Limanda żółtopłetwa – płastuga żółtopłetwa – czerwienica

Zobacz również

Strona głównaEncyklopedia zwierzątRybyLimanda żółtopłetwa - płastuga żółtopłetwa - czerwienica

Limanda żółtopłetwa (Limanda aspera) jest gatunkiem ryby zaliczanej do rodziny flądrowatych (Pleuronectidae). Ryba najczęściej przebywa w pobliżu dna. Preferuje zwłaszcza miękkie, piaszczyste podłoża usytuowane na głębokości około 91 m. Niekiedy można ją także zaobserwować na kilkukrotnie większych głębokościach dochodzących do 700 metrów pod poziomem morza. Zasięg naturalnego występowania przedstawicieli tego gatunku rozciąga się na rejony północnego Pacyfiku. Ich obecność stwierdza się w pasie rozciągającym się od Korei i Morza Japońskiego po Morze Ochockie, Morze Beringa oraz Zatokę Barkley na zachodnim wybrzeżu Kanady.

Opis

Limanda żółtopłetwa wyróżnia się wyraźnie spłaszczonym ciałem. Jej pyszczek jest relatywnie niewielki i wysunięty lekko do przodu. Oczy czerwienicy natomiast są duże i usytuowane w niewielkiej odległości od siebie. Górna część ciała odznacza się oliwkowo-brązowym umaszczeniem. Na powierzchni tułowia widnieją ciemne plamy, a u podstawy płetwy grzbietowej i odbytowej widnieje cienki ciemny pasek. Obie płetwy mają żółty odcień. Są one bardzo długie. Sięgają one do trzonu ogona. Cało ciało płastugi żółtopłetwej pokrywają szorstkie łuski. Ryby mają jasny spód ciała, a ich płetwy brzuszne są lekko przesunięte w kierunku przednim.

Limandy żółtopłetwe zazwyczaj osiągają długość od 35,5 do 49,2 cm. Ich masa ciała oscyluje na poziomie około 1,7 kg. Większość osobników dożywa około 26 lat.

Taksonomia

Czerwienica niegdyś nosiła łacińską nazwę Pleuronectes asper.  Tym terminem określił ją Pallas w 1814 roku. Obowiązujące do dzisiaj określenie Limanda aspera zostało wymyślone przez Hubbsa w 1915 roku.

Rola w ekosystemie

Płastugi żółtopłetwe żywią się głównie pierścienicami i skorupiakami. Do ich ulubionych przysmaków zaliczają się przede wszystkim robaki, mięczaki i rozgwiazdy. Naturalnymi wrogami limand żółtopłetwych są takie drapieżniki jak halibuty pacyficzne, dorsze pacyficzne i flądry.

Rozmnażanie

Samice czerwienic stają się zdolne do rozrodu wówczas, gdy ich długość ciała przekroczy poziom 30 cm. Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj po ukończeniu 10 roku życia. Okres tarła przypada na przełom wiosny i lata. W tym czasie limandy migrują do płytszych wód, aby tam złożyć ikrę. Samice wyróżniają się dużym potencjałem reprodukcyjnym. Jednorazowo są w stanie wyprodukować od 1 do 3 milionów jaj.

Rybołówstwo komercyjne

Czerwienica cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy i rybaków. Jeszcze na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku połowy tych ryb były organizowane na masową skalę. Obecnie jest ich nieco mniej. To pozwoliło na odbudowę populacji, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykazywała wyraźny trend spadkowy.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami: 


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Yellowfin_sole [dostęp: 16.12.2024]

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: NOAA. Licencja: Domena Publicz

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook
x Chcę pomóc