asd

Maratus volans

Zobacz również

Maratus volans

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: KDS444. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Maratus volans to gatunek z rodziny pająków skaczących (Salticidae), nazywanych również skakunowate, skakuny, skaczele, które przeważnie nie tkają sieci, lecz polują, skacząc na swoją ofiarę. Zamieszkują obszary Australii.

Pająki te są powszechnie nazywane pająkami pawimi ze względu na kolorowe i opalizujące wzory u samców na górnej powierzchni odwłoka, który ma przedłużenia w postaci bocznych klap — równie kolorowe i z białym włosiem. Pająki rozkładają i pokazują te klapy podczas zalotów.

Skakuny na ogół są niewielkich rozmiarów, większość z nich osiąga 2-12 mm, co można porównać do jednego ziarenka ryżu, choć zdarzają się też takie, które osiągają 20-30 mm.

Samice i niedojrzałe osobniki obu płci są koloru brązowego i nie posiadają barwnego odwłoka. Samce nie generują swoich kolorowych barw aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Samiec słynie z fantastycznego ubarwienia oraz zdolności tanecznych, które służą do zaimponowania samicy podczas zalotów.

Kiedy samiec dostrzeże samicę, unosi trzecią parę odnóży, wymachując nimi w powietrzu i przemieszczając się przy tym na boki, po czym podnosi i rozkłada kolorowy odwłok i delikatnie nim wibrując, tworzy niezwykły spektakl wizualny. Gdy samica spojrzy na tancerza łaskawym okiem, ten wzmaga wysiłki. Jednak samica jest adorowana również przez inne samce, a że ciężko ją zadowolić, dlatego tylko co czwarty taniec kończy się zdobyciem partnerki. Jeśli występ nie zadowoli samicy, tancerz musi natychmiast uciekać, bo inaczej zostanie zjedzony przez wybrankę.

Charakterystyczną cechą skakunowatych są ich oczy występujące w liczbie ośmiu. Umiejscowione są w przedniej części głowotułowia i po jego bokach, umożliwiając obserwację całego otoczenia. Najlepiej wykształconą i największą parą oczu jest zawsze środkowa — pozwala ona na widzenie przestrzenne. Pozostałe oczy odpowiedzialne są za rejestrowanie zmian natężenia światła oraz najmniejszego ruchu w otoczeniu.

Pająki pawie są dziennymi łowcami żywiącymi się głównie owadami i innymi pająkami. Silnie rozwinięty układ wzrokowy pozwala im na skuteczne tropienie zdobyczy oraz umożliwia wędrowny styl życia w przeciwieństwie do innych gatunków. Pająki skaczące nie polegają na tkaniu sieci, aby złapać zdobycz. Używają swojego bystrego wzroku, aby śledzić ofiarę, a następnie skacząc na cel, zadać śmiertelne ugryzienie. Odnóża skakunowatych są dość grube, mocne oraz silnie umięśnione, co pozwala na oddawanie długich, czasem nawet kilkudziesięciu centymetrowych, skoków. Zaobserwowano, że skaczą do 40 razy wyżej niż długość ich ciała.

Skakunowate są zazwyczaj najbardziej aktywne wiosną, gdyż jest to ich sezon lęgowy. Samice pod ziemią tworzą gniazda, w których składają jaja. Zaobserwowano, że samica składa od 6 do 15 jaj na lęg.

Większość pająków pawich żyje na ziemi — na ściółce lub suchych gałązkach. Szacuje się, że ich żywotność wynosi około jednego roku.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Jürgen Otto. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Skakunowate_(paj%C4%85ki)
  2. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Maratus_volans
  3. https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/nauka/tanczace-pajaki/42q1qte
  4. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Skakunowate_(paj%C4%85ki)

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Nigel Main. Licencja: CC BY 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...
Skip to content