Ewolucja mózgu, czyli czy mózg mózgowi nierówny?

Zobacz również

Teoria ewolucji głosi, że rzeczy powinny rozwijać się od prostych do coraz bardziej złożonych. A jednak niedawne badanie mózgów ssaków ujawniło coś zupełnie innego.

Każdy mózg jest wysoce wyspecjalizowany

Zgodnie z modelem ewolucyjnym, gdy mózgi stworzeń stają się większe, a same stworzenia coraz bardziej złożone, wówczas powinna wzrastać złożoność połączeń nerwowych w ich mózgach. Z kolei naukowcy kreacjoniści twierdzą, że każde stworzenie od samego początku otrzymało od Stwórcy wysoce wyspecjalizowany mózg, w pełni sprawny do spełniania swojej roli. I rzeczywiście przełomowe badanie przeprowadzone na ssakach pokazało, że poziomy aktywności ich mózgów są tak samo złożone1,2.

Projekt badawczy

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie przy pomocy obrazowania dyfuzyjnego metodą rezonansu magnetycznego przeanalizował mózgi około 130 różnych gatunków ssaków – od maleńkich nietoperzy po duże delfiny. Mózgi usunięto z ciał martwych zwierząt, z których setka nigdy wcześniej nie miała skanowanych mózgów. Powstała zatem innowacyjna baza danych obejmująca szerokie spektrum ssaków.

Naukowcy wzięli również pod uwagę skany mózgów 32 osób. Dzięki tej metodzie, identyfikując istotę białą mózgów, odtworzyli sieć połączeń – neurony i ich włókna nerwowe (aksony) wraz z połączeniami (synapsami), które współpracują ze sobą w przekazywaniu sygnałów bioelektrycznych2.

Science Daily zacytowało wypowiedź jednego z autorów badania, profesora Yaniva Assafa:

Odkryliśmy, że łączliwość mózgu – a mianowicie wydajność przesyłania informacji przez sieć neuronową – nie zależy ani od wielkości, ani od struktury żadnego konkretnego mózgu…. Innymi słowy, mózgi wszystkich ssaków, od maleńkich myszy, przez ludzi, po duże byki i delfiny, wykazują jednakową łączliwość, a informacje przemieszczają się w nich z taką samą wydajnością2.

Wnioski z badań

Profesor Assaf odnosząc się do ewolucyjnych założeń, potwierdził, iż wielu naukowców wyrażało przekonanie, że łączliwość ludzkiego mózgu przewyższa łączliwość mózgów pozostałych ssaków2. A jednak wyniki badań jednoznacznie zaprzeczają tej teorii. Stwierdził również:

Nasze badanie ujawniło uniwersalne prawo zachowania łączliwości mózgu [Conservation of Brain Connectivity]. Prawo to oznacza, że wydajność przekazywania informacji w sieci neuronowej mózgu jest jednakowa u wszystkich ssaków, w tym u ludzi2.

A zatem wygląda na to, że złożoność łączliwości mózgu u ssaków nie ma ani ewolucyjnego wzoru, ani ewolucyjnego poprzednika.


Przypisy

  1. Yaniv Assaf et al., “Conservation of brain connectivity and wiring across the mammalian class,” Nature Neuroscience 23, (2020): 805, doi.org/10.1038/s41593-020-0641-7.
  2. American Friends of Tel Aviv University. „MRI scans of the brains of 130 mammals, including humans, indicate equal connectivity.” ScienceDaily. July 20, 2020; dostęp: 12.07.2022.

Opracowano na podstawie: J. P. Tomkins, „Mammalian brains prove evolutionary disconnect”, opublikowane na icr.org 14 września 2020.

Zobacz również

Popularne artykuły

Mit ewolucji małpy w człowieka

Czy oparcie całej gałęzi nauki o pochodzeniu o mit ewolucji ma sens? Przeciętny czytelnik często wiedziony jest do przekonania,...

Rasy ludzkie – co mówi nauka?

Podobno ludzie dzielą się na odrębne rasy. Taki podział stał się krzywdzący dla wielu grup etnicznych. Dodatkowo teoria ewolucji wzmocniła takie zjawiska,...

Obrzydliwa tajemnica Darwina… jeszcze bardziej obrzydliwa!

Problem braku form przejściowych w zapisie kopalnym zauważył sam Karol Darwin, stwierdzając, że jest to argument przeciwko zaproponowanej przez niego koncepcji stopniowej...
Skip to content