Modlitwa stanowi istotny, nieodzowny element wiary chrześcijan na całym świecie. Jest dla ludzi swego rodzaju łącznikiem z Bogiem, za pomocą którego powierzają Mu oni swoje radości i troski, dzielą się swoimi pragnieniami. Modlitwa to dla wielu osób ważna część codziennego życia.
Bardzo istotną kwestię stanowi pytanie o sens modlitwy. Jeżeli bowiem nie wiemy i nie rozumiemy, dlaczego warto się modlić, to albo w ogóle nie będziemy się podejmować tej praktyki, albo prędzej czy później zaniechamy jej. Oto więc kilka ważnych argumentów za modlitwą.
Duchowe korzyści z modlitwy
- Modlitwa umożliwia nam komunikację z Bogiem. Jest formą rozmowy z Nim, podczas której mamy możliwość podzielenia się naszymi emocjami, myślami i pragnieniami. Modlitwa pozwala nam również usłyszeć głos Boga, otrzymać Jego nieocenione wsparcie