Tukan tęczodzioby

Zobacz również

Tukan tęczodzioby

Tukan tęczodzioby (Ramphastos sulfuratus) jest to gatunek dużego ptaka z rodziny tukanowatych (Ramphastidae). Zamieszkuje Amerykę Centralną i Południową, Meksyk oraz tereny Wenezueli i Kolumbii. To kolorowy ptak, którego duży dziób w kształcie banana jest najbardziej charakterystyczną cechą.

Tukan tęczodzioby łącznie z dziobem mierzy średnio od 43 do 56 cm. Sam dziób ma długość 12-15 cm, co stanowić może do 1/3 długości całego ciała. Samiec waży przeciętnie 500 g, a samica 380 g. Chociaż dziób prezentuje się bardzo okazale, jest on strukturą pustą w środku, zbudowaną z keratyny, dzięki czemu jest on stosunkowo lekki. W dziobie znajduje się długi, wąski, przypominający pióro język. Upierzenie tukana tęczodziobego jest żółto-czarne. Nogi mają niebieski odcień. Jego ogon jest długi i ma kwadratowy kształt, a skrzydła są szerokie i krótkie, aby umożliwić lot między drzewami. Większość powierzchni dzioba jest zielona, boki są pomarańczowe, a końcówka dzioba jest czerwona.

Tukany spędzają dużo czasu na drzewach. Ptaki te mają słabo rozwiniętą umiejętność latania, dlatego nie mogą podróżować na duże odległości i poruszają się głównie poprzez przeskakiwanie z drzewa na drzewo.

Wydają głośne wołanie przypominające rechot żaby.

Tukany często mieszkają w opuszczonych dziuplach, na przykład starych dziuplach dzięciołów. W jednym gnieździe może spać od 5 do 6 dorosłych osobników. Nie dość, że bywa tam bardzo ciasno, to dna dziur często pokryte są pestkami z owoców, które ptaki zjadły wcześniej. Podczas snu tukany zwijają się w “kulkę”, aby utrzymać temperaturę ciała na normalnym poziomie – głowę odwracają tak, że ich długi dziób spoczywa na grzbiecie, a ogon jest złożony nad głową.

Tukany tęczodziobe to ptaki bardzo towarzyskie, rzadko widywane samotnie. Latają  przez lasy deszczowe w małych stadach liczących od sześciu do dwunastu osobników. Lot ich jest powolny i falujący, składający się z szybkich uderzeń skrzydeł (od sześciu do dziesięciu), a następnie szybowaniu z dziobem wysuniętym do przodu i opadającym w dół, jakby ciągnął resztę ciała. Ich stopy są wyciągnięte do przodu w locie. Odległości lotów są zazwyczaj krótkie. Żyją razem w grupach, w których istnieje struktura rodzinna.

Samica tukana tęczodziobego składa 1-4 białych jaj w dziupli. Samiec i samica uczestniczą w opiece nad jajami, wysiadując je na zmianę. Jaja wylęgają się po około 15-20 dniach od złożenia. Po wykluciu samiec i samica również na zmianę karmią pisklęta. Kiedy pisklęta się wykluwają, nie mają piór i mają zamknięte oczy przez około 3 tygodnie. Pisklęta mają odpowiednio uformowane kończyny dolne, aby móc poruszać się po dnie gniazda. Pozostają w gnieździe przez 8-10 tygodni, kiedy to ich dzioby w pełni się rozwijają i wówczas młode są gotowe do opuszczenia gniazda.

Dieta tukanów składa się głównie z szerokiej gamy owoców, takich jak figi, pomarańcze czy guawa, oraz innych, mniej powszechnych owoców tropikalnych. Ale może również obejmować owady, jaja i jaszczurki. Dziób, zaskakująco zręczny, pozwala tukanowi wykorzystać szereg owoców, do których inaczej nie można by dotrzeć. Podczas jedzenia ptak używa dzioba do rozgniecenia owocu, a następnie odrzuca głowę do tyłu, aby połknąć owoc w całości.


Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tukan_t%C4%99czodzioby
  2. „Keel-Billed Toucan Ramphastos sulfuratus”. The Sacramento Zoological Society. Archived from the original on 8 March 2016.
  3. https://animaldiversity.org/accounts/Ramphastos_sulfuratus/
  4. https://seaworld.org/animals/facts/birds/keel-billed-toucan/

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Andy Morffew. Licencja: CC BY 2.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...
Skip to content