asd

Chomiczek syryjski – chomik syryjski

Zobacz również

Chomiczek syryjski znany także jako chomik syryjski (Mesocricetus auratus) to gryzoń z rodziny chomikowatych (Cricetinae). Obszar naturalnego występowania chomików syryjskich swym zasięgiem obejmuje suche tereny północnej Syrii i południowej Turcji. W stanie dzikim populacja tych zwierząt zmniejsza się z powodu ich celowej eliminacji przez ludzi oraz utraty siedlisk na skutek działalności rolniczej. Dlatego Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) obecnie klasyfikuje chomiczki syryjskie jako gatunek zagrożony wyginięciem. Niemniej jednak hodowle w niewoli są dobrze rozwinięte, a chomiki syryjskie często trzymane są jako zwierzątka domowe. Wykorzystuje się je też powszechnie w badaniach naukowych.

Chomiki syryjskie są średnio pięć razy większe od chomiczników malutkich będących zwierzątkami kieszonkowymi. Wielkością i wagą ciała przewyższa je jednak chomik europejski.

Cechy charakterystyczne

Dorosłe chomiczki syryjskie osiągają długość ciała około 18 cm. Przeciętnie żyją od 1,5 do 2 lat. Samice zazwyczaj są większe od samców, ważą od 100 do 150 gramów. Masa ciała osobników żyjących w prywatnych hodowlach wynosi od 175 do 225 gramów.

Samice chomików syryjskich mają ruję co cztery dni. Ciąża trwa średnio od 16 do 21 dni. Liczba młodych w miocie zazwyczaj wynosi od 8 do 10, czasem może być ona jednak nawet dwa razy większa. Samica po porodzie może natychmiast ponownie zajść w ciążę.

Odkrycie

Chomiczki syryjskie pochodzą z Syrii. Po raz pierwszy opisali je pracujący w tym kraju szkoccy lekarze. Opis gatunku znalazł się w drugiej edycji książki „The Natural History of Aleppo” z 1797 roku. W 1839 roku brytyjski zoolog George Robert Waterhouse sklasyfikował chomika syryjskiego jako odrębny gatunek, nadając mu nazwę Cricetus auratus.

W 1930 roku zoolog Israel Aharoni złapał samicę chomika wraz z młodymi w Aleppo w Syrii i uczynił te osobniki zwierzętami laboratoryjnymi. W 1931 roku ich potomków wysłano najpierw do Wellcome Bureau of Scientific Research, a następnie do Zoological Society of London w Wielkiej Brytanii. Po kilku latach gryzonie i urodzone przez nie w późniejszym czasie młode przekazano do prywatnych hodowli. Pierwsza komercyjna hodowla chomików syryjskich została założona w 1946 roku. W 1971 roku chomiki syryjskie trafiły do Stanów Zjednoczonych.

Zachowanie

Chomiki prowadzą samotniczy tryb życia, są silnie przywiązane do swojego terytorium i nie tolerują innych osobników w pobliżu. Samice po kopulacji często atakują samców. Zdarzają się też przypadki zabijania i zjadania zdrowych młodych przez matki w sytuacji, gdy wyczują one obcy zapach na skórze potomstwa. Młode osobniki osiągają dojrzałość płciową w wieku od 4 do 5 tygodni. Zachowania terytorialne zaczynają wykazywać po ukończeniu drugiego miesiąca życia. Chomiczki syryjskie do oznaczania terytorium wykorzystują kał, mocz oraz wydzieliny z gruczołów zapachowych usytuowanych po bokach ciała.

chomik-syryjski-2
Zdj. 1. Chomiczek syryjski – chomik syryjski. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Wschlitz. Licencja: CC BY 4.0.

Przetrwanie w dzikiej przyrodzie

Ekspedycje mające na celu potwierdzenie obecności chomika na terenie północnej Syrii i południowej Turcji przeprowadzono w 1997 i 1999 roku. Złapane w ich trakcie chomiczki zostały później wysłane do Niemiec w celu założenia nowej hodowli.

Obserwacje wykazały, że dzikie samice – w przeciwieństwie do osobników żyjących w populacjach laboratoryjnych – są aktywne o zmierzchu, a nie w nocy. Dzięki temu mogą one uniknąć spotkania z nocnymi drapieżnikami, takimi jak sowy.

Jako zwierzęta laboratoryjne

Chomiki syryjskie wykorzystuje się powszechnie w badaniach nad ludzkimi chorobami, w tym nowotworami, chorobami metabolicznymi, układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, zakaźnymi oraz innymi problemami zdrowotnymi. W latach 2006-2007 gryzonie te stanowiły 19% wszystkich zwierząt objętych ustawą o dobrostanie zwierząt w Stanach Zjednoczonych.

Jako zwierzęta domowe

Chomiczki syryjskie są popularne jako zwierzątka domowe z uwagi na niewielkie rozmiary oraz łagodny charakter. Mają jednak specyficzne potrzeby, które należy spełnić, aby zapewnić im dobre zdrowie. Klatki, w których przebywają zwierzęta, muszą mieć co najmniej 1 metr kwadratowy powierzchni. Najważniejszym elementem ich wyposażenia jest koło biegowe o średnicy co najmniej 30 cm i solidnej powierzchni biegowej. W klatce poza karmą i wodą powinny też znaleźć się rozmaite zabawki stwarzające chomikom przestrzeń do podejmowania różnych aktywności.

Hodowla

Chomiki syryjskie stanowią większość chomików dostępnych w sklepach zoologicznych w USA i Wielkiej Brytanii. Początkowo występowały one tylko w jednym kolorze – naturalnym zbliżonym do złota, ale teraz istnieje wiele mutacji kolorystycznych i wzorów, takich jak kremowy, biały, cynamonowy, czarny, popielaty, srebrno-szary. Selektywna hodowla przyczyniła się też do stworzenia osobników o różnych typach sierści (długowłosa, satynowa i rex).

Długowłose chomiki, różnią się od krótkowłosych jedynie długością sierści. Ich umaszczenie może być różnorodne w zależności od indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Samce długowłose zazwyczaj mają dłuższą sierść w porównaniu do samic długowłosych.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Golden_hamster [dostęp: 14.08.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Peter Maas. Licencja: CC BY-SA 2.5.

Zobacz również

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...

Lis polarny

Lis polarny Lis polarny (Alopex lagopus), zwany inaczej pieścem lub piesakiem (Vulpes lagopus),...
Skip to content