Młoda fauna, młoda flora – młode skamieniałości

Zobacz również

Wiele odkrywanych skamieniałości stanowi dla naukowców spore wyzwanie, gdy próbują przypisać im wiek liczony w milionach lat. Kopalne szczątki niejednokrotnie zawierają w sobie cząsteczki, które ulegają rozkładowi w czasie krótszym niż milion lat.

Pisaliśmy już o zachowanym DNA, kolagenie i kilku innych elementach organizmów, których badacze ewolucyjni nie spodziewali się znaleźć w zapisie kopalnym. Poniżej wymieniamy kilka kolejnych ciekawych odkryć świadczących o tym, że skamieniała fauna i flora nie jest taka stara, jak się powszechnie uważa.

Młode skamieniałości

• Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee odzyskali aminokwasy (elementy budulcowe białka) z komórek skamieniałego tropikalnego drzewa ze skały na Antarktydzie, której wiek szacuje się na 280 milionów lat. Aminokwasy nietknięte rozkładem przez tak długi czas?!1

• Gerald Mayr z Senckenberg Research Institute informował o odkryciu najstarszego na świecie lipidu w kopalni skamielin w Messel w Niemczech. Oryginalny i wciąż żółty tłuszcz znajdujący się w gruczole kuprowym ptaka został oszacowany na 48 milionów lat2. Po tak wielu latach bakterie powinny już dawno go rozłożyć.

• Międzynarodowy zespół opisał w czasopiśmie Scientific Reports oryginalne pigmenty obecne w skórze skamieniałego żółwia2. Żółw ma rzekomo 54 miliony lat, dziwi więc, dlaczego bakterie już dawno nie spożyły bogatego w węgiel pigmentu.

• Naukowcy opisali ciemnoniebiesko-zielone pigmenty jaj kredowych owiraptorów odkrytych w osadach chińskich3.

• Chińscy naukowcy dokładnie zidentyfikowali wnętrze kości skamieniałego ptaka, o którym twierdzą, że został pogrzebany 120 milionów lat temu. Kość ma normalnie wyglądające kanały Haversa, czyli małe przestrzenie w kształcie rurek, które znajdują się w centrach standardowych struktur kostnych. Dlaczego kanały te nie zostały wypełnione mineralnymi osadami po milionach lat obiegu wody? Pod wpływem nieustannej erozji, rozkładu, zmian temperatur i opadów ta kość nie powinna przetrwać nawet jednej dziesiątej tego domniemanego czasu4.

• Serwisy informacyjne podały do wiadomości, że odkryto najlepiej zachowanego dinozaura na świecie. Skamieniały gad ma liczyć rzekomo 112-125 milionów lat. Jednak badania wykazały, że w zmumifikowanej skórze dinozaura nadal znajdują się oryginalne pigmenty5. Obecność pigmentów i wiek skamieliny nie współgrają ze sobą.

• Uniwersytet w Lund w Szwecji poinformował, że na rzekomo 200-milionowych liściach miłorzębu zidentyfikowano pokrywające je świeże woskowe skórki. Naukowcy nie spodziewali się, że skórki te będą „pełne organicznych molekuł”6

• George Poinar opisał wciąż nienaruszone komórki krwi ssaków wewnątrz kleszcza uwięzionego w dominikańskim bursztynie. Bursztyn nie posiada właściwości konserwujących i nie mógł przez miliony lat powstrzymywać działania praw rozpadu chemicznego7.

Młode skamieniałości, młode życie, młoda Ziemia

Odkryć takich jak powyżej z biegiem lat przybywa. Krótkotrwałe związki chemiczne nie mogą występować w starych skamieniałościach. To oznacza, że skamieniałości są młode. A co za tym idzie, młode jest życie i młoda jest nasza planeta.


Przypisy

  1. Clarey, T. Fossil Trees in Antarctica Preserve Ancient Proteins. Creation Science Update. Posted on icr.org December 11, 2017; dostęp: 4.10.2022.
  2. Thomas, B. Ancient Animal Biochemicals Again. Creation Science Update. Posted on icr.org December 7, 2017; dostęp: 4.10.2022.
  3. Wiemann, J. et al. Dinosaur origin of egg color: oviraptors laid blue-green eggs. PeerJ. 5:e3706. See also ICR’s original announcement of this fossil: Thomas, B. Colorful Dinosaur Eggs Challenge Deep Time. Creation Science Update. Posted on icr.org June 11, 2015; dostęp: 4.10.2022.
  4. Thomas, B. Stunning Bird Fossil Has Bone Tissue. Creation Science Update. Posted on icr.org October 19, 2017; dostęp: 4.10.2022.
  5. Thomas, B. Spectacular Dinosaur Has Skin, Horn, Pigments. Creation Science Update. Posted on icr.org August 28, 2017; dostęp: 4.10.2022.
  6. Zobacz przypisy w Thomas, B. Fossil Plants Contain Original Molecules. Creation Science Update. Posted on icr.org August 3, 2017; dostęp: 4.10.2022.
  7. Thomas, B. 2010. Amber Jewelry: A Conversation Piece for Creation Evidence. Acts & Facts. 39 (9): 17.

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „Best of 2017: fleshy fossils”, opublikowane na icr.org 28 grudnia 2017.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy pterozaury miały pióra?

Pterozaury były latającymi gadami i choć czasami nazywa się je latającymi dinozaurami, to jednak „technicznie” różniły się od dinozaurów. Naukowcy ewolucyjni jeszcze...

Archeopteryks: ptak czy gad? A może nie?

Archeopteryks jest prawdopodobnie najsłynniejszą skamieliną, jaką kiedykolwiek odkryto. Ma mieszankę cech podobnych do ptaków i gadów, a po raz pierwszy opisany został zaledwie dwa lata...

Eksplozja kambryjska

Podręczniki opisują zapis kopalny jako „najlepszy dowód” na ewolucję. Twierdzą, że zapis kopalny dowodzi  ewolucji, ponieważ wydaje się, że istnieje sukcesja od...
Skip to content