asd

Barsboldia

Zobacz również

Barsboldia

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Connor Ashbridge. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Barsboldia to rodzaj dinozaura ptasiomiednicznego z rodziny hadrozaurów (Hadrosauridae) datowany na okres późnej kredy, żyjący na terenach dzisiejszej Azji Środkowej.

Skamieniałości Barsboldii odkryto w 1970 roku w trakcie polsko-mongolskich wypraw paleontologicznych. Początkowo Ryszard Gradziński i Jerzykiewicz wstępnie przypisali je do gatunku Saurolophus angustirostris, jednak Teresa Maryańska i Halszka Osmólska wykazały, że należą one do odrębnego gatunku, któremu w 1981 roku nadały nazwę Barsboldia sicinskii. Nazwa rodzajowa honoruje paleontologa Rinchena Barsbolda, a epitet gatunkowy powstał na cześć zmarłego w 2010 roku Wojciecha Sicińskiego, wieloletniego pracownika Instytutu Paleobiologii PAN, który wypreparował holotyp barsboldii.

Barsboldia to prawdopodobnie jeden z największych znanych hadrozaurów. Długość kości piszczelowej tego dinozaura jest szacowana na około 140 cm, co sugeruje, że osiągała ona rozmiary zbliżone do największych hadrozaurów, takich jak Shantungosaurus giganteus, mierzących około 12-14 m długości.

Barsboldia to dinozaur kaczodzioby. Miał charakterystyczne wysokie wyrostki kolczyste, być może wchodzące w skład niewielkiego żagla lub garbu. Barsboldia był czworonożny, a jego długie kończyny czyniły go szybkim, zwinnym i zdolnym do biegu z dużą prędkością. Posiadał długi ogon, który pomagał mu w utrzymaniu równowagi podczas biegu. Jego ciało było pokryte brązowo-szarą skórą, a na kończynach miał trzy palce z ostrymi pazurami.

Barsboldia był roślinożercą i żywił się głównie liśćmi i gałązkami roślin. W porze deszczowej prawdopodobnie zjadał także owoce i nasiona. Miał długie zęby i silną szczękę, które pozwalały mu na kruszenie twardych roślin.

Nie wiadomo wiele o zachowaniach Barsboldii, ale ze względu na jego zwinność i szybkość przypuszcza się, że był dobrym łowcą i mógł polować na mniejsze zwierzęta.

Holotypem i jedynym znanym okazem Barsboldia sicinskii jest niekompletny szkielet pozaczaszkowy (ZPAL MgD-I/110) obejmujący dziewięć tylnych kręgów tułowiowych, dziewięć zrośniętych kręgów krzyżowych, piętnaście kręgów ogonowych, żebra i wyrostki kolczyste, fragmenty skostniałych ścięgien, niemal kompletną lewą kość biodrową oraz fragmenty kości łonowej, strzałkowej, kości śródstopia i paliczków. Skamieniałości te pochodzą z formacji Nemegt w południowej Mongolii.


Źródła

  1. https://origin-production.wikiwand.com/pl/Barsboldia
  2. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Barsboldia
  3. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Barsboldia
  4. http://www.prehistoric-wildlife.com/species/b/barsboldia.html

Zobacz również

Poprzedni artykułOkapi leśne
Następny artykułBatyrosaurus

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Abdallahsaurus – Giraffatitan

Wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego konkretnego osobnika. Abdallahsaurus - Giraffatitan, zaliczany jest do roślinożernych zauropodów.
Skip to content