Tapeżar – problematyczny pterozaur z Wielkiej Brytanii

Zobacz również

Tapeżary to rodzina pterozaurów. Do pewnego czasu znajdowano je głównie w skałach Brazylii i Chin. Jednak nie tak dawno pewien okaz tapeżara znaleziony został na wyspie Wight leżącej wzdłuż południowego wybrzeża Anglii. Odkrycie to nie pasuje do założeń teorii ewolucji.

Tapeżar ten i inne

Tapeżary miały kilka cech anatomicznych, które odróżniały je od innych pterozaurów. Jedną z nich były zbudowane z tkanki miękkiej wyszukane grzebienie na głowach1. Taki grzebień był czasami dwa razy większy niż czaszka2.

Szczątki tapeżara z Wielkiej Brytanii znaleziono w skałach dolnej kredy w formacji Wessex1. Wcześniej te typy pterozaurów znajdowano w młodszych skałach Brazylii i Chin2. I tu pojawia się ewolucyjna zagwozdka.

Tapeżar nie ewoluował?

Odkrycie tych szczątków pokazało, że z ewolucją tapeżarów wiąże się kilka problemów:

1. Odległa lokalizacja

Naukowcy ewolucyjni twierdzą, że wszystkie formy życia wyewoluowały. A to stwarza problem, gdy podobne gatunki odnajdywane są w bardzo odległych od siebie miejscach. Jest to częste zjawisko w zapisie kopalnym, również w przypadku dinozaurów3. Dlatego ewolucjoniści zmuszeni są w takich sytuacjach przyjmować założenie, że zwierzęta te albo wyewoluowały przypadkowo w dokładnie takie same gatunki na odległych lądach, albo przemieszczały się na inne kontynenty i właśnie wtedy uległy skamienieniu.

2. Zastój ewolucyjny

Odkrycie przesunęło przedział czasowy występowania tapeżarów w zapisie kopalnym o około 40 milionów lat wstecz na ewolucyjnej skali czasu. A to rodzi pytanie, dlaczego zwierzęta te nie ewoluowały, ale pozostały takie same przez 40 milionów lat, w czasie których rzekomo istniały? To również jest powszechne zjawisko w zapisie kopalnym4. Nazywa się je zastojem. Ale skoro podobno wszystkie stworzenia ewoluują, to zastój nie powinien w ogóle występować.

3. Brak danych o pochodzeniu

Świeccy naukowcy nie podają żadnych wskazówek co do pochodzenia tych pterozaurów – nie znaleźli żadnego przodka1. Tapeżary pojawiają się w skałach dolnej kredy nagle i w pełni ukształtowane, pozostają takie same i równie nagle znikają.

Tapeżar stworzony

Naukowcy kreacjoniści uznają, że wszystkie typy pterozaurów, włącznie z tapeżarami, były częścią stworzenia, a nagłe pojawienie się ich skamieniałości jest wynikiem gwałtownego pochówku podczas globalnego potopu. Gdy biblijną historię potraktuje się jako wiarygodny zapis początków i dziejów Ziemi, wówczas to, co tajemnicze i niejasne, staje się zrozumiałe.


Przypisy

  1. Martill, D. M. et al. 2020. First tapejarid pterosaur from the Wessex Formation (Wealden Group: Lower Cretaceous, Barremian) of the United Kingdom. Cretaceous Research. 113(104487).
  2. BBC Staff. Isle of Wight pterosaur species fossil hailed as UK first. BBC News. Posted on bbc.com May 28, 2020, accessed June 3, 2020.
  3. Clarey, T. 2015. Dinosaurs: Marvels of God’s Design. Green Forest, AR: Master Books.

Opracowano na podstawie: T. Clarey, „First tapejarid pterosaur found in Great Britain”, opublikowane na icr.org 7 czerwca 2020.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content