Lielynazaura

Zobacz również

Lielynazaura

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Nobu Tamura. Licencja: CC BY 3.0.

Lielynazaura (Leaellynasaura) to jeden z najmniej znanych dinozaurów. Był to przedstawiciel grupy ptasiomiednicznych zwanych Neornithischia. Jego nazwa rodzajowa została nadana na cześć córki paleontologów Thomasa Richa i Patricii Vickers-Rich, Leaellyn, która pomagała w poszukiwaniach skamieniałości.

Powszechnie uważa się, że Lielynazaura żył 110–105 milionów lat temu, w okresie kredy, na obszarze dzisiejszej Australii, a dokładnie na południu tego kontynentu, w rejonie Antarktydy. Naukowcy sugerują, że obszar ten w tym okresie był bardzo zróżnicowany pod względem roślinności, a Lielynazaura mógł żyć w lasach porośniętych drzewami iglastymi. Dinozaur ten był roślinożercą i żywił się głównie igłami i liśćmi drzew. Analiza skamieniałości zębów wskazuje, że miał on specjalne przystosowania do rozdrabniania roślin.

Lielynazaura był stosunkowo mały, osiągając długość około 1,5 metra i wagę około 10 kilogramów. Miał długie kończyny i szyję, a jego czaszka charakteryzowała się dużymi oczodołami, co sugeruje, że mógł być aktywny w warunkach słabego oświetlenia.

Największym zaskoczeniem dla naukowców była budowa ogona Lielynazaura. Odkrycia sugerują, że był on nadzwyczajnie długi i giętki, przez co mógł służyć do regulacji temperatury ciała. Lielynazaura żył w rejonie polarnym, gdzie panowały bardzo trudne warunki klimatyczne. Długie zimy, brak słońca i niskie temperatury sprawiały, że przetrwanie było bardzo trudne. Dzięki długiemu ogonowi, którym Lielynazaura owijał swoje ciało, mógł on przetrzymać ekstremalne mrozy i zmiany temperatur.

Lielynazaura był również niezwykle szybko rosnącym dinozaurem. Badania pokazują, że przez pierwsze trzy lata życia rósł bardzo szybko, a później tempo wzrostu spadało. Naukowcy sugerują, że proces ten był zależny od pór roku i zmian klimatycznych.

Lielynazaura jest przykładem niezwykłego przystosowania do życia w trudnych warunkach klimatycznych.


Źródła

1. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Leaellynasaura
2. https://museum.wa.gov.au/explore/dinosaur-discovery/leaellynasaura
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lielynazaura

Zobacz również

Poprzedni artykułWiktoria królewska
Następny artykułOśmiornica zwyczajna

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Abdallahsaurus

Abdallahsaurus Wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego konkretnego osobnika. Abdallahsaurus, jak powszechnie...
Skip to content