Kiwi (Apteryx) to rodzaj ptaków z rodziny kiwi (Apterygidae), jedno z najbardziej charakterystycznych zwierząt Nowej Zelandii, które ze względu na swój niezwykły wygląd oraz pochodzenie stało się symbolem narodowym kraju.
Ptaki te mają krępą budowę i nie posiadają ogona. Ich długi, giętki dziób z otworami nosowymi na końcu stanowi ważne narzędzie do zdobywania pokarmu. Kiwi wyposażony jest w doskonały węch – dzięki temu zmysłowi potrafi wyczuć pożywienie 15 centymetrów pod ziemią. Posiada również silnie rozwinięty słuch i słaby wzrok. Ptaki te mają czteropalczaste, stosunkowo krótkie, lecz silne nogi, które pozwalają im poruszać się po terenie leśnym. Mają krótką i grubą szyję. Ich długość w zależności od gatunku waha się między 25 a 45 cm, a ich masa może wynieść do 3,5 kg. Samice są średnio o 20% cięższe i większe od samców.
Kiwi to ptaki nielotne, posiadające skrzydła szczątkowe o długości 5 cm, niewidoczne między piórami. Z tego powodu nie są w stanie latać. Zamiast tego poruszają się na ziemi, a ich włosokształtne pióra umożliwiają im łatwe ukrycie się wśród liści i gałęzi.
Żywią się zarówno bezkręgowcami, jak i pokarmem roślinnym, w tym korzeniami, nasionami i owocami. Ptaki te prowadzą nocny tryb życia, a w ciągu dnia odpoczywają w wykopanych przez siebie norach.
Istnieje pięć gatunków ptaków kiwi, które zamieszkują Nową Zelandię:
- Kiwi plamisty (Apteryx haastii) – największy z rozpoznanych gatunków, jego wysokość dochodzi do 45 cm. Jest to gatunek charakterystyczny z powodu swojego pięknego, plamistego upierzenia.
- Kiwi mały (Apteryx owenii) – to najmniejszy ze sklasyfikowanych gatunków. Ptak osiąga 25 cm wysokości, jego pióra są szarobrązowe, a brzuch jest pokryty białymi piórami. Kiwi mały jest uważany za jednego z najbardziej zagrożonych gatunków kiwi.
- Kiwi szary (Apteryx rowi) – jest to nowy gatunek, który został dodany do klasyfikacji dopiero w 1994 roku. Jego pióra mają szarawy odcień, a na twarzy występują jaśniejsze plamy.
- Kiwi brunatny (Apteryx australis) – bardzo rozpowszechniony gatunek kiwi, wielkością zbliżony do kiwi plamistego.
- Kiwi Mantella (Apteryx mantelii) – charakteryzuje się brązowo-czerwonym upierzeniem, osiąga wysokość około 40 centymetrów.
Kiwi łączą się w monogamiczne pary, których związek może trwać nawet 20 lat. W okresie godów, który trwa od marca do czerwca, para odwiedza się wzajemnie w swoich norach. Samica składa zazwyczaj jedno do dwóch jaj, które przez 75-80 dni wysiaduje samiec, który również opiekuje się młodymi, co jest rzadkie w świecie ptaków. Samiec wskazuje miejsca do żerowania, rozgrzebuje ściółkę i dba o młode. Kiwi dojrzewają długo, co najmniej dwa lata.
Na przestrzeni lat populacja ptaków kiwi dramatycznie spadała i w chwili obecnej ptaki te zagrożone są wyginięciem. Oblicza się, że żyje ich około 15 tysięcy sztuk. Kiwi w niewoli żyją około 30 lat, a na wolności nawet powyżej 50 lat.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Salamandra czerwona
- Pasikonik zielony
- Młoda fauna, młoda flora – młode skamieniałości
- Hipoteza Gai – ewolucjonizm nie do końca świecki
- Ćmy po milionach lat – jakie były, takie są
Źródła
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiwi
2. https://dinoanimals.pl/zwierzeta/kiwi-apteryx-ptak-z-nowej-zelandii/
3. https://fajnepodroze.pl/ptak-kiwi-informacje-ciekawostki-fakty/
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: KioreRat. Licencja: CC BY 3.0.