Novocrania anomala

Zobacz również

Novocrania anomala to gatunek ramienionoga występującego we wschodniej części Atlantyku.

Występowanie i środowisko

Novocrania anomala zamieszkuje wody morskie od Wysp Kanaryjskich, przez Irlandię, Szkocję, Wyspy Owcze, Norwegię, Islandię, aż po Svalbard. Zazwyczaj przyczepia się do skał i głazów na głębokości do 1500 metrów w osłoniętych środowiskach, gdzie ruch wody jest minimalny.

Opis

Ma małą, stożkowatą, owalną muszlę, która osiąga długość do piętnastu milimetrów. Widoczna jest tylko jej górna część, ponieważ dolna jest zazwyczaj przytwierdzona do skały. Powierzchnia muszli jest gładka, w kolorze białym, beżowym lub jasnoszarym, z delikatnymi, koncentrycznymi liniami. Zewnętrzna powierzchnia jest pokryta cienką, brązową warstwą periostrakum (tzw. warstwą rogową, czyli zewnętrzną cienką warstwą muszli, która zabezpiecza ją przed rozpuszczaniem).

Biologia

Novocrania anomala żywi się filtrując cząsteczki unoszące się w wodzie za pomocą lofofora, który znajduje się między dwiema muszlami. Żyje do dziesięciu lat, a po pierwszym roku życia zaczyna wolniej rosnąć.

Rozmnaża się przez uwalnianie jaj do wody, które opadają na dno i wylęgają się w formie wolno pływających larw. Są one w pełni rozwinięte już po upływie około trzech dni i przyczepiają się do podłoża kilka dni później. N. anomala preferuje wody o pływach poniżej jednego węzła, więc rozprzestrzenianie się tego ramienionoga może być ograniczone.

Ekologia

Novocrania anomala jest zjadana przez rozgwiazdy, skorupiaki, ślimaki i ryby. W porównaniu do mięczaków, jej muszla jest łatwa do przewiercenia i często zostaje mocno podziurawiona przez drapieżnika, ale próby pożywienia się nią są ograniczone, być może z powodu jej nieprzyjemnego smaku. Jest ona zazwyczaj gatunkiem dominującym w swoim środowisku.

Często występuje w towarzystwie ukwiału Protanthea simplex w głębokich, osłoniętych wodach, zazwyczaj na skałach przybrzeżnych, głazach pokrytych mułem i zboczach skalnych w fiordach i innych spokojnych miejscach.

Towarzyszą im często robak Chaetopterus variopedatus, krasnorosty oraz wieloszczet Pomatoceros triqueter.

W trakcie badania ekologii morskiej w głębokich wodach u wybrzeży hrabstwa Kerry w Irlandii odkryto, że skały i głazy były pokryte drobnym mułem, a większość powierzchni była pokryta skorupami koralowymi. N. anomala znajdowała się natomiast na stromych bokach i dolnych częściach głazów.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Novocrania_anomala [dostęp: 11.09.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: British Museum. Licencja: domena publiczna.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook