Neandertalczycy stosowali fitoterapię

Zobacz również

Neandertalczycy byli już bohaterami kilku naszych wpisów – tutaj, tutaj i tutaj. Dziś odkrywamy kolejne ciekawe informacje na ich temat. Przez wiele lat uważano ich za podludzi, między innymi dlatego że – jak twierdzono – żywili się głównie mięsem. Jednak to przekonanie okazało się fałszywe.

Neandertalczycy i rośliny lecznicze

Mężczyzna po lewej stronie niesie drobną zwierzynę jako prowiant – królika i ptactwo wodne – co wskazuje, że neandertalczycy polowali na inne stworzenia oprócz niedźwiedzi jaskiniowych i nosorożców włochatych1.

Tak brzmi część podpisu pod ilustracją z książki Early man z roku 1970, która przedstawia migrującą rodzinę neandertalczyków ubraną w zwierzęce skóry i niosącą maczugi. W książce tej nie znajdziemy informacji o neandertalczykach spożywających rośliny zarówno w celach spożywczych, jak i leczniczych. Jednak po wielu latach analiza neandertalskich zębów dostarczyła dowodów na to, że nie byli to stuprocentowi mięsożercy.

Wykorzystując zaawansowane techniki wykrywające śladowe ilości niektórych substancji chemicznych, naukowcy zbadali kamień nazębny z zębów pięciu neandertalczyków znalezionych w jaskini El Sidrón w północnej Hiszpanii. Informacje o przeprowadzonej analizie zamieścili w czasopiśmie Naturwissenschaften:

Używając tych metod w połączeniu z ekstrakcją i analizą mikroskamieniałości roślin, znaleźliśmy dowody chemiczne zgodne z dymem z palonego drewna, szeregiem gotowanych produktów skrobiowych, dwiema roślinami znanymi dziś ze swoich właściwości leczniczych oraz bitumem lub łupkami bitumicznymi uwięzionymi w kamieniu nazębnym. Ale w tym samym kamieniu chemiczne dowody obecności lipidów/białek pochodzących z mięsa były niskie lub nieobecne2.

Stwierdzili również, że ci neandertalczycy „posiadali wyrafinowaną wiedzę o swoim naturalnym otoczeniu, która obejmowała umiejętność wybierania i stosowania pewnych roślin2.

Mamy więc kolejny element do układanki o człowieczeństwie tych starożytnych istot.

Neandertalczycy a wzrost populacji ludzkiej

Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt powyższych odkryć. Autorzy badania już na początku swojego raportu w Naturwissenschaften stwierdzili, że „neandertalczycy zniknęli gdzieś między 30 000 a 24 000 lat temu”2. Z kolei badania DNA wykazały, że populacja ludzka rozrosła się około 5000 lat temu3. A zatem zgodnie z szacunkami naukowców ewolucyjnych w pełni ludzkie istoty żyjące od 30 000 lat i więcej czekały aż 25 000 lat, zanim nastąpił wzrost ich populacji. Dlaczego?

Według naukowców powodem były kalorie pochodzące ze skrobi zawartej w zbożu4. Uważają, że ludzie pierwotni przez długi czas byli jedynie myśliwymi. A dopiero niedawno zaczęli uprawiać rośliny, dzięki którym mogli pozyskiwać kalorie potrzebne do wzrostu populacji.

I tu pojawia się następująca rozbieżność: wiek neandertalczyków z jaskini El Sidrón został oszacowany na 50 000 lat. A przecież jedli zboża! Skoro więc oni spożywali rośliny bogate w skrobię, to logiczne jest, że ludzie żyjący w tamtym czasie w innych miejscach na świecie odżywiali się podobnie.

Neandertalczycy a Biblia

Czy powyższe odkrycia pasują do biblijnego modelu historii człowieka? Jak najbardziej!

Populacje ludzkie, łącznie z neandertalczykami, biorą swój początek od pierwszej pary stworzonej na obraz Boga, wraz ze zdolnością „wybierania i stosowania pewnych roślin” jako pożywienia i środków leczniczych. A niedawny wzrost populacji wynika z tego, że gdy zakończył się potop opisany w Księdze Rodzaju, ludzie zaczęli się rozmnażać i zapełniać ziemię.


Przypisy

  1. Howell, F. C. 1970. Early Man. Morristown, NJ: Silver Burdett Company, Time Inc., 132.
  2. Hardy, K. et al. 2012. Neanderthal medics? Evidence for food, cooking, and medicinal plants entrapped in dental calculus. Naturwissenschaften. 99 (8) :617–626.
  3. Tennessen, J. et al. 2012. Evolution and Functional Impact of Rare Coding Variation from Deep Sequencing of Human Exomes. Science. 337 (6090): 64-69.
  4. Bocquet-Appel, J.-P. 2011. When the World’s Population Took Off: The Springboard of the Neolithic Demographic Transition. Science. 333 (6042): 560-561.

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „Neandertals apparently knew medicinal plants”, opublikowane na icr.org 26 listopada 2012.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content