Kakadu biała

Zobacz również

Kakadu biała (Cacatua alba) jest średniej wielkości ptakiem, do którego charakterystycznych cech zalicza się całkowicie białe upierzenie. Występuje głównie na wyspach Indonezji. Zasiedla przede wszystkim tropikalne lasy deszczowe.

W sytuacji zaskoczenia lub zagrożenia na głowie ptaka pojawia się charakterystyczny, półokrągły czub, który przypomina parasol. Skrzydła i ogon kakadu białej wyróżniają się delikatnym żółtym lub cytrynowym odcieniem. Cecha ta uwidacznia się zwłaszcza podczas lotu.

Kakadu biała swym wyglądem przypomina inne ptaki zaliczane do kakadu (np. kakadu żółtoczuba, kakadu różowa). Jedyną cechą różnicującą wszystkie te gatunki jest ubarwienie czuba. U przedstawicieli wspomnianych gatunków ma on żółty lub różowy kolor.

Taksonomia

Pierwszy opis kakadu białej został opracowany w 1776 roku. Jego autorem był niemiecki zoolog Philipp Ludwig Statius Müller. Gatunek ten zalicza się do podrodzaju Cacatua mieszczącego się w obrębie rodzaju o analogicznej nazwie. Termin kakadu biała często odnosi się nie tylko do przedstawicieli tego gatunku. Swym zasięgiem znaczeniowym obejmuje również innych reprezentantów gatunków zaliczanych do rodzaju Cacatua.

Opis

Długość ciała kakadu białej wynosi około 46 cm. Masa ciała dorosłych samic oscyluje na poziomie około 400 g, samce natomiast są dwukrotnie cięższe. Osobniki płci męskiej charakteryzują się także szeroką głową oraz dużym dziobem. Kolor oczu kakadu jest różny w zależności od płci danego osobnika. Samce na ogół mają ciemnobrązowe tęczówki, a samice jaśniejsze czerwonobrązowe.

Kakadu niemal w całości upierzona jest na biało. Tylko na wewnętrznej stronie skrzydeł oraz ogona można zauważyć pióra o delikatnym, żółtawym odcieniu. Krótkie, białe pióra pokrywające górne partie łap wydzielają pył, który swoim kolorem oraz konsystencją do złudzenia przypomina talk.

U kakadu — tak jak u innych papug — występuje zoodaktylia. Z czterech palców, którymi zakończona jest łapa ptaka, dwa skierowane są do przodu i dwa do tyłu. Dzięki temu ptak może jednocześnie stać na jednej łapie, a drugą trzymać uchwycony przedmiot.

Kakadu biała często jest hodowana jako zwierzę domowe. Osobniki trzymane w niewoli z reguły dożywają od 40 do 60 lat. W swoim naturalnym środowisku ptaki te żyją krócej średnio o około 10 lat od swoich pobratymców pochodzących z prywatnych hodowli.

Występowanie i siedlisko

Zasięg naturalnego występowania kakadu białej rozciąga się na tereny nizinnych lasów tropikalnych porastających obszar wysp Moluki w Indonezji. Liczne populacje papug można spotkać m.in. na takich wyspach jak Halmahera, Bacan, Ternate, Tidore, Kasiruta i Mandioli. Przedstawiciele gatunku zasiedlają głównie lasy pierwotne. Niekiedy żyją także na wtórnie zalesionych terenach oraz w pobliżu plantacji kokosowych.

Zachowanie

Rozród

Kakadu białe budują gniazda w dziuplach dużych drzew. Zazwyczaj składają tam dwa białe jaja, które rodzice wysiadują na zmianę. Młode osobniki wykluwają się z jaj po upływie około 28 dni od rozpoczęcia procesu inkubacji. Pisklęta pozostają w gnieździe przez około 3 miesiące. Później opuszczają je. Po upływie kolejnych kilkunastu tygodni stają się zupełnie niezależne od rodziców.
Kakadu biała uzyskuje zdolność do rozrodu w wieku około 3-4 lat. W okresie godowym samiec zaleca się do samicy.  Robi to poprzez rozkładanie skrzydeł i ogona, stroszenie piór oraz unoszenie czubka na głowie. Samica z reguły początkowo nie zwraca uwagi na zachowanie samca. Z czasem jednak zaczyna akceptować jego zaloty. W takiej sytuacji oba ptaki zaczynają wzajemnie pielęgnować swoje pióra.

Żywienie

W skład diety dziko żyjących kakadu białych wchodzą głównie korzenie, owoce i nasiona roślin. Ptaki w okresie godowym żywią się także owadami i ich larwami. Dla osobników pochodzących z prywatnych hodowli w sprzedaży dostępne są natomiast mieszanki nasion, orzechów i suszonych owoców. Ptaki te można karmić także kawałkami świeżych owoców i warzyw.

Status ochronny

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje kakadu za gatunek zagrożony wyginięciem. Za systematyczny spadek liczebności populacji tego ptaka odpowiadają przede wszystkim nielegalne polowania oraz utrata naturalnych siedlisk. Schwytane w trakcie polowań okazy często sprzedawane są na czarnym rynku osobom zainteresowanym ich hodowlą.

Historia

Białe kakadu cieszyły się dużą popularnością w Chinach w okresie dynastii Tang. O ogromnym uznaniu dla tych ptaków wśród ówczesnych mieszkańców Państwa Środka świadczy częste przedstawianie bogini Guan Yin z białą papugą. W 1229 roku, podczas czwartej krucjaty, sułtan Babilonu podarował kakadu białą cesarzowi Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Fryderykowi II. Prezent ten stał się przypieczętowaniem zawartego pomiędzy obiema stronami porozumienia.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/White_cockatoo [dostęp: 01.10.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Stephane Mignon. Licencja: CC BY 2.0.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook