Morze Martwe

Zobacz również

Morze Martwe, często określane jako „morze śmierci”, jest jednym z najbardziej słonych zbiorników wodnych na świecie. Leży w północnej części tektonicznego Rowu Jordanu – ryftu ciągnącego się na południe do Afryki Wschodniej, na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii. Znajduje się między wysokimi klifami i górami. Od strony zachodniej wznoszą się Góry Judzkie, a od wschodniej Płaskowyż Moabski.

Położenie geograficzne Morza Martwego sprawia, że jest ono najniżej położonym miejscem na Ziemi, znajdującym się aż 429 metrów poniżej poziomu morza. Nad jego brzegiem znajduje się kilka wydzielonych publicznych plaż, funkcjonują tam również hotele o charakterze uzdrowiskowym.

To, co czyni Morze Martwe niezwykłym, to wysoka zawartość soli w jego wodzie – tak wysoka, że uniemożliwia jakiekolwiek formy życia w jeziorze, stąd pochodzi jego nazwa. Sól w Morzu Martwym ma również wyjątkowy skład chemiczny, wzbogacony o minerały takie jak magnez, potas, wapń czy brom. Te unikalne właściwości sprawiają, że woda ma niezwykłe korzyści dla zdrowia i kosmetyki. Bogata w sole i minerały jest wykorzystywana w celach terapeutycznych, pielęgnacyjnych i relaksacyjnych.

Duża ilość soli w morzu sprawia, że woda ma bardzo wysoki poziom wyporu, umożliwiając człowiekowi swobodne unoszenie się na powierzchni. Turystom często udaje się zrobić zdjęcia w niezwykłych położeniach, gdyż mogą „lewitować” na wodzie. To jedno z najbardziej charakterystycznych i zabawnych doświadczeń, które przyciąga tutaj turystów z całego świata.

Turyści uwielbiają również smarować się naturalnym, pełnym przydatnych minerałów czarnym błotem, które jest dostępne całkowicie za darmo na wybranych plażach. Błoto z Morza Martwego jest uważane za jeden z najzdrowszych środków do czyszczenia skóry, a wody Morza Martwego są korzystne dla osób cierpiących na łuszczycę.

Mimo ekstremalnych warunków, jakie panują w tym morzu, jest ono domem dla mikroskopijnych organizmów, które przystosowały się do wysokiego poziomu soli. Jednym z najbardziej fascynujących stworzeń jest bakteria Halobacterium, która ma zdolność do przekształcania światła słonecznego w energię. Te mikroorganizmy tworzą delikatną ekosferę, która jest badana przez naukowców w celu lepszego zrozumienia adaptacji do skrajnych warunków życiowych.

Niestety Morze Martwe zmniejsza się w zastraszającym tempie, tracąc około metra wody rocznie. Przyczyną tego jest intensywne wykorzystywanie wody z rzeki Jordan, która jest głównym źródłem zasilającym jezioro. W wyniku tego procesu poziom wody obniża się, powodując powstawanie pustek i zagrożenie dla otaczającego ekosystemu. Dlatego wielu ekologów, naukowców i organizacji pracuje nad ochroną i zrównoważonym zarządzaniem tym unikalnym środowiskiem.

Jednym z najbardziej intrygujących zjawisk Morza Martwego jest wydobywanie się z niego bituminu, inaczej asfaltu (nie mylić z asfaltem służącym do budowy nawierzchni dróg, który jest mieszaniną bituminu i kruszywa, tj. piasku lub żwiru), którego grudy pojawiają się na powierzchni wody. W roku 1905 w czasopiśmie „The Biblical World” wspomniano o ogromnej bryle ważącej ok. 2700 kilogramów, którą znaleziono na brzegu w 1834 roku. Niektórzy sądzili, że asfalt odrywa się od dna morza i wypływa na powierzchnię wskutek trzęsień ziemi. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że asfalt wydostaje się z głębi ziemi poprzez szczeliny lub struktury zwane diapirami. Gdy dotrze do dna morza i uwolni się od soli, wypływa na powierzchnię.


Źródła

1. https://www.national-geographic.pl/traveler/artykul/morze-martwe-gdzie-sie-wybrac-aby-w-pelni-skorzystac-z-dobrodziejstw-morza-martwego
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Morze_Martwe
3. https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy/morze-martwe-ciekawostki-fakty-i-mity-wieliczka-tez-ma-swoje-morze-ka5p
4. https://biofarmacja.com.pl/blogs/news/bogactwo-mineralne-morza-martwego

Zobacz również

Popularne artykuły

Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone, położony w Stanach Zjednoczonych na obszarze trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho, jest jednym...

Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado, znany również jako Grand Canyon, to imponujący przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA, przecinający Płaskowyż Kolorado. Rozciąga...

Jezioro Hillier

Jezioro Hillier to bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche, złożonego z około 100 wysp u południowo-zachodnich...
Skip to content