Żółw olbrzymi

Zobacz również

Żółw olbrzymi (Aldabrachelys gigantea) jest to gatunek żółwia z rodziny żółwi lądowych (Testudinidae), jeden z największych żółwi na świecie. Jego karapaks (potocznie skorupa) przeciętnie ma 120 cm długości, a masa ciała samca dochodzi do około 250 kg.

Główna populacja żółwi olbrzymich zamieszkuje wyspę Aldabra na Oceanie Indyjskim.

Opis

Skorupa jest ciemnoszara albo czarna, silnie wysklepiona. Karapaks pokrywają duże, gładkie tarcze i mimo że ma tylko około 1-1,5 cm grubości, jest niezmiernie wytrzymały na nacisk. Żółw ma krępą budowę ciała, grube, słupowate nogi, pokryte dużymi tarczkami. Jego głowa jest stosunkowo mała, spiczasta i pokryta łuskami.

Szyja, otoczona miękką skórą, jest bardzo długa, dzięki niej zwierzę może sięgać gałęzi drzew do metra od ziemi.

Dieta

Żółwie olbrzymie są głównie roślinożerne, jedzą trawy, liście, łodygi roślin drzewiastych i owoce. Czasami zdarza się, że sięgają po małe bezkręgowce i padlinę. Żółwie w niewoli zjadają owoce, takie jak jabłka i banany, a także sprasowane granulki warzywne. Są żarłoczne – dorosły osobnik zjada do 25 kg pożywienia na dobę. W naturalnym środowisku żółwi dostępna jest niewielka ilość świeżej wody do picia, dlatego większość wilgoci pozyskują z pożywienia.

Zachowanie

Żółwie z Aldabry występują zarówno pojedynczo, jak i w stadach, które gromadzą się głównie na otwartych łąkach. Najbardziej aktywne są rano, kiedy spędzają czas na wypasie i szukaniu pożywienia. Chowają się w cieniu drzew lub w małych jaskiniach, a także zanurzają się w wodzie, aby się ochłodzić w upalne dni.

Okres lęgowy trwa od lutego do maja. Samica podróżuje na suche, nasłonecznione niziny, gdzie znosi jaja w gnieździe, które zakopuje pod powierzchnią ziemi. Wielkość lęgu wynosi od 9 do 25 jaj wielkości piłek tenisowych. Zazwyczaj z lęgu rodzi się tylko od trzech do pięciu zdolnych do życia młodych. Inkubacja trwa około czterech miesięcy. Po wykluciu młode pisklęta pozostają w gnieździe przez kilka tygodni, po czym wychodzą z gniazda. Płeć żółwia zależy od temperatury inkubacji, przy czym samice rozwijają się w nieco wyższych temperaturach. Samice mogą gniazdować dwa razy w ciągu jednego sezonu.

Podobnie jak inne gatunki żółwie również mają sposoby okazywania dominacji i obrony. Rywalizujące żółwie będą stać wyprostowane, twarzą do siebie z otwartymi ustami i wyciągać szyje tak wysoko, jak to możliwe. Najwyższa głowa prawie zawsze „wygrywa”, podczas gdy przegrany wycofuje się posłusznie w zarośla.

Żółwie należą do najdłużej żyjących zwierząt. Uważa się, że niektóre pojedyncze żółwie olbrzymie mają ponad 200 lat, ale trudno to zweryfikować, ponieważ przeżywają swoich ludzkich obserwatorów. Żółw o imieniu Adwaita zapisał się na kartach historii, gdyż był podobno jednym z czterech przywiezionych przez brytyjskich marynarzy z Seszeli jako prezenty dla Roberta Clive’a z Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w XVIII wieku i przybył do zoo w Kalkucie w 1875 roku. Dożył około 255 lat.


Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82w_olbrzymi
  2. https://nationalzoo.si.edu/animals/aldabra-tortoise 
  3. https://eol.org/pages/49802838/articles
  4. Tortoise and Freshwater Turtle Specialist Group (2011). „Conservation Biology of Freshwater Turtles and Tortoises”. International Union for Conservation of Nature (IUCN).
  5. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Giant_tortoise

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: fred_pnd. Licencja: CC BY 2.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook