryki Południowej i jest powszechnie uprawiana w wielu krajach świata. W Polsce uprawiana jest głównie jako roślina pokojowa. Jej popularność wynika nie tylko z łatwości uprawy, ale także z atrakcyjnego wyglądu.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Daderot. Licencja: CC0 1.0.

Opis

Pokrój zielistki jest dość charakterystyczny. Dobrze wyrośnięta roślina osiąga wysokość i średnicę ok. 45 cm. Wytwarza rozłogi i bulwy korzeniowe. Jednak to liście są najbardziej charakterystycznym elementem zielistki. Są one długie i wąskie – mają długość do 50 cm i szerokość do 2,5 cm. U typowej, dziko rosnącej formy są zielone, u uprawianych kultywarów ozdobnych są jasnozielone z szerokim białym paskiem pośrodku, ale u niektórych jest odwrotnie.

Łodyga zielistki jest dość długa, cienka, kremowej barwy i zwisająca łukowato. Na zwieszających się w dół pędach powstają nowe roślinki, które nadają zielistce bardzo dekoracyjny wygląd.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Yercaud-elango. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Kwiaty zielistki są niepokaźne i białe na końcach łodygi. Mają 6 wąskich, białych płatków, 6 pręcików i 1 górny słupek z długą szyjką. Zielistka kwitnie rzadko, a jeśli już, to tylko w korzystnych warunkach, co jednak nie ma wpływu na jej dekoracyjność.

Uprawa

Zielistka Sternberga to roślina niezwykle łatwa w uprawie. Nie wymaga specjalnych warunków, a jedynie umiarkowanego podlewania, okresowego nawożenia i jasnego stanowiska, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Jest także odporna na choroby i szkodniki. Jej atrakcyjny wygląd i łatwość uprawy sprawiają, że zielistka jest idealną rośliną dla początkujących ogrodników.

Jednym z największych atutów zielistki Sternberga jest jej zdolność do wyłapywania z powietrza szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd, ksylen, benzen, tlenek węgla, aceton, amoniak i metale ciężkie. Ponadto zielistka zmniejsza również szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego warto umieścić ją w pobliżu komputera lub telewizora.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Dat doris. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Właściwości zdrowotne

Warto także podkreślić właściwości zdrowotne zielistki. Roślina ta aktywnie wytwarza fitoncydy, czyli substancje o działaniu antybakteryjnym, pierwotniakobójczym i grzybobójczym. Fitoncydy ograniczają żywotność 80% chorobotwórczych drobnoustrojów, dzięki czemu zielistka jest idealna dla alergików i osób z chorobami płuc.

Roślina ta nie tylko oczyszcza powietrze, ale również zwiększa ilość tlenu i nawilża powietrze. 

W ofercie handlowej dostępne są różne odmiany zielistki Sternberga, w tym podstawowa odmiana o jednolicie zielonych liściach oraz odmiany o fantazyjnych wzorach na liściach. Najczęściej spotykane odmiany to:

  • Variegatum – jest to podstawowa, najczęściej uprawiana odmiana zielistki. Liście są ciemnozielone z białymi marginesami, pędy kwiatostanowe zielone.
  • Ocean – liście jasnozielone z białymi brzegami. Ta odmiana zielistki jest bardzo wrażliwa na przelanie i niedostatek światła.
  • Vittatum – liście są zielono-szare z szerokim białym paskiem pośrodku blaszki liściowej, pędy kwiatostanowe białe.
  • Zebra – liście ciemnozielone z żółtymi paskami na krawędziach.
  • Bonnie – jest to kompaktowa odmiana zielistki, której liście fantazyjnie zwijają się i zaginają, są ciemnozielone z wąskim, białym paskiem w środku; łodygi kwiatostanowe są żółte.

Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zielistka_Sternberga
2. https://poradnikogrodniczy.pl/zielistka-sternberga.php
3. https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/do-wnetrz/9511-zielistka-sternberga

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: DEEPAN RAJA .M. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook
x Chcę pomócChcę pomóc