Czy Jezus Chrystus był tylko kolejnym założycielem nowej religii, jakich wielu w historii świata? W niniejszym artykule przedstawimy, jak Chrystus wypada na tle innych założycieli religijnych.
Osobom niewierzącym zdarza się zrównywać Jezusa Chrystusa z innymi prorokami i założycielami. Pytają: dlaczego to właśnie chrześcijaństwo miałoby być prawdziwe, a inne religie już nie? Albo: skoro pojawiło się tak wielu proroków, to którego proroka lub założyciela religii powinniśmy słuchać? Nie potrafiąc zidentyfikować żadnej religii jako prawdziwej, niewierzący najczęściej odrzucają religię w ogóle, uznając je wszystkie za fałszywe.
Poniżej spróbujemy przedstawić kilku najbardziej prominentnych założycieli różnych religii świata. Dzięki temu zobaczymy, jak wypadają oni na tle Jezusa Chrystusa i czy faktycznie można stawiać Go na równi z nimi.
Zaratusztra Spitama (założyciel zaratusztrianizmu)
Zaratusztra Spitama (znany po prostu jako Zaratusztra lub Zoroaster) był założycielem jednej z najstarszych religii świata, którą znamy jako zaratusztrianizm. Według tradycji miał on żyć w VI wieku p.n.e. w starożytnym Iranie, choć nie jest znane jego dokładne miejsce narodzin, pobytu i śmierci. Najczęściej uważa się, że była to prowincja Chorasan – dzisiejszy wschodni Iran i Afganistan. Jednak z powodu przypisywania mu autorstwa Starszej Awesty i Gathów, które wykazują starsze cechy języka awestyjskiego, wielu badaczy uważa, że prorok żył około 1500 roku p.n.e.1 Jeszcze inni przypisują go do około 1000 roku p.n.e.2 Do tego nie pomaga fakt, że przez wielu Zaratusztra jest uznawany za postać półlegendarną3.
Według tradycji prorok zaratusztrianizmu miał umrzeć, gdy miał 77 lat i 40 dni. Nie ma jednak zgody co do tego, jak umarł. Zależnie od tradycji, miał on umrzeć śmiercią naturalną lub zostać zamordowany przez wrogiego mu kapłana4. Niemniej wszystkie tradycje zgadzają się, że umarł jak każdy inny człowiek i nic się z nim nie działo po śmierci.
Siddharta Gautama czyli Budda (założyciel buddyzmu)
Jeśli Zaratusztra żył w VI wieku p.n.e., to Siddharta Gautama (znany jako Budda) był mu częściowo współczesny. Żył on w VI i częściowo w V wieku p.n.e. w Indiach. Zgodnie z tradycją buddyjską urodził się w Lumbini (dzisiejszy Nepal), a zmarł w Kushinagarze (dzisiejsze Indie)5. Był on księciem z klanu Shakya, ale wyrzekł się dotychczasowego życia w dostatku, zostając wędrownym ascetą. Po wielu latach wędrówki, kiedy zajmował się głównie medytacją i żebractwem, miał dostąpić oświecenia (nirwany) pod drzewem Bodhi na obszarze dzisiejszej miejscowości Bodh Gaja. Przez resztę życia przemierzał dolinę rzeki Ganges, nauczając i tworząc nowe zgromadzenia zakonne praktykujące jego nauki.
Zgodnie z tradycją buddyjską, gdy oświecony Siddharta Gautama zmarł, osiągnął stan o nazwie parinirwana, czyli ostateczna nirwana. Tym samym miał się całkowicie uwolnić od rzekomego kręgu samsary, czyli od karmy i reinkarnacji, stając się jedno z kosmosem. Buddyści uznają istnienie także innych osób, które osiągnęły parinirwanę. Ogólnie szkoła therawady nie praktykuje modlitw w celu wzywania pomocy Buddy, innych buddów czy bodhisattwów, natomiast szkoła mahajany już je dopuszcza6. Ale nie można tu mówić o wstawiennictwie w znaczeniu religii monoteistycznych, gdyż w buddyzmie nie istnieje żaden osobowy Bóg.
