Narwal jednozębny

Zobacz również

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: пресс-служба ПАО „Газпром нефть”. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Występowanie

Narwal jednozębny (Monodon monoceros) to fascynujący ssak morski z rodziny narwalowatych (Monodontidae), zamieszkujący w zimnych morzach północnych, między 60° a 85° szerokości geograficznej północnej. Najczęściej spotyka się go u wybrzeży Grenlandii, u brzegów Norwegii i wokół Szkocji, a bardzo rzadko w morzach śródlądowych. Narwal zamieszkuje przede wszystkim otwarte morza, rzadko zatoki i fiordy, a nigdy nie wchodzi do rzek.

Opis – wygląd

Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 4 do 6 metrów i ważą około 1000 kg. Ciało narwala pokryte jest gęstą warstwą izolacyjnego tłuszczu, chroniącego przed zimnem. Ubarwienie ciała jest zmienne. Nowonarodzone narwale są niebiesko-szare, młode niebiesko-czarne, dorosłe są plamiste, a stare narwale prawie całkowicie białe.

Najbardziej charakterystyczną cechą narwali jest spiralnie skręcony kieł. Wyrasta z lewej strony górnej szczęki. Może osiągać 3 metry długości i ważyć do dziesięciu kilogramów. Kły samic są nieco krótsze i gładsze niż kły samców. Kły narwali są unerwione. Naukowcy twierdzą, że dzięki temu odbierają różnego rodzaju bodźce ze środowiska, takie jak zmiany temperatury i chemiczne zmiany otoczenia.

Stado narwali. Zwróć uwagę na spiralnie skręcony kieł. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Dr. Kristin Laidre, Polar Science Center, UW NOAA/OAR/OER.

Mają małe, ale bardzo ostro widzące oczy oraz długie i wąskie płetwy piersiowe, umożliwiające im poruszanie się w wodzie.

Narwale, jak wszystkie walenie, nie potrafią oddychać pod wodą, lecz są w stanie pływać na jednym wdechu przez około 25 minut.

Odżywiają się przede wszystkim rybami dennymi, które unoszą do góry za pomocą długiego zęba, a także kałamarnicami i skorupiakami. Żyją w stadach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników i przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia.

Zimą, kiedy woda jest pokryta lodem, narwale muszą rozwijać specjalne techniki, aby uzyskać dostęp do powietrza. Często przebijają się przez cienkie warstwy lodu, a także korzystają z dziur w lodzie, które są tworzone przez foki i inne zwierzęta.

Rozmnażanie

Narwale rozmnażają się w sposób płciowy, a okres godowy przypada na wiosnę i początek lata. Samce rywalizują ze sobą o samice, często wykonując widowiskowe skoki i inne zachowania mające na celu zaimponowanie przeciwnikowi. Po kopulacji samica jest w ciąży przez około 14 miesięcy. Ciąża ta jest jedną z najdłuższych wśród ssaków morskich.

Samica rodzi jedno młode. Młody osobnik po narodzeniu waży około 80 kilogramów i mierzy około 1,5 metra. Noworodek jest karmiony mlekiem matki przez około rok, a w międzyczasie stopniowo zaczyna przyswajać także pokarm stały. Samice narwala osiągają dojrzałość płciową w wieku około 6-8 lat, natomiast u samców może to nastąpić dopiero po 10-12 latach życia.

Ze względu na fakt, że narwale żyją w ekstremalnych warunkach, a także z uwagi na ich bardzo ograniczony obszar występowania, wciąż istnieje wiele nieznanych aspektów ich życia rozrodczego.

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów narwale zostały zaliczone do kategorii LC (ang. least concern „najmniejszej troski”). Obecnie ich populację ocenia się na ok. 80 000 osobników.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Проектный офис Нарвал. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Źródła

  1. Serafiński W., Wielgus-Serafińska E. (1988), Ssaki, zwierzęta świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
  2. https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/narwal-jednozebny
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Narwal_jednoz%C4%99bny
  4. https://ciekawostki.online/ciekawostki/198/o-narwalach/?utm_content=cmp-true
  5. https://dinoanimals.pl/zwierzeta/narwal-monodon-monoceros/

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: пресс-служба ПАО „Газпром нефть”. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook
x Chcę pomócChcę pomóc