Dzwonek okrągłolistny (Campanula rotundifolia) to wieloletnia roślina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae Juss). Występuje naturalnie w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Europie rośnie od Skandynawii po Półwysep Iberyjski oraz w Europie Wschodniej i Środkowej. W Polsce dzwonka okrągłolistnego można spotkać na terenie całego kraju, zarówno w górach, jak i na nizinach. Preferuje on siedliska wilgotne, takie jak łąki, polany, torfowiska, brzegi potoków i rzek, ale można go również spotkać na suchych skarpach oraz na terenach skalistych.
Dzwonek okrągłolistny to bylina, która osiąga wysokość do 50 cm. Posiada czołgające się kłącze, na którym jesienią wyrastają skrócone i zimujące pędy płonne. Łodyga jest wzniesiona, delikatna, rozgałęziająca się wiechowato, omszona na dole.
Liście dzwonka okrągłolistnego tworzą gęstą rozetę u podstawy pędu i są różyczkowe, nerkowate, długoogonkowe, karbowane i zasychają przed kwitnieniem. Liście łodygowe są równowąsko-lancetowate.
Kwiaty dzwonka okrągłolistnego są błękitne lub liliowe, rzadziej białe, najczęściej zwisające i zebrane w wielokwiatowe grona (pojedyncze tylko u form głodowych).
Kielich dzwonka okrągłolistnego jest zrosły, a jego łatki są szydlaste. Owocem tej rośliny jest torebka, która otwiera się trzema dziurkami przy nasadzie.
Bylina ta kwitnie od maja do października. W czasie kwitnienia liście odziomkowe zwykle już usychają. Kwiaty dzwonka okrągłolistnego są przedprątne, ale mają specjalny mechanizm, który zapobiega samozapyleniu. W młodych kwiatach, jeszcze złożonych w pąki, pylniki dojrzewają wcześniej niż słupek, a nitki pręcików kurczą się, opadając na dno kwiatowe wraz z pylnikami. Dopiero gdy pyłek zostanie rozsiany na płatki korony pokryte drobnymi włoskami, słupek dojrzewa, a płatki korony rozchylają się. Potem następuje zapylenie krzyżowe przez owady przenoszące pyłek z dzwonka innego kwiata. Jednak gdyby nie doszło do zapylenia krzyżowego, roślina ma możliwość samozapylenia, ponieważ znamiona słupka wydłużają się i dotykają włosków na płatkach, na których może znajdować się pyłek.
Dzwonek okrągłolistny, dzięki swoim walorom, często jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest odporny na mróz (strefy mrozoodporności wynoszą od -3 do -10℃), co czyni go idealnym wyborem do ogrodów i parków w różnych regionach. Można go rozmnażać przez nasiona wysiewane wiosną lub przez podział wiosną lub jesienią. Roślina ta jest elastyczna co do wymagań glebowych i świetlnych, co oznacza, że może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacienionych. Dlatego też dzwonki okrągłolistne często są sadzone w ogrodach przydomowych, parkach i na terenach zieleni miejskiej.
Źródła
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzwonek_okrągłolistny
2. https://zielnik-karpacki.pl/atlas-roslin/roslina/dzwonek_okraglolistny
3. https://atlas.roslin.pl/plant/6532
4. https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/pielegnacja-ogrodu/dzwonki-kwiaty-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja-dzwonkow,27714.html
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Isidre blanc. Licencja: CC BY-SA 4.0.