Mahomet lub Muhammad (założyciel islamu)
Mahomet (lub Muhammad) był założycielem islamu, religii monoteistycznej częściowo wywodzącej się z judeochrześcijaństwa. Urodził się w 570 roku w pogańskiej Mekce. Gdy miał 40 lat i odwiedzał pobliską jaskinię, aby się modlić, miał mu się po raz pierwszy ukazać anioł Gabriel. Pouczono go, że Bóg jest jeden i trzy lata później zaczął publicznie głosić tę prawdę. Jednak w 622 roku, po kilkunastu latach działalności, Mahomet został wygnany z Mekki i uciekł do Medyny, której został przywódcą. Po kilku latach walk z Mekką udało mu się podbić miasto. Do śmierci Mahometa w 632 roku cały Półwysep Arabski przyjął islam oraz uznał jego władzę, a później jego następców (kalifów).
Mahomet uważany jest za najważniejszego proroka islamu, ważniejszego również od Jezusa Chrystusa (ale na powrót którego muzułmanie czekają podobnie jak chrześcijanie7). Uważa się, że oprócz rozmawiania w wizjach z aniołem Gabrielem w jego życiu miały miejsce również inne nadprzyrodzone wydarzenia. W 621 roku rzekomo odbył dwie cudowne podróżne: do Jerozolimy (tzw. isra) i stamtąd do Nieba (tzw. miradż). Oczywiście to wszystko nie uchroniło go od śmierci w 632 roku. Jednak według muzułmanów Mahomet dołączył w ten sposób do świętych (wali), czyli innych proroków i aniołów (a według szyitów, także imamów), którzy dokonują wstawiennictwa (s̲h̲afāʿa) za ludźmi u Allaha.
Baha Allah lub Baha’u’llah (założyciel bahaizmu)
Jeśli chodzi o znacznie bardziej współczesne czasy, to na pierwsze miejsce wysuwa się bahaizm i jego założyciel. Baha Allah, znany też jako Baha’u’llah, urodzony jako Mirza Husajn-Ali Nuri (1817-1892), pochodził z Iranu (Persji). Właśnie tam w 1844 roku niejaki Sajjid Ali Muhammad przyjął imię Bab i założył ruch mesjanistyczny znany jako babizm, który głosił rychłe pojawienie się mesjasza wszystkich religii świata. Bab zmarł w 1850 roku, ale ruch rozwijał się dalej, kiedy w 1863 roku wspomniany wcześniej Mirza Husajn-Ali Nuri ogłosił się owym mesjaszem, przyjmując imię Baha Allah (lub Baha’u’llah)8.
Bahaizm (wraz z poprzedzającym go babizmem) wywodzi się z islamu szyickiego. Jest to religia monoteistyczna uznająca, że wszyscy poprzedni prorocy różnych religii świata, w tym Mojżesz, Budda, Chrystus i Mahomet, byli Manifestacjami Boga. Baha’u’llah jest uznawany za najnowszego, ale nie ostatniego Posłańca, a jednocześnie ma stanowić wypełnienie obietnicy o powtórnym przyjściu Jezusa Chrystusa9. Niemniej w 1892 roku zmarł, tak jak pozostali wymienieni wcześniej prorocy i założyciele religii. Według bahaitów dołączył on do wstawienników przed Bogiem, podobnie jak wcześniej Mahomet10.

Założyciele religii świata – co łączy ich wszystkich?
