Brachiozaur

Zobacz również

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Dmitry Bogdanov.

Brachiozaur (Brachiosaurus) to północnoamerykański zauropod, jeden z najbardziej imponujących dinozaurów. Był to olbrzymi roślinożerny gad. Według ustaleń naukowych, dany gatunek ma co najmniej 6000 lat. Jego nazwa oznacza „ramienny jaszczur” (z gr. brachion – ramię i sauros – jaszczur). Nazwano go tak z powodu niezwykle długiej kości ramiennej, dłuższej niż udowa, przez co posturą przypominał współczesną żyrafę. Brachiozaur był jednym z największych dinozaurów, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi.

Brachiozaur – jak wyglądał

Brachiozaur miał bardzo długą szyję, którą mógł wyciągać do 13 metrów nad ziemią, sięgając do wysokich koron drzew. W porównaniu do swojego ogromnego ciała miał stosunkowo małą głowę, a jego zęby były przystosowane do rozdrabniania roślin. Jego długość wynosiła około 26 metrów, a waga mogła przekraczać 50 ton.

Odżywianie

Brachiozaur żerował w koronach drzew, gdzie nie sięgała większość innych roślinożerców. Wykorzystując długą szyję, sięgał po najwyżej rosnące liście. Silnymi szczękami zrywał pędy i mniejsze gałązki. Jadł również trawy, paprocie i przyziemne rośliny zielne. By zapewnić swemu wielkiemu cielsku konieczną do życia energię, brachiozaur potrzebował ogromnych ilości pożywienia. Ciekawostkę stanowi fakt, że ten dinozaur nie tracił czasu na przeżuwanie zdobytego pożywienia. Zdobyte kąski połykał w całości. Naukowcy twierdzą, iż pomagał sobie w ich trawieniu przez spożywanie niewielkich kamieni, które rozcierały pokarm w żołądku.

Ze względu na swój wielki rozmiar i wysokość nie miał naturalnych wrogów, co oznaczało, że mógł spokojnie się odżywiać i przemieszczać bez większych zagrożeń.

Ciekawostki

B. altithorax w terminalu Chicago-O’Hare. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: James St. John. Licencja: CC BY 2.0.

Brachiozaur był bardzo ważnym odkryciem w dziedzinie paleontologii, ponieważ był jednym z pierwszych dinozaurów, który został opisany na podstawie niemal kompletnego szkieletu. Odkrycie to pozwoliło naukowcom na dokładniejsze zrozumienie budowy i zachowania tych olbrzymich zwierząt. Wraz z rozwojem badań naukowych odkryto wiele innych gatunków zauropodów, które były podobne do brachiozaura. Naukowcy zauważyli, że wszystkie te dinozaury wykazywały podobne cechy, takie jak długa szyja i kończyny przednie, co sugeruje, że miały one podobny tryb życia i sposób odżywiania.

Dzięki wielu odkryciom szczątków brachiozaurów naukowcy zdobyli wiele cennych informacji na temat tych olbrzymów. Znaleziono na przykład skamieniałości z odciskami skóry i odciskami stóp, które pomogły naukowcom odtworzyć, jak wyglądał brachiozaur i jak się poruszał. Naukowcy zbadali również kości brachiozaurów, aby dowiedzieć się więcej o ich anatomii i sposobie życia.

Zrekonstruowane szkielety zwierząt zaliczanych do najbardziej znanego gatunku brachiozaura – afrykańskiego Brachiosaurus brancai – najbliżej Polski można obejrzeć w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie (Museum fϋr Naturkunde). Warto wiedzieć, że znajdujący się tu szkielet brachiozaura B. brancai do niedawna był największym na świecie szkieletem dinozaura, jaki dotąd odkopano i zmontowano w całości – ma 13,27 m i został znaleziony w Tanzanii.

Kolejny złożony model szkieletu brachiozaura (Brachiosaurus altithorax) był kiedyś wystawiany na widok publiczny w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago, jednak później przeniesiono go stamtąd na terminal portu lotniczego Chicago-O’Hare, gdzie do dziś można go podziwiać.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródła

1. https://zwierzetainformacje.pl/brachiozaur-masywny-roslinozerca/
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Brachiozaur
3. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Brachiosaurus
4. https://juraparkbaltow.pl/2020/10/06/brachiozaur/
5. https://dinoanimals.pl/dinozaury/brachiozaury-najwieksi-roslinozercy/

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook