Trawianka

Zobacz również

Trawianka (Perccottus glenii) to ryba słodkowodna. Naturalnie występuje w dorzeczu Amuru we wschodniej Azji. Została wprowadzona do innych regionów Eurazji. Jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju.

Opis

Trawianka przypomina okonia lub jazgarza. Ma oczy umieszczone wysoko na głowie, zaokrąglony pysk i wysuniętą dolną szczękę. Dwie płetwy grzbietowe są prawie złączone. Pierwsza ma sześć do ośmiu kolców, druga dziewięć do jedenastu miękkich promieni. Płetwa odbytowa posiada od siedmiu do dziesięciu miękkich promieni. Płetwy brzuszne są bardziej zaokrąglone i nie są zrośnięte, co odróżnia ją od babek. Ryba ma brązowe ubarwienie z ciemnym wzorem przypominającym szachownicę. Ciemne linie odchodzą od oczu. Dorasta do 25 cm. Największy zarejestrowany osobnik ważył 250 g.

Rozmieszczenie i siedlisko

Trawianka naturalnie zamieszkuje wody śródlądowe północno-wschodnich Chin, północnej Korei i rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

W 1912 roku przywieziono ją do Petersburga jako rybę ozdobną. W latach 20. XX wieku rozprzestrzeniła się w pobliskich wodach. W latach 50. pojawiła się w płytkich wodach Zatoki Fińskiej, gdzie została uznana za gatunek inwazyjny.

Preferuje stawy, wolno płynące rzeki i zamknięte zbiorniki wodne. Najdalej na zachód trafiła do stawów dorzecza Dunaju w Bawarii. Odnotowano ją również w słonawych wodach Morza Czarnego na Ukrainie.

Inwazyjność

W Europie trawianka jest uznawana za gatunek inwazyjny od 2016 roku. Jej import, hodowla oraz wypuszczanie na wolność są zakazane w całej Unii Europejskiej. Na Łotwie stwierdzono, że w jednym zbiorniku żyły wyłącznie trawianki. W 2022 roku po raz pierwszy odkryto ten gatunek w stawie w południowo-zachodniej Finlandii. Pojawiła się także w Czechach.

Zachowanie

Trawianka dobrze przystosowuje się do różnych warunków. Żywi się owadami, larwami, małymi skorupiakami i narybkiem. Tarło odbywa się w ciepłych, płytkich wodach wśród roślinności. Samiec pilnuje złożonej ikry.

Znaczenie gospodarcze

Trawianka ma niewielkie znaczenie dla lokalnych rybaków, ale jest czasem hodowana jako ryba akwariowa. Wprowadzone populacje mogą zagrażać lokalnej faunie ze względu na jej drapieżny tryb życia i duży apetyt.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_sleeper [dostęp: 07.10.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Petrtyl. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook