Troodon
Troodon to rodzaj ptakopodobnego dinozaura z rodziny troodontów (Troodontidae). Przyjmuje się, iż żył pod koniec okresu kredowego, około 70 mln lat temu, na terenie dzisiejszej Ameryki.
Nazwa rodzajowa dinozaura oznacza ‘raniący ząb’ i odnosi się do mocno piłkowanych krawędzi zębów.
Troodon był niewielkim dinozaurem – mierzył poniżej 3 m długości i ważył 50 kg. Jednak zęby odnalezione na Alasce sugerują, że troodony występujące na tamtych terenach mogły osiągać rozmiary około dwukrotnie większe niż osobniki żyjące na południu, w Montanie i Albercie. Miał duże oczy, a ich budowa sugeruje, że jego widzenie obuoczne było lepsze niż u innych dinozaurów. Przednie kończyny troodona były dość długie i wyposażone w ostre pazury. Czwarty palec u przedniej kończyny był przeciwstawny do reszty palców (tak jak u ssaków naczelnych, w tym u człowieka). Miał też sierpowaty pazur na drugim palcu stopy.
Troodon był prawdopodobnie jednym z najinteligentniejszych dinozaurów. Jego współczynnik encefalizacji (stosunek masy mózgu od masy ciała) wynosił 6,5. Dla porównania EQ człowieka wynosi 7, a welociraptora 5. Troodon jest więc powszechnie uważany za najinteligentniejszego z nieptasich dinozaurów i szeroko rozsławiony w wielu książkach popularnonaukowych jako „najinteligentniejszy dinozaur”.
Znane są gniazda i embriony należące do tego zwierzęcia. Żył on w sąsiedztwie takich dinozaurów jak orodrom czy daspletozaur.
Skamieniałości dinozaura zostały odkryte w 1855 roku w Ameryce Północnej. Zęby gada posiadają charakterystyczne ząbkowania i pod niektórymi względami przypominają zęby dinozaurów roślinożernych, co sugeruje wszystkożerność Troodona.
Troodon najprawdopodobniej był opierzony. Możliwe, że prowadził stadny tryb życia.
Do rodzaju Troodon przez lata zaliczano wiele gatunków, często na podstawie bardzo fragmentarycznych skamielin. Obecnie uznawany jest tylko jeden gatunek należący do tego rodzaju – T. formosus.
Źródła
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Troodon
- https://encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Troodon
- https://dinoanimals.pl/blogi/czastytanow/troodon-formosus/