Narwal jednozębny

Zobacz również

Narwal jednozębny

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: пресс-служба ПАО „Газпром нефть”. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Narwal jednozębny (Monodon monoceros) to fascynujący ssak morski z rodziny narwalowatych (Monodontidae), zamieszkujący w zimnych morzach północnych, między 60° a 85° szerokości geograficznej północnej. Najczęściej spotyka się go u wybrzeży Grenlandii, u brzegów Norwegii i wokół Szkocji, a bardzo rzadko w morzach śródlądowych. Narwal zamieszkuje przede wszystkim otwarte morza, rzadko zatoki i fiordy, a nigdy nie wchodzi do rzek.

Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 4 do 6 metrów i ważą około 1000 kg. Ciało narwala pokryte jest gęstą warstwą izolacyjnego tłuszczu, chroniącego przed zimnem. Ubarwienie ciała jest zmienne. Nowonarodzone narwale są niebiesko-szare, młode niebiesko-czarne, dorosłe są plamiste, a stare narwale prawie całkowicie białe.

Najbardziej charakterystyczną cechą narwali jest spiralnie skręcony kieł. Wyrasta z lewej strony górnej szczęki. Może osiągać 3 metry długości i ważyć do dziesięciu kilogramów. Kły samic są nieco krótsze i gładsze niż kły samców. Kły narwali są unerwione. Naukowcy twierdzą, że dzięki temu odbierają różnego rodzaju bodźce ze środowiska, takie jak zmiany temperatury i chemiczne zmiany otoczenia.

Stado narwali. Zwróć uwagę na spiralnie skręcony kieł. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Dr. Kristin Laidre, Polar Science Center, UW NOAA/OAR/OER.

Mają małe, ale bardzo ostro widzące oczy oraz długie i wąskie płetwy piersiowe, umożliwiające im poruszanie się w wodzie.

Narwale, jak wszystkie walenie, nie potrafią oddychać pod wodą, lecz są w stanie pływać na jednym wdechu przez około 25 minut.

Odżywiają się przede wszystkim rybami dennymi, które unoszą do góry za pomocą długiego zęba, a także kałamarnicami i skorupiakami. Żyją w stadach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników i przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia.

Zimą, kiedy woda jest pokryta lodem, narwale muszą rozwijać specjalne techniki, aby uzyskać dostęp do powietrza. Często przebijają się przez cienkie warstwy lodu, a także korzystają z dziur w lodzie, które są tworzone przez foki i inne zwierzęta.

Narwale rozmnażają się w sposób płciowy, a okres godowy przypada na wiosnę i początek lata. Samce rywalizują ze sobą o samice, często wykonując widowiskowe skoki i inne zachowania mające na celu zaimponowanie przeciwnikowi. Po kopulacji samica jest w ciąży przez około 14 miesięcy. Ciąża ta jest jedną z najdłuższych wśród ssaków morskich.

Samica rodzi jedno młode. Młody osobnik po narodzeniu waży około 80 kilogramów i mierzy około 1,5 metra. Noworodek jest karmiony mlekiem matki przez około rok, a w międzyczasie stopniowo zaczyna przyswajać także pokarm stały. Samice narwala osiągają dojrzałość płciową w wieku około 6-8 lat, natomiast u samców może to nastąpić dopiero po 10-12 latach życia.

Ze względu na fakt, że narwale żyją w ekstremalnych warunkach, a także z uwagi na ich bardzo ograniczony obszar występowania, wciąż istnieje wiele nieznanych aspektów ich życia rozrodczego.

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów narwale zostały zaliczone do kategorii LC (ang. least concern „najmniejszej troski”). Obecnie ich populację ocenia się na ok. 80 000 osobników.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Проектный офис Нарвал. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Źródła

  1. Serafiński W., Wielgus-Serafińska E. (1988), Ssaki, zwierzęta świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
  2. https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/narwal-jednozebny
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Narwal_jednoz%C4%99bny
  4. https://ciekawostki.online/ciekawostki/198/o-narwalach/?utm_content=cmp-true
  5. https://dinoanimals.pl/zwierzeta/narwal-monodon-monoceros/

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: пресс-служба ПАО „Газпром нефть”. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułNiedźwiedź polarny
Następny artykułBrachiozaur

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...
Skip to content