asd

Terebratalia transversa

Zobacz również

Terebratalia transversa to gatunek morskiego ramienionoga z rodziny terebrataliidae. Posiada dwie muszle i najczęściej występuje w strefie pływów w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Cykl życia

Terebratalia-transversa2
Zdj. 1. Terebratalia transversa. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Alex Heyman. Licencja: CC0 1.0.

Gatunek ten należy do gromady wtórnogębowców i rozwija zarodki przez podział promienisty. Larwy Terebratalia mają tkankę mezodermalną, która rozwija się blisko pierwszego otworu zarodkowego. Larwy mają też specjalne struktury: organ apikalny (narząd sensoryczny znajdujący się na końcu lub szczycie larwy, który pełni funkcję w wykrywaniu bodźców z otoczenia), pędzel rzęskowy i pasma rzęskowe. Larwy są lecyfotroficzne i przez około cztery dni funkcjonują w tym stadium, a następnie przechodzą metamorfozę. Idealna temperatura do ich rozwoju wynosi 11 °C. W pierwszej kolejności rozwijają się m. in. mięśnie płaszczkowate, a następnie powstają woreczki szczecinkowe, które łączą się z mięśniem płaszczkowatym. W późnym stadium larwalnym pojawiają się barwne przyoczka na grzbietowej stronie płata wierzchniego.

Faza dorosła

Dorosłe osobniki Terebratalia transversa osiągają średnio 50 mm długości. Posiadają cienką, dwuwarstwową muszlę kalcytową. W fazie dorosłej pełnią rolę filtratorów, w przeciwieństwie do ich wcześniejszego stadium – larwy. Ich układ nerwowy składa się z mózgu neuropilowego, a muskulatura obejmuje  mięśnie rozdzielające i przywodzące muszlę. Obserwuje się również obecność macek z włóknami mięśniowymi.

MuszlaTerebratalia transversa jest podzielona na warstwę pierwotną i wtórną, a jej wygląd różni się między osobnikami.

Siedlisko i rozmieszczenie

Terebratalia transversa zamieszkuje wody przy północno-zachodnich wybrzeżach Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w rejonie Kanału San Juan u wybrzeży Waszyngtonu. Gatunek ten zamieszkuje strefy pływów i środowiska podwodne. Skład chemiczny tych środowisk wpływa na wzrost muszli, który zależy od stosunku izotopów w wodzie morskiej.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Terebratalia_transversa [dostęp: 04.09.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Marilynne Box. Licencja: CC BY 4.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułPłazińce
Następny artykułWrotki – rotatoria

Popularne artykuły

Jaffaia

Jaffaia to jedyny przedstawiciel rodzaju ramienionogów należącego do rodziny Dallinidae. Gatunek Jaffaia występuje w południowej Australii.

Lingula

Lingula to rodzaj ramienionogów należący do gromady Lingulata. Jak wiele innych z tej gromady, Lingula zbudowana jest z dwóch prostych muszli.

Craniata

Craniata to klasa ramienionogów. Są jedyną gromadą w ramach podtypu Craniiformea, jednego z trzech głównych podtypów ramienionogów.
Skip to content