Samostrojenie: sztuka automasażu

Zobacz również

Apostoł Paweł w Liście do Kolosan przypomina nam: „wszystko, co czynicie, z serca czyńcie, jak dla Pana, a nie dla ludzi”1. Gdy sięgamy po techniki samodzielnego masażu, możemy robić to z głębokim zrozumieniem, że nasze ciało jest świątynią Ducha Świętego i darem od Boga.

W momencie gdy poświęcamy czas na automasaż, możemy traktować to jako wyraz troski o naszą świątynię, którą jest nasze ciało. Ma on korzystne działanie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również poprawia samopoczucie. Automasaż wykonany z pełnym zaangażowaniem i szacunkiem dla własnego ciała staje się aktem wdzięczności za dar życia.

Czym jest automasaż?

Automasaż to masaż wykonywany samodzielnie przez pacjenta w warunkach domowych. Wykonuje się go w celu polepszenia przepływu krwi żylnej i chłonki. Stosowanie automasażu pozwala na utrzymanie pełnej sprawności mięśni, stawów, ścięgien i więzadeł.

Zasady automasażu

Zasady obowiązujące w automasażu, wskazania, przeciwwskazania oraz podstawy fizjologiczne są identyczne jak w przypadku masażu klasycznego. Wskazania i zalety korzystania z masażu zostały omówione w poprzednim artykule Masaż w działaniu.

Warto pamiętać, że masaż rozpoczyna się od przyjęcia pozycji zapewniającej maksymalne rozluźnienie mięśni masowanego obszaru. Opanowanie masażu klasycznego wykonywanego na kimś znacznie ułatwia wykonywanie automasażu.

Podstawową zasadą masażu klasycznego czy automasażu jest kierunek masażu. Kolejność oraz ruchy powinny być wykonywane w kierunku do serca2.

Kierunek masażu

Kończyny, zarówno dolne, jak i górne, masujemy dosercowo. Rozpoczynamy od części dystalnych (dalszych – palce), a kończymy na częściach proksymalnych (bliższych – staw ramienny/staw biodrowy).

W masażu klatki piersiowej poruszamy się w dwóch liniach – wzdłuż linii pośrodkowej oraz w poprzek linii pośrodkowej. Masaż wzdłuż linii pośrodkowej wykonujemy od łuków żeber do obojczyków i barków. Natomiast masaż w poprzek linii pośrodkowej wykonujemy wzdłuż żeber do linii pachowych.

Masaż powłok brzusznych wykonujemy zgodnie z ruchem przesuwania treści pokarmowej w obrębie żołądka i okrężnicy. Można też masować się wzdłuż kresy białej oraz w poprzek niej.

Głowę z kolei masujemy od jej czubka do podstawy szyi3.

Przykładowa metodyka masażu

Przyjrzyjmy się przykładowemu sposobowi masażu kończyny górnej:

  1. Głaskanie barku. Rozpoczynamy od górnego obszaru ramienia. Następnie przechodzimy na bark i kierujemy w stronę klatki piersiowej i łopatki. Głaskanie należy wykonywać całą dłonią.
  2. Rozcieranie dłoni. Najpierw rozcieramy wszystkie palce, a potem każdy palec osobno. Następnie należy rozetrzeć okolicę dłoniową śródręcza.
  3. Głaskanie całej kończyny. Rozpoczynamy od palców w kierunku barku, klatki piersiowej oraz łopatki.
  4. Wyciskanie. Wykonujemy je od nadgarstka do barku. W tej technice wykorzystuje się chwyt szczypcowy (kciuk znajduje się po jednej stronie kończyny masowanej, po drugiej znajdują się śródręcze i pozostałe palce).
  5. Ugniatanie. Wykonujemy je chwytem szczypcowym poprzez chwytanie i puszczanie. Zaczynamy od nadgarstka i kontynuujemy w kierunku barku.
  6. Rozcieranie. Rozpoczynamy od palców i kierujemy w stronę barku. Rozcieranie wykonywane jest ruchami kolistymi, złączonymi palcami.
  7. Oklepywanie techniką miotełkową. W przypadku tej techniki palce są wyprostowane i swobodne. Oklepywanie wykonujemy od palców w kierunku barku.
  8. Głaskanie całej kończyny. Rozpoczynamy od palców, idąc w kierunku barku, klatki piersiowej i łopatki. Głaskanie należy wykonywać całą dłonią.
  9. Wstrząsanie. Ruchy potrząsania wykonuje się w ustawieniu kończyny masowanej w górze.

Zakończenie

Zasady automasażu, jakie omówiliśmy, niosą ze sobą głęboki sens dbania o swoje ciało z poszanowaniem dla każdej jego części. Wybierając automasaż, kierujemy się zasadą oddania, pielęgnując naszą świątynię z wewnętrznym zrozumieniem jej wartości. Automasaż staje się więc nie tylko praktyką fizycznej troski, ale również duchowym rytuałem, w którym doceniamy i pielęgnujemy dar, który otrzymaliśmy od Boga i świata.


Przypisy

  1. Kol 3,23 UBG.
  2. K. Radlak, Automasaż, https://fizjoterapeuty.pl/masaz/automasaz.html [dostęp: 22.01.2024].
  3. A. Zborowski, Omówienie poszczególnych technik masażu, w: Masaż klasyczny¸ Kraków, 2008, s. 23-34.

Grafika na górze dla ilustracji. © Źródło: Adobe Stock. Autor: vladimirfloyd.

Zobacz również

Popularne artykuły

Zaburzenia lękowe – co radzi Pismo Święte?

Skąd się biorą zaburzenia lękowe i co możemy z nimi zrobić? Przedstawiamy metodę, która została zapisana już w Piśmie Świętym.

Gdy rano budzisz się zmęczony – czym jest zespół przewlekłego zmęczenia?

Jeśli od co najmniej sześciu miesięcy, budząc się rano, czujesz się bardziej zmęczony, niż gdy kładziesz się spać – być może cierpisz na CFS.

Nadciśnienie tętnicze – jak poprawić jakość życia? (cz. 2)

W niniejszym artykule przeczytasz o sprawdzonych sposobach na poprawienie jakości zdrowia, gdy cierpimy na nadciśnienie tętnicze.
Skip to content