Wszystkich powyższych proroków, wysłanników i założycieli religii, pomimo wielu różnic, łączy kilka cech. Przede wszystkim wyznawcy tych religii nie wierzą, że po swojej śmierci dany założyciel powstał z martwych. Co prawda koncepcja zmartwychwstania znajduje swoje miejsce w zaratusztrianizmie, islamie i bahaizmie, jednak nigdzie nie znajdziemy idei, że Zaratusztra, Mahomet czy Baha’u’llah powstali z martwych. Koncepcja ta jest też obca buddyzmowi. Ponadto wyznawcy powyższych religii mają różne poglądy na temat wstawiennictwa swoich założycieli. Zaratusztrianie nie wierzą, że Zaratusztra wstawia się za nimi u Ahura Mazdy. Buddyści nie wierzą w żadnego osobowego Boga, stąd w szkole mahajany mówi się co najwyżej o wzywaniu pomocy buddów i bodhisattwów. Z kolei muzułmanie i bahaici wierzą, że ich założyciele dołączyli do grona wielu świętych wstawiających się za nimi u Allaha.
Oprócz czterech wyżej wspomnianych postaci moglibyśmy wymienić również wielu innych. Na przykład Konfucjusz założył w Chinach konfucjanizm, który głosi trzymanie się drobiazgowych moralno-społecznych przepisów, aby naśladować porządek niebiański. Również w Chinach Laozi założył taoizm z jego teorią jing-jang i trzymaniem się prostoty życia. Z kolei w Indiach niejaki Guru Nanak założył sikhizm stanowiący syntezę islamu i hinduizmu. Ale niezależnie od tego, co głosili, oni również umarli i najwyraźniej nie odgrywają dzisiaj żadnej czynnej roli, pomocniczej ani wstawienniczej, w życiu swoich wyznawców.
Prorocy Starego Testamentu
Podobnie możemy też powiedzieć o prawie wszystkich postaciach biblijnych. Na przykład apostoł Piotr wypowiedział się o królu Dawidzie w następujący sposób:
Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami. Wyniesiony na miejsce po prawicy Boga, otrzymał od Ojca obietnicę Ducha Świętego i zesłał Go, jak to sami widzicie i słyszycie. Bo Dawid nie wstąpił do nieba, a jednak powiada: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół Twoich jako podnóżek stóp Twoich11.
Oprócz Dawida moglibyśmy tutaj dodać niemal wszystkich patriarchów i proroków starożytnego Izraela. Wyjątek stanowią Henoch12 i Eliasz13, którzy według Biblii zostali zabrani do Nieba bez uprzedniego doświadczenia śmierci, oraz Mojżesz, który miał powstać z martwych14. Ale do żadnego z nich Bóg nigdy nie powiedział: Siądź po prawicy mojej.
Jezus Chrystus – jedyny Pośrednik pojednania człowieka z Bogiem
Powyższe słowa Bóg skierował tylko do jednego człowieka: Jezusa Chrystusa. To jedyny założyciel religijny, który dobrowolnie przyjął na Siebie grzechy wszystkich ludzi i poniósł za nie śmierć krzyżową (w Jego czasach najbardziej haniebną15). Ponadto chrześcijanie wierzą, że On nie tylko powstał z martwych i wstąpił cieleśnie do Nieba, ale również stoi przed Bogiem w ciele ludzkim, aby wstawiać się za każdym człowiekiem, który się do Niego modli. A to dlatego, że według Biblii Chrystus jest zarówno Synem Bożym (czyli Bogiem), jak i Synem Człowieczym (czyli człowiekiem)16. A ponieważ posiada obie te natury, to jako jedyny może być doskonałym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi.
Oczywiście politeistyczne religie etniczne mają swoich antropomorficznych bogów i kapłanów wstawiających się za ludźmi. Ale celem tych religii zawsze było składanie ofiar ze zwierząt (i nieraz z ludzi) w celu udobruchania okrutnych i kapryśnych bóstw. W islamie i bahaizmie (ale także w katolicyzmie i prawosławiu), które są religiami monoteistycznymi, ci bogowie i herosi zostali zastąpieni przez zmarłych świętych i aniołów kierujących swe modlitwy do jednego Boga. I ponownie w buddyjskiej szkole mahajany rolę pomocniczą (ale nie wstawienniczą) mogą pełnić oświeceni buddowie i bodhisattwy.
