asd

Czy kangury wyewoluowały w Australii?

Zobacz również

Kangury, koale oraz mniej popularne torbacze to zwierzęta, których młode nie rozwijają się w łonach, ale w specjalnych torbach samic. Naukowcy twierdzą, że zwierzęta te wyewoluowały w Australii, jako że zdecydowana większość z nich żyje w Australii i Nowej Gwinei, a jedynie garstka w Ameryce Południowej. Jednak miejsca, w których odkryto niektóre skamieniałości torbaczy wskazują na zupełnie inną historię.

Torbacze kopalne

Najstarsze skamieniałości torbaczy, i najniżej położone w skałach kredowych, „pochodzą wyłącznie z Eurazji i Ameryki Północnej”1. Jak to się więc ma do twierdzenia, że australijskie torbacze wyewoluowały w Australii, skoro szczątki ich rzekomych przodków spoczywają na przeciwnej, tj. północnej, półkuli?

Z kolei powszechnie za rzekomo najstarszą skamielinę torbacza uważa się szczątki zwierzęce pochodzące z Chin, które do złudzenia przypominają oposa2. W 2003 r. przyznano, że „ta zmiana geograficzna pozostaje niewyjaśniona”1.

Dodatkową trudnością dla ewolucyjnej narracji jest fakt występowania kopalnych łożyskowców w australijskich osadach kredy. Od dawna w Australii żyje niewielka liczba ssaków łożyskowych. Biorąc więc pod uwagę lokalizację skamieniałości, łożyskowce powinny wyewoluować w Australii, a torbacze daleko poza nią – czyli dokładnie odwrotnie do ewolucyjnej historii.

Poza tym kopalne torbacze nie wykazują żadnych dowodów na ewolucję – są dokładnie takie jak dzisiejsze gatunki, w pełni uformowane (to samo zresztą dotyczy łożyskowców).

A zatem skamieniałości torbaczy odkrywane są tylko tam, gdzie torbacze współcześnie nie występują, musiały się więc przemieszczać.

Kiedy i w jaki sposób

Ani naukowcy ateiści, ani naukowcy uznający stworzenie nie żyli tak dawno temu, aby móc na własne oczy zaobserwować, jak i kiedy torbacze zawędrowały do Australii. Jedyne co mogą zrobić zarówno jedni, jak i drudzy, to zasugerować scenariusz wydarzeń i go “przetestować”.

Są tacy, którzy twierdzą, że torbacze z okresu kredy wyginęły wraz z dinozaurami, a następnie miliony lat później w Australii ewolucja stworzyła po raz drugi identyczne zwierzęta! Nie trzeba chyba wyjaśniać, że taka koncepcja nie ma nic wspólnego z nauką…

O wiele rozsądniej brzmi wyjaśnienie uwzględniające ogólnoświatową katastrofę, tj. potop Noego. Tłumaczy on przyczynę wyginięcia torbaczy kredowych. Jednocześnie sprawozdanie biblijne mówi nam o tym, że do arki Noego weszły pary zwierząt lądowych4.

Wydarzenia związane z potopem podzieliły pierwotny kontynent, Pangeę, na Amerykę Północną, Europę i Azję3, a po potopie nastąpiła epoka lodowcowa, która trwała kilkaset lat5. W tamtych czasach poziom morza był ponad 100 metrów niższy niż dzisiaj6, dlatego morza o niższym poziomie wód “tworzyły” lądowe mosty łączące wiele współczesnych wysp7. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta mogły swobodnie przemieszczać się z terenów, na których osiadła arka do Nowej Gwinei. 

Jeśli torbacze przywędrowały tu, gdy poziom morza był najniższy, a lód najgrubszy, a potem pod koniec epoki lodowcowej topniejący lód spowodował podniesienie poziomu morza, wówczas zwierzęta te mogły zostać odizolowane na wyżynach mostów lądowych, które stały się wyspami. W podobny sposób lokalizacje mogły zmieniać ssaki łożyskowe.

Wniosek

Kangury i koale nie wyewoluowały w Australii, ani nigdzie indziej. Od początku były tym, czym są, tak jak stworzył je Bóg. To, co obserwujemy w zapisie kopalnym pasuje do relacji biblijnej, ale nijak nie pasuje do narracji ewolucyjnej.


Przypisy

  1. Cifelli, R. L. and B. M. Davis. 2003. Marsupial Origins. Science. 302 (5652): 1899-1900.
  2. Luo, Z.-X. et al. 2003. An Early Cretaceous Tribosphenic Mammal and Metatherian Evolution. Science. 302 (5652): 1934-1940.
  3. Clarey, T. 2013. Hot Mantle Initiated Ocean and Flood Beginnings. Acts & Facts. 42 (8): 15.
  4. Rdz 7,2.
  5. Hebert, J. 2013. Was There an Ice Age? Acts & Facts. 42 (12): 20.
  6. Gomitz, V. Sea Level Rise, After the Ice Melted and Today. Science Briefs. NASA GISS. Posted on giss.nasa.gov January 2007, accessed November 18, 2016.
  7. Clarey, T. 2016. The Ice Age and the Scattering of Nations. Acts & Facts. 45 (8): 9

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „Why do kangaroos live only in Australia?”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, luty 2017, s. 20.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content