Wannanozaur

Zobacz również

Wannanozaur

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Cesar Diaz. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Wannanozaur (Wannanosaurus) to mały dinozaur, o którym powszechnie mówi się, że żył w okresie późnej kredy na terenie dzisiejszej prowincji Anhui w Chinach. Jego nazwa oznacza ‘jaszczur z Wannano’ i pochodzi od miejsca odnalezienia – od chińskich słów Wan (inna nazwa prowincji Anhui) i nan (co znaczy ‘południe’; szczątki odnaleziono na południu Anhui).

Typowy gatunek, Wannanosaurus yansiensis, został opisany przez Hou Lian-Hai w 1977 roku.

Szczątki tego dinozaura zostały odkryte w postaci dwóch fragmentarycznych szkieletów. Holotyp (IVPP 4447) obejmuje niekompletną czaszkę (część jej dachu, lewą kość jarzmową i lewą połowę żuchwy), lewą kość ramienną, obie kości udowe, prawą kość piszczelową, fragment kości biodrowej i pojedynczy kręg szyjny. Natomiast paratyp (IVPP 4447.1) to niekompletny szkielet, na który składają się kości udowe, lewe kości piszczelowa i strzałkowa, częściowa miednica, część prawej stopy i sześć kręgów ogonowych.

Wannanozaur osiągał długość od ok. 60 cm do ok. 1 m. Jego kość udowa mierzyła zaledwie 8 cm. Mimo to, zdaniem Hou Lian-Hai, holotyp był osobnikiem dojrzałym. Jednocześnie Butler i Zhao (2009) uważają, że zarówno holotyp, jak i paratyp reprezentują młode okazy.

Dinozaur ten charakteryzował się płytką żuchwą, a każda kość zębowa zawierała prawdopodobnie 10-11 zębów. Kończyny przednie były znacznie krótsze niż tylne, a kość ramienna stanowiła mniej więcej połowę długości kości udowej. Jedną z charakterystycznych cech wannanozaura była ekstremalnie zgięta kość ramienna.

Wannanozaur był roślinożerny i zamieszkiwał lasy, gdzie żywił się liśćmi i gałązkami drzew. Pomimo swojego małego rozmiaru był zdolny do szybkiego biegu i skakania, co pomagało mu w unikaniu drapieżników.

Wannanozaur został zaliczony do rodziny pachycefalozaurów (Pachycephalosauridae) przez Hou w 1977 roku. Obecnie jednak uważa się, że był on prymitywniejszy i należał do szerszego kladu Pachycephalosauria.


Źródła

1. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Wannanosaurus
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wannanozaur
3. https://dinodata.de/animals/dinosaurs/pages_w/wannanosaurus.php
4. https://www.mindat.org/taxon-4823178.html

Zobacz również

Poprzedni artykułDiplodok
Następny artykułWiktoria królewska

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Stegozaur

Stegozaur Stegozaur (Stegosaurus) to rodzaj roślinożernego dinozaura ptasiomiednicznego. Powszechnie uważa się, że żył...
Skip to content