Syrinx, czyli jak śpiewają ptaki

Zobacz również

Melodyjne dźwięki większości ptaków potrafią ukoić ludzkie serca. Lubimy wsłuchiwać się w ten wdzięczny, uspokajający śpiew. To, że ptaki wydają tak unikalne dźwięki jest zasługą specjalnej struktury zwanej syrinx.

Skomplikowany narząd

Syrinx, czyli ptasia krtań dolna, to niewiarygodnie skomplikowane połączenie kości, chrząstek i tkanki miękkiej. Znajduje się w miejscu, gdzie tchawica rozdziela się na oskrzela, kanały prowadzące do płuc. Syrinx jest wyposażony zazwyczaj w komorę rezonansową oraz wibrujące elastyczne tkanki łączne (błony bębenkowe). Dźwięk powstaje, gdy błony popychane są do wewnątrz poprzez skurcz mięśni. Syrinx rezonuje na poziomie poniżej milisekundy.

Niektóre ptaki śpiewające są w stanie wydawać więcej niż jeden dźwięk na raz. Techniki endoskopowe i obrazy 3D w wysokiej rozdzielczości pozwoliły ornitologom odkryć, że niektóre ptaki mają zdolność kontrolowania bocznych i przyśrodkowych warg sromowych syrinx, dzięki czemu powstaje efekt zwany lateralizacją:

Każda strona syrinx otrzymuje własny program motoryczny, który wraz z programem wysyłanym do mięśni oddechowych określa właściwości akustyczne dźwięku wytwarzanego ipsilateralnie1.

„Wyjaśnienia” naukowców

Naukowcy nie są pewni, jak i dlaczego ptaki wyewoluowały te unikalne krtanie2.

To, dlaczego tylko ptaki wyewoluowały zlokalizowane w tym miejscu nowe źródło dźwięku, pozostaje niewiadomą, a hipotezy dotyczące jego pochodzenia są w dużej mierze niesprawdzone3.

Anatomia złożonych struktur fizycznych, które generują dźwięk [ptaka], została mniej dobrze zrozumiana4.

Odnaleziony po raz pierwszy w zapisie kopalnym syrinx to stuprocentowy syrinx5. Ostatnie wyjaśnienia jego rzekomej ewolucji nie są zbyt przekonujące:

Dłuższa tchawica ptaków w porównaniu z innymi czworonogami czyniła je prawdopodobnie predysponowanymi do ewolucji syrinx3.

„Prawdopodobnie predysponowane” to stwierdzenie nie mające nic wspólnego z wyjaśnieniem naukowym. Ta sama publikacja odwołuje się do „silnych nacisków selekcyjnych”, co też nie jest naukowe.

Chad Eliason, ewolucjonista z Muzeum Historii Naturalnej w Chicago, oddany przedziwnej idei, że teropody o grubych ogonach w jakiś sposób stały się kolibrami, stwierdził:

Gdybyśmy znaleźli skamieniałe dowody syrinx u dinozaurów, byłby to jeden z niepodważalnych dowodów, ale jeszcze nam się to nie udało. Tymczasem musimy szukać wskazówek u innych zwierząt2.

Poszukiwania syrinx u innych zwierząt

Poszukiwania okazały się bezskuteczne, o czym można przeczytać w Proceedings of the Natural Academy of Science. Chcąc dowiedzieć się więcej o ewolucji syrinx, interdyscyplinarny zespół morfologów ewolucyjnych, biologów rozwoju i fizjologów zbadał tchawice ptaków, myszy, kotów, salamander i krokodyli. Wyniki tych badań zdają się potwierdzać, że syrinx jest osobliwym zjawiskiem ewolucyjnym2.

Czas i przypadek czy plan i cel?

Syrinx nie ma historii ewolucyjnej. Wygląda na to, że został celowo zaprojektowany do działania z superszybkimi prędkościami, aby pośród Bożych dzieł przyrody tworzyć przepiękną muzykę.


Przypisy

  1. Suthers, R. A. 1997. Peripheral control and lateralization of birdsong. Journal of Neurobiology. 33 (5): 632-652.
  2. Birds’ voiceboxes are odd ducks. ScienceDaily. Opublikowane na sciencedaily.com 24.09.2018. Data dostępu 12.10.2021.
  3. Riede, T. et al. 2019. The evolution of the syrinx: An acoustic theory. PLOS Biology. 17 (2): e2006507.
  4. How do songbirds sing? In 3-D! ScienceDaily. Opublikowane na sciencedaily.com 8.01.2013. Data dostępu 12.10.2021.
  5. Clarke, J. A. et al. 2016. Fossil evidence of the avian vocal organ from the Mesozoic. Nature. 538 (7626): 502-505.

Opracowano na podstawie: F. Sherwin, „The syrinx song”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, sierpień 2019, s. 15.

Zobacz również

Popularne artykuły

Mit ewolucji małpy w człowieka

Czy oparcie całej gałęzi nauki o pochodzeniu o mit ewolucji ma sens? Przeciętny czytelnik często wiedziony jest do przekonania,...

Rasy ludzkie – co mówi nauka?

Podobno ludzie dzielą się na odrębne rasy. Taki podział stał się krzywdzący dla wielu grup etnicznych. Dodatkowo teoria ewolucji wzmocniła takie zjawiska,...

Obrzydliwa tajemnica Darwina… jeszcze bardziej obrzydliwa!

Problem braku form przejściowych w zapisie kopalnym zauważył sam Karol Darwin, stwierdzając, że jest to argument przeciwko zaproponowanej przez niego koncepcji stopniowej...
Skip to content