Tukan tęczodzioby

Zobacz również

Tukan tęczodzioby (Ramphastos sulfuratus) jest to gatunek dużego ptaka z rodziny tukanowatych (Ramphastidae). Zamieszkuje Amerykę Centralną i Południową, Meksyk oraz tereny Wenezueli i Kolumbii. To kolorowy ptak, którego duży dziób w kształcie banana jest najbardziej charakterystyczną cechą.

Opis

Tukan tęczodzioby łącznie z dziobem mierzy średnio od 43 do 56 cm. Sam dziób ma długość 12-15 cm, co stanowić może do 1/3 długości całego ciała. Samiec waży przeciętnie 500 g, a samica 380 g. Chociaż dziób prezentuje się bardzo okazale, jest on strukturą pustą w środku, zbudowaną z keratyny, dzięki czemu jest on stosunkowo lekki. W dziobie znajduje się długi, wąski, przypominający pióro język. Upierzenie tukana tęczodziobego jest żółto-czarne. Nogi mają niebieski odcień. Jego ogon jest długi i ma kwadratowy kształt, a skrzydła są szerokie i krótkie, aby umożliwić lot między drzewami. Większość powierzchni dzioba jest zielona, boki są pomarańczowe, a końcówka dzioba jest czerwona.

Tukany spędzają dużo czasu na drzewach. Ptaki te mają słabo rozwiniętą umiejętność latania, dlatego nie mogą podróżować na duże odległości i poruszają się głównie poprzez przeskakiwanie z drzewa na drzewo.

Wydają głośne wołanie przypominające rechot żaby.

Tukany często mieszkają w opuszczonych dziuplach, na przykład starych dziuplach dzięciołów. W jednym gnieździe może spać od 5 do 6 dorosłych osobników. Nie dość, że bywa tam bardzo ciasno, to dna dziur często pokryte są pestkami z owoców, które ptaki zjadły wcześniej. Podczas snu tukany zwijają się w “kulkę”, aby utrzymać temperaturę ciała na normalnym poziomie – głowę odwracają tak, że ich długi dziób spoczywa na grzbiecie, a ogon jest złożony nad głową.

Tukany tęczodziobe to ptaki bardzo towarzyskie, rzadko widywane samotnie. Latają  przez lasy deszczowe w małych stadach liczących od sześciu do dwunastu osobników. Lot ich jest powolny i falujący, składający się z szybkich uderzeń skrzydeł (od sześciu do dziesięciu), a następnie szybowaniu z dziobem wysuniętym do przodu i opadającym w dół, jakby ciągnął resztę ciała. Ich stopy są wyciągnięte do przodu w locie. Odległości lotów są zazwyczaj krótkie. Żyją razem w grupach, w których istnieje struktura rodzinna.

Rozmnażanie

Samica tukana tęczodziobego składa 1-4 białych jaj w dziupli. Samiec i samica uczestniczą w opiece nad jajami, wysiadując je na zmianę. Jaja wylęgają się po około 15-20 dniach od złożenia. Po wykluciu samiec i samica również na zmianę karmią pisklęta. Kiedy pisklęta się wykluwają, nie mają piór i mają zamknięte oczy przez około 3 tygodnie. Pisklęta mają odpowiednio uformowane kończyny dolne, aby móc poruszać się po dnie gniazda. Pozostają w gnieździe przez 8-10 tygodni, kiedy to ich dzioby w pełni się rozwijają i wówczas młode są gotowe do opuszczenia gniazda.

Dieta

Dieta tukanów składa się głównie z szerokiej gamy owoców, takich jak figi, pomarańcze czy guawa, oraz innych, mniej powszechnych owoców tropikalnych. Ale może również obejmować owady, jaja i jaszczurki. Dziób, zaskakująco zręczny, pozwala tukanowi wykorzystać szereg owoców, do których inaczej nie można by dotrzeć. Podczas jedzenia ptak używa dzioba do rozgniecenia owocu, a następnie odrzuca głowę do tyłu, aby połknąć owoc w całości.


Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tukan_t%C4%99czodzioby
  2. „Keel-Billed Toucan Ramphastos sulfuratus”. The Sacramento Zoological Society. Archived from the original on 8 March 2016.
  3. https://animaldiversity.org/accounts/Ramphastos_sulfuratus/
  4. https://seaworld.org/animals/facts/birds/keel-billed-toucan/

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Andy Morffew. Licencja: CC BY 2.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content