Craniata to klasa ramienionogów. Są jedyną gromadą w ramach podtypu Craniiformea, jednego z trzech głównych podtypów ramienionogów.
Opis
Przedstawiciele tej gromady mają muszle zbudowane z kalcytu, które nie posiadają zawiasu z wyraźnymi połączeniami ząbkowo-kielichowymi i zazwyczaj mają okrągły kształt.
Nie posiadają nóżki, a tylna część jamy ciała to gładka, płaska powierzchnia z odbytem.
Ten typ ramienionogów posiada lofofor z jednym rzędem czułków. W przypadku braku stopki, muszla zazwyczaj przyczepia się bezpośrednio do twardego podłoża. Wielu z przedstawicieli tej gromady to zwierzęta osiadłe, które przyczepiają się do muszli innych organizmów, zwykle innych ramienionogów.
Są wtedy tak blisko połączone z gospodarzem, że fałdy (plicae) muszli gospodarza stają się widoczne wewnątrz skorupki osiadłego zwierzęcia. To oznacza, że kształt i struktura muszli organizmu, na którym żyją te stworzenia, mogą wpłynąć na wygląd ich własnej muszli.
Układ mięśniowy
Craniata wyróżniają się charakterystycznym układem mięśniowym. Posiadają dwie pary mięśni przywodzicieli, które rozciągają się pionowo i odpowiadają za zamykanie muszli. Mają także dwie pary mięśni skośnych, które leżą pod niewielkim kątem i pomagają przesuwać oraz obracać połówki muszli względem siebie.
Wewnętrzne mięśnie skośne są blisko siebie, rozciągając się w górę i w tył od środka połówki muszli znajdującej się na brzuchu, do tylnej części grzbietowej.
Z kolei boczne mięśnie skośne są szeroko rozstawione i rozciągają się do przodu od tylnej części brzusznej połówki muszli do przedniej części miękkiej ściany ciała.
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Craniata_(brachiopod) [dostęp:11.09.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Dwergenpaartje. Licencja: CC BY-SA 3.0.