Eques punctatus to gatunek morskiej ryby promieniopłetwej należącej do rodziny kulbinowatych. Gatunek ten występuje w zachodnim Oceanie Atlantyckim.
Taksonomia
Marcus Elieser Bloch i Johann Gottlob Schneider po raz pierwszy naukowo opisali Eques punctatus w 1801 roku. Jako miejsce typowe dla tego gatunku wskazano Kubę. Nazwa rodzajowa Eques pierwotnie była uznawana za zarezerwowaną przez Karola Linneusza dla podrodzaju motyla z rodzaju Papilio. W związku z tym Constantine Samuel Rafinesque zaproponował zmianę na Equetus. Nazwa szwedzkiego przyrodnika została jednak uznana za nieważną i dlatego Eques jest obecnie uznawane za prawidłowe. FishBase klasyfikuje ten gatunek w monotypowym rodzaju Equetus. Niektórzy badacze traktują Equetus jako synonim Eques. Część specjalistów umieszcza ten gatunek w podrodzinie Sciaeninae. Najnowsza, piąta edycja „Fishes of the World” nie uznaje, jednakże podrodzin w obrębie rodziny kulbinowatych (Sciaenidae), którą klasyfikuje w rzędzie pokolcowców (Acanthuriformes).
Opis
Eques punctatus ma smukłe, wydłużone ciało, które jest wyraźnie masywniejsze w okolicy głowy, a następnie zwęża się ku trzonowi ogonowemu. Głowa jest stosunkowo płaska, z lekko wystającym pyskiem, znajdującym się nad niewielkim, poziomym otworem gębowym. Pierwsza, kolczasta część płetwy grzbietowej ma krótką podstawę, ale jest bardzo wysoka – z 12-14 kolcami. Druga, miękka część płetwy grzbietowej jest długa i wsparta na jednym kolcu oraz 45-47 miękkich promieniach. Płetwa odbytowa zawiera 2 kolce i 7-8 miękkich promieni. Ryba ta ma ciało pokryte łuskami ktenoidalnymi. Linia boczna rozciąga się aż do środka płetwy ogonowej.
Białe plamki urozmaicają ciemne zabarwienie płetwy ogonowej, a także odbytowej i miękkiej części grzbietowej. Głowa i kolczasta część płetwy grzbietowej mają pionowe, białe i ciemnobrązowe pasy, które na ciele przybierają kształt podłużnych smug. Młode osobniki są białe z trzema czarnymi pasami, z których ostatni przebiega przez płetwę grzbietową na płetwę ogonową. Dodatkowo mają owalną, czarną plamę na pysku i czarny pas na płetwie piersiowej. Maksymalna długość tego gatunku wynosi 27 cm. Najczęściej jednak ryby te osiągają 18 cm.
Zasięg występowania
Eques punctatus występuje w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego. Rybę tę można spotkać na Bahamach, a także w Zatoce Meksykańskiej – od Florida Keys po wybrzeża Meksyku w okolicach Tuxpan w Veracruz oraz od Jukatanu aż po Kubę. Gatunek zamieszkuje również wody Morza Karaibskiego. Doniesienia o jego obecności w Bahii (Brazylia) i na Bermudach wymagają potwierdzenia. Eques punctatus jest związana ze środowiskiem raf koralowych. Bytuje na głębokościach od 3 do 30 metrów.
Biologia
Eques punctatus prowadzi samotniczy tryb życia. Dni spędza w ukryciu lub blisko schronień, takich jak skały czy jaskinie. Ryba ta aktywna staje się nocą. Wówczas to opuszcza kryjówki, aby polować na drobne skorupiaki i wieloszczety, które stanowią główny składnik jej diety.
Wykorzystanie
Eques punctatus jest niezwykle popularny w handlu akwarystycznym. Hodowcy cenią tę rybę za charakterystyczny wygląd i interesujące zachowania.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Osłomuł – oślik
- Nornik bury
- Czy Biblia usprawiedliwia niewolnictwo?
- Ochrona środowiska w Biblii? Naturalnie!
- Zagłada czy ratunek – jaka czeka nas przyszłość?
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Spotted_drum [14.11.2024]
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Dan Schofield. Licencja: CC BY 4.0.