Tyrannosaurus rex

Zobacz również

Tyrannosaurus rex

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Nobu Tamura. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z rodziny tyranozaurów. Powszechnie uważa się, że żył około 68-66 milionów lat temu w okresie późnej kredy na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. Był jednym z ostatnich dinozaurów żyjących przed wymarciem.

Pierwsze szczątki tego dinozaura zostały znalezione w Montanie przez Barnuma Browna w 1902 roku.
Największy i najbardziej kompletny szkielet znany jako ‘Sue’ znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago i mierzy 12,8 metra długości i 4 metry wysokości (mierzonej od ziemi do stawów biodrowych). 

Nazwa ‘Tyrannosaurus rex’ pochodzi z języka greckiego i łacińskiego. ‘Tyrannosaurus’ oznacza ‘tyran (król) jaszczurów’, natomiast ‘rex’ to po łacinie ‘król’. Razem nazwa oznacza ‘króla tyranozaurów’.

T-Rex był olbrzymim dinozaurem, osiągającym długość do 12-13 metrów, wysokość do około 4 metrów i ważącym do 9 ton. Miał ogromną głowę, uzębienie składające się z 50-60 ostro zakończonych zębów, masywne kończyny oraz ogon służący do utrzymywania równowagi podczas biegu.

T-Rex był w stanie poruszać się z prędkością do 32 km/h, co czyniło go jednym z najszybszych dinozaurów swojego czasu. Mając potężne szczęki i ostre zęby, był w stanie polować na duże zwierzęta, takie jak triceratopsy, ankylozaury i hadrozaury. Jego ostre zęby, zapewniające mu skuteczne rozdrabnianie mięsa, były jednym z najważniejszych narzędzi używanych do polowań. Aby uchronić się przed przegrzaniem podczas miażdżenia ofiary potężnymi szczękami, gigantyczne zwierzę miało otwory wentylacyjne w głowie, które pomagały chłodzić mózg, podobnie jak u aligatorów.

Tyrannosaurus rex był również zwierzęciem bardzo inteligentnym, jego mózg miał większą masę w stosunku do jego ciała niż u innych dinozaurów. To sugeruje, że był w stanie myśleć i działać w sposób bardziej zaawansowany niż inne zwierzęta z tamtego okresu.

Posiadał on również bardzo dobrze rozwinięte zmysły słuchu, wzroku i węchu. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ostatni z nich – niezwykle czuły węch, dzięki olbrzymim komorom węchowym. Nozdrza, oddalone od siebie o 25 cm, umożliwiały dinozaurowi kierunkowe lokalizowanie potencjalnych ofiar. Uważa się, że węch T-Rexa był najlepiej rozwinięty wśród wszystkich zwierząt, które kiedykolwiek zamieszkiwały ziemię. Porównuje się, że skuteczność jego węchu stokrotnie przewyższa zdolności najlepszych psów myśliwskich. T-Rex miał również imponujący wzrok, który pozwalał mu dostrzec ofiarę z odległości aż 6 kilometrów!

Jednak, mimo że Tyrannosaurus rex był jednym z największych i najpotężniejszych drapieżników w historii, nie był on bezkonkurencyjny. Istniały inne gatunki dinozaurów, które mogły mu zagrażać i stanowić dla niego rywali w walce o przetrwanie. Wśród nich należy wymienić Triceratopsa, Ankylozaura i Stegozaura.

Dzisiaj Tyrannosaurus rex pozostaje jednym z najbardziej znanych dinozaurów w historii. Stał się prawdziwą legendą. Jego potężna sylwetka i pokaźne zęby przyciągają uwagę miłośników nauki i fanów dinozaurów na całym świecie. Stał się również jednym z ulubionych dinozaurów w kulturze masowej, pojawiając się w filmach, grach i innych mediach.Wciąż jednak istnieje wiele tajemnic związanych z T-Rexem, które naukowcy próbują odkryć. Wiele badań koncentruje się na tym, jak dokładnie wyglądała jego skóra i jakie kolory miał na swoim ciele. Naukowcy próbują również uzyskać więcej informacji na temat jego zachowań i sposobu życia.


Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tyranozaur
2. https://dinoanimals.pl/dinozaury/tyranosaurus-t-rex-zabojcza-potega/
3. https://www.nationalgeographic.com/animals/facts/tyrannosaurus-rex
4. https://juraparkbaltow.pl/2019/08/01/tyranozaur-rex/
5. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Tyrannosaurus

Zobacz również

Poprzedni artykułRóża damasceńska
Następny artykułKoala australijski

Popularne artykuły

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Stegozaur

Stegozaur Stegozaur (Stegosaurus) to rodzaj roślinożernego dinozaura ptasiomiednicznego. Powszechnie uważa się, że żył...

Abdallahsaurus

Abdallahsaurus Wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego konkretnego osobnika. Abdallahsaurus, jak powszechnie...
Skip to content