asd

Jaffaia

Zobacz również

Jaffaia to jedyny przedstawiciel rodzaju ramienionogów należącego do rodziny Dallinidae. Gatunek Jaffaia jaffaensis występuje w południowej Australii. Po raz pierwszy został opisany przez Blochmanna w 1910 roku, a ostatnio ponownie opisany w czasopiśmie „Australian Journal of Taxonomy”.

Opis

J. jaffaensis to mały organizm muszli, która ma maksymalnie 23,4 mm długości. Ma ona kształt owalny lub okrągły i jest dość cienka. Jej tylny koniec jest lekko uniesiony, z małym otworem i specjalnymi płytkami, które są za sobą połączone. Zęby, które pomagają zamykać muszlę, są duże i mają grube podstawy. Wewnątrz muszli znajdują się płyty tworzące kształt litery V, które są wspierane przez wewnętrzną przegrodę. Inne elementy wewnętrzne pomagają w stabilnym zamykaniu muszli. W środku znajduje się też specjalna struktura, która wspiera ramiona zwierzęcia.

Ten rodzaj jest bardzo podobny do innego, zwanego Nipponithyris. Mają wiele wspólnych cech, takich jak podobny kształt, który jest zaokrąglony i nie ma wyraźnych zgięć, duże i grube zęby pomagające zamykać muszlę. Oba rodzaje mogą być tak podobne, że w przyszłości mogą okazać się tym samym gatunkiem.

Występowanie Jaffaia jaffaensis występuje na szelfie kontynentalnym i stoku kontynentalnym wokół południowej, wschodniej i zachodniej Australii, na głębokościach od 67 do 550 m.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Jaffaia [dostęp: 02.09.2024].

Zdjęcie główne przedstawia ramienionoga (nie jest to jaffaia jaffaensis) © Źródło zdjęcia głównego: Canva.

Zobacz również

Poprzedni artykułWirki
Następny artykułGąbki

Popularne artykuły

Lingula

Lingula to rodzaj ramienionogów należący do gromady Lingulata. Jak wiele innych z tej gromady, Lingula zbudowana jest z dwóch prostych muszli.

Terebratalia transversa

Terebratalia transversa to gatunek morskiego ramienionoga z rodziny terebrataliidae. Osiągają średnio 50 mm długości.

Craniata

Craniata to klasa ramienionogów. Są jedyną gromadą w ramach podtypu Craniiformea, jednego z trzech głównych podtypów ramienionogów.
Skip to content