Ale żadna z tych religii nie głosi Boga, który pragnie całkowicie pojednać każdego z nas ze Sobą i utrzymywać z nami głęboko intymną relację. I aby człowiek był w pełni pojednany z Bogiem, potrzebuje Kogoś, kto będzie doskonałym Pośrednikiem, w którym to, co boskie, zostało w pełni złączone z tym, co ludzkie. Z tego powodu Bóg Ojciec, w Swej doskonałej miłości do nas17, uczynił Swego Syna, Jezusa Chrystusa, jednym z nas. Bóg sam zniżył się do nas, aby nas wywyższyć.
Dlatego Jezus Chrystus tak bardzo wyróżnia się spośród innych założycieli religijnych. I stąd niezwykły apel apostoła Pawła, który jest skierowany do każdego z nas:
A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał z sobą przez Chrystusa i poruczył nam służbę pojednania, to znaczy, że Bóg w Chrystusie świat z sobą pojednał, nie zaliczając im ich upadków, i powierzył nam słowo pojednania. Dlatego w miejsce Chrystusa poselstwo sprawujemy, jak gdyby przez nas Bóg upominał; w miejsce Chrystusa prosimy: Pojednajcie się z Bogiem18.
Polecamy również inne artykuły o zbliżonej tematyce:
- Genealogie Jezusa Chrystusa w Nowym Testamencie
- Monoteizm abrahamowy – ewenement w historii religii
- Czy cywilizacja potrzebuje religii?
- Zmartwychwstanie Chrystusa? Oto dowody!
Przypisy
- Zarathushtra, Encyclopaedia Britannica, https://www.britannica.com/biography/Zarathustra [dostęp: 05.03.2025].
- J. Bekhrad, The obscure religion that shaped the West, BBC, 06.04.2017, https://www.bbc.com/culture/article/20170406-this-obscure-religion-shaped-the-west [dostęp: 05.03.2025].
- P. O. Skjærvø, Introduction to Zoroastrianism, 2005.
- B. Olson, Zarathustra, Campbell, Nietzsche and Bliss, Joseph Campbell Foundation, 28.03.2017, https://www.jcf.org/post/zarathustra-campbell-nietzsche-and-bliss [dostęp: 05.03.2025].
- S. Shrestha, Telling the story of Buddha’s Lumbini, Nepali Times, 14.05.2022, https://nepalitimes.com/here-now/telling-the-story-of-buddha-s-lumbini [dostęp: 05.03.2025].
- Buddhist Traditions, Nalanda, 01.07.2012, https://www.nalanda.org.my/buddhist-traditions/ [dostęp: 05.03.2025].
- S. Hameed, Muslims Too Believe Jesus Will Return, About Islam, 18.12.2023, https://aboutislam.net/reading-islam/understanding-islam/muslims-too-believe-that-jesus-will-return/ [dostęp: 05.03.2025].
- The Life of Mirza Husayn Ali Nuri (Baha’u’llah), The Unitarian Baha’i Faith, https://unitarianbahais.org/bahaullah/ [dostęp: 05.03.2025].
- C. Buck, The “Return” of Christ: What Does it Mean?, Bahai Teachings, 13.06.2018, https://bahaiteachings.org/return-christ-mean/ [dostęp: 05.03.2025].
- H. Hornby, Lights of Guidance, 1988, punkty 1488-1492, https://bahai.works/Lights_of_Guidance/Prayer_and_Meditation#1488 [dostęp: 05.03.2025].
- Dzieje Apostolskie 2,32-35.
- Księga Rodzaju 5,24; por. List do Hebrajczyków 11,5.
- II Księga Królewska 2,11-13; por. Ewangelia według Mateusza 17,1-8.
- List Judy 1,9; por. Ewangelia według Mateusza 17,1-8.
- List do Hebrajczyków 12,1-2.
- I List Jana 5,20; Ewangelia według Jana 11,31.
- Ewangelia według Jana 3,16-17.
- II List do Koryntian 5,18-20; Biblia Warszawska.
Jeśli nie zaznaczono inaczej, fragmenty biblijne pochodzą z Biblii Tysiąclecia.
© Źródło zdjęcia głównego: Canva.