Dzwonek okrągłolistny

Zobacz również

Dzwonek okrągłolistny (Campanula rotundifolia) to wieloletnia roślina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae Juss). Występuje naturalnie w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Europie rośnie od Skandynawii po Półwysep Iberyjski oraz w Europie Wschodniej i Środkowej. W Polsce dzwonka okrągłolistnego można spotkać na terenie całego kraju, zarówno w górach, jak i na nizinach. Preferuje on siedliska wilgotne, takie jak łąki, polany, torfowiska, brzegi potoków i rzek, ale można go również spotkać na suchych skarpach oraz na terenach skalistych.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Ryan Hodnett. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Dzwonek okrągłolistny to bylina, która osiąga wysokość do 50 cm. Posiada czołgające się kłącze, na którym jesienią wyrastają skrócone i zimujące pędy płonne. Łodyga jest wzniesiona, delikatna, rozgałęziająca się wiechowato, omszona na dole.

Liście dzwonka okrągłolistnego tworzą gęstą rozetę u podstawy pędu i są różyczkowe, nerkowate, długoogonkowe, karbowane i zasychają przed kwitnieniem. Liście łodygowe są równowąsko-lancetowate. 

Kwiaty dzwonka okrągłolistnego są błękitne lub liliowe, rzadziej białe, najczęściej zwisające i zebrane w wielokwiatowe grona (pojedyncze tylko u form głodowych).

Kielich dzwonka okrągłolistnego jest zrosły, a jego łatki są szydlaste. Owocem tej rośliny jest torebka, która otwiera się trzema dziurkami przy nasadzie.

Bylina ta kwitnie od maja do października. W czasie kwitnienia liście odziomkowe zwykle już usychają. Kwiaty dzwonka okrągłolistnego są przedprątne, ale mają specjalny mechanizm, który zapobiega samozapyleniu. W młodych kwiatach, jeszcze złożonych w pąki, pylniki dojrzewają wcześniej niż słupek, a nitki pręcików kurczą się, opadając na dno kwiatowe wraz z pylnikami. Dopiero gdy pyłek zostanie rozsiany na płatki korony pokryte drobnymi włoskami, słupek dojrzewa, a płatki korony rozchylają się. Potem następuje zapylenie krzyżowe przez owady przenoszące pyłek z dzwonka innego kwiata. Jednak gdyby nie doszło do zapylenia krzyżowego, roślina ma możliwość samozapylenia, ponieważ znamiona słupka wydłużają się i dotykają włosków na płatkach, na których może znajdować się pyłek.

Dzwonek okrągłolistny, dzięki swoim walorom, często jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest odporny na mróz (strefy mrozoodporności wynoszą od -3 do -10℃), co czyni go idealnym wyborem do ogrodów i parków w różnych regionach. Można go rozmnażać przez nasiona wysiewane wiosną lub przez podział wiosną lub jesienią. Roślina ta jest elastyczna co do wymagań glebowych i świetlnych, co oznacza, że może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacienionych. Dlatego też dzwonki okrągłolistne często są sadzone w ogrodach przydomowych, parkach i na terenach zieleni miejskiej.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Pmau. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Źródła

1.  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzwonek_okrągłolistny
2. https://zielnik-karpacki.pl/atlas-roslin/roslina/dzwonek_okraglolistny
3. https://atlas.roslin.pl/plant/6532
4. https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/pielegnacja-ogrodu/dzwonki-kwiaty-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja-dzwonkow,27714.html

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Isidre blanc. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułAndoniedźwiedź okularowy
Następny artykułCrichtonsaurus

Popularne artykuły

Bukietnica Arnolda

Bukietnica Arnolda, znana również jako Raflezja Arnolda (Rafflesia Arnoldii), to gatunek wieloletniej rośliny pasożytniczej z rodziny bukietnicowatych (Rafflesiaceae), którego nazwa pochodzi od Sir Thomasa Stamforda Rafflesa,...

Welwiczja przedziwna

Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis), nazywana również welwiczja osobliwa, to jedna z najbardziej fascynujących roślin na Ziemi. Jest to gatunek endemiczny, który występuje...

Baobab afrykański

Baobab afrykański, baobab właściwy (Adansonia digitata) – gatunek drzewa z rodziny ślazowatych, zaliczany do podrodziny wełniakowatych. Występuje w stanie dzikim w tropikalnej...
Skip to content