Młoda fauna, młoda flora – młode skamieniałości

Zobacz również

Strona głównaZiemia i kosmosPaleontologiaMłoda fauna, młoda flora – młode skamieniałości

Wiele odkrywanych skamieniałości stanowi dla naukowców spore wyzwanie, gdy próbują przypisać im wiek liczony w milionach lat. Kopalne szczątki niejednokrotnie zawierają w sobie cząsteczki, które ulegają rozkładowi w czasie krótszym niż milion lat.

Pisaliśmy już o zachowanym DNA, kolagenie i kilku innych elementach organizmów, których badacze ewolucyjni nie spodziewali się znaleźć w zapisie kopalnym. Poniżej wymieniamy kilka kolejnych ciekawych odkryć świadczących o tym, że skamieniała fauna i flora nie jest taka stara, jak się powszechnie uważa.

Młode skamieniałości

• Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee odzyskali aminokwasy (elementy budulcowe białka) z komórek skamieniałego tropikalnego drzewa ze skały na Antarktydzie, której wiek szacuje się na 280 milionów lat. Aminokwasy nietknięte rozkładem przez tak długi czas?!1

• Gerald Mayr z Senckenberg Research Institute informował o odkryciu najstarszego na świecie lipidu w kopalni skamielin w Messel w Niemczech. Oryginalny i wciąż żółty tłuszcz znajdujący się w gruczole kuprowym ptaka został oszacowany na 48 milionów lat2. Po tak wielu latach bakterie powinny już dawno go rozłożyć.

• Międzynarodowy zespół opisał w czasopiśmie Scientific Reports oryginalne pigmenty obecne w skórze skamieniałego żółwia2. Żółw ma rzekomo 54 miliony lat, dziwi więc, dlaczego bakterie już dawno nie spożyły bogatego w węgiel pigmentu.

• Naukowcy opisali ciemnoniebiesko-zielone pigmenty jaj kredowych owiraptorów odkrytych w osadach chińskich3.

• Chińscy naukowcy dokładnie zidentyfikowali wnętrze kości skamieniałego ptaka, o którym twierdzą, że został pogrzebany 120 milionów lat temu. Kość ma normalnie wyglądające kanały Haversa, czyli małe przestrzenie w kształcie rurek, które znajdują się w centrach standardowych struktur kostnych. Dlaczego kanały te nie zostały wypełnione mineralnymi osadami po milionach lat obiegu wody? Pod wpływem nieustannej erozji, rozkładu, zmian temperatur i opadów ta kość nie powinna przetrwać nawet jednej dziesiątej tego domniemanego czasu4.

• Serwisy informacyjne podały do wiadomości, że odkryto najlepiej zachowanego dinozaura na świecie. Skamieniały gad ma liczyć rzekomo 112-125 milionów lat. Jednak badania wykazały, że w zmumifikowanej skórze dinozaura nadal znajdują się oryginalne pigmenty5. Obecność pigmentów i wiek skamieliny nie współgrają ze sobą.

• Uniwersytet w Lund w Szwecji poinformował, że na rzekomo 200-milionowych liściach miłorzębu zidentyfikowano pokrywające je świeże woskowe skórki. Naukowcy nie spodziewali się, że skórki te będą „pełne organicznych molekuł”6

• George Poinar opisał wciąż nienaruszone komórki krwi ssaków wewnątrz kleszcza uwięzionego w dominikańskim bursztynie. Bursztyn nie posiada właściwości konserwujących i nie mógł przez miliony lat powstrzymywać działania praw rozpadu chemicznego7.

Młode skamieniałości, młode życie, młoda Ziemia

Odkryć takich jak powyżej z biegiem lat przybywa. Krótkotrwałe związki chemiczne nie mogą występować w starych skamieniałościach. To oznacza, że skamieniałości są młode. A co za tym idzie, młode jest życie i młoda jest nasza planeta.


Przypisy

  1. Clarey, T. Fossil Trees in Antarctica Preserve Ancient Proteins. Creation Science Update. Posted on icr.org December 11, 2017; dostęp: 4.10.2022.
  2. Thomas, B. Ancient Animal Biochemicals Again. Creation Science Update. Posted on icr.org December 7, 2017; dostęp: 4.10.2022.
  3. Wiemann, J. et al. Dinosaur origin of egg color: oviraptors laid blue-green eggs. PeerJ. 5:e3706. See also ICR’s original announcement of this fossil: Thomas, B. Colorful Dinosaur Eggs Challenge Deep Time. Creation Science Update. Posted on icr.org June 11, 2015; dostęp: 4.10.2022.
  4. Thomas, B. Stunning Bird Fossil Has Bone Tissue. Creation Science Update. Posted on icr.org October 19, 2017; dostęp: 4.10.2022.
  5. Thomas, B. Spectacular Dinosaur Has Skin, Horn, Pigments. Creation Science Update. Posted on icr.org August 28, 2017; dostęp: 4.10.2022.
  6. Zobacz przypisy w Thomas, B. Fossil Plants Contain Original Molecules. Creation Science Update. Posted on icr.org August 3, 2017; dostęp: 4.10.2022.
  7. Thomas, B. 2010. Amber Jewelry: A Conversation Piece for Creation Evidence. Acts & Facts. 39 (9): 17.

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „Best of 2017: fleshy fossils”, opublikowane na icr.org 28 grudnia 2017.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook