Haemulon sciurus to gatunek morskiej ryby promieniopłetwej z rodziny Haemulidae. Występuje głównie w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego. Ten charakterystyczny gatunek łatwo rozpoznać po jasnoniebieskich pasach biegnących wzdłuż ciała, które kontrastują z jego złocistym odcieniem.
Opis
Haemulon sciurus, wyróżnia się migdałowym kształtem ciała o stosunkowo wypukłym profilu grzbietowym. Górna szczęka tej ryby sięga do poziomu środka oka. Łuski nad linią boczną są powiększone, natomiast te znajdujące się poniżej układają się ukośnie. Długa płetwa grzbietowa jest jednoczęściowa, z niewielkim wcięciem w środku. Składa się z 12 kolców oraz 16-17 promieni miękkich. Płetwa odbytowa ma z kolei 3 kolce i 9 promieni miękkich.
Ciało i głowa haemulon sciurus są intensywnie żółte, przecinane cienkimi, niebieskimi paskami. Charakterystyczny łukowaty pasek widoczny jest pod każdym okiem. Kolczasta część płetwy grzbietowej ma kolor żółty. Jej miękka część i płetwa ogonowa są natomiast ciemne. Płetwa odbytowa ma odcień sadzy, a płetwy brzuszne i piersiowe są białe. Wnętrze pyska wyróżnia się jaskrawą czerwienią. Młode osobniki o długości poniżej 22 mm posiadają widoczne melanofory na trzonie ogonowym. Wraz ze wzrostem ryby tworzą one ciemny pas rozciągający się od oka aż po trzon ogonowy. Po osiągnięciu 50 mm haemulon sciurus przyjmuje dorosłe ubarwienie. Maksymalnie gatunek ten osiąga długość 46 cm, chociaż typowo dorasta do około 25 cm.
Zasięg występowania
Haemulon sciurus występuje w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, od Karoliny Południowej i Bermud, aż po Bahamy, wzdłuż wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jej zasięg obejmuje również Zatokę Meksykańską – od Florida Keys do Cedar Key. Spotkać ją można także w okolicach Tuxpan w Meksyku, a dalej na północnych wybrzeżach półwyspu Jukatan oraz na północno-zachodniej Kubie, aż po całe Morze Karaibskie.
Siedlisko i biologia
Haemulon sciurus to ryba występująca w płytkich wodach. Żyje na głębokościach od 1 do 40 m. Najczęściej spotkać ją można w mangrowcach, na rafach koralowych oraz wśród podwodnych łąk trawy morskiej. Dorosłe osobniki zbierają się w niewielkich ławicach nad koralowcami i kamienistym dnem, zwłaszcza w pobliżu spadków. Młode ryby spotykać można w płytkich wodach wśród trawy morskiej Thalassia testudinum. Żywią się mniejszymi rybami, skorupiakami i małżami. Żerują nocą, a w ciągu dnia odpoczywają w skalistych miejscach.
W okresie od stycznia do kwietnia – w rejonie Morza Karaibskiego – odbywa się ich tarło. Larwy osiadają na łąkach trawy morskiej, gdy osiągają długość od 9 do 17 mm. Powoli zmieniają się w młode rybki. Charakterystycznym zachowaniem dla tego gatunku jest otwieranie pysków i wzajemne odpychanie się głowami. Haemulon sciurus, dzięki specjalnym zębom gardłowym, potrafią wydawać dźwięki przypominające pomruki. Ryby te są ofiarami większych drapieżników, takich jak rekiny i graniki. Do ich pasożytów należy między innymi monogenea Encotyllabe spari.
Systematyka
Haemulon sciurus, został po raz pierwszy formalnie opisany w 1803 roku przez angielskiego zoologa George’a Shawa (1751-1813). Przypisał on mu nazwę Sparus sciurus. Za typowe miejsce występowania tej ryby uznał Antyle. Nazwa gatunkowa sciurus oznacza „wiewiórkę”. Prawdopodobnie nawiązywała ona do jednej z ówczesnych nazw zwyczajowych tej ryby – „wiewiórki morskiej”. Mogło to odnosić się do charakterystycznych odgłosów, jakie wydaje haemulon sciurus.
Wykorzystanie
Haemulon sciurus są poławiane przy użyciu wędki, pułapek oraz sieci. Połowy tego gatunku nie są rejestrowane oddzielnie, co utrudnia monitorowanie populacji. Mięso tej ryby oferowane jest głównie w formie świeżej. Gatunek ten rzadko trafia do sprzedaży w handlu akwarystycznym, jednak często spotykany jest w publicznych akwariach, głównie ze względu na swoje rozmiary.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Manduca sexta
- Birginiak
- Czy Biblia mówi o płaskiej Ziemi?
- Inteligencja zwierząt: ośmiornica. Mistrz kamuflażu, stawiający wyzwanie teorii Darwina
- Cykl Krebsa – czym jest i jak przebiega?
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Bluestriped_grunt [dostęp: 24.10.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Dino Kanlic. Licencja: CC BY-SA 4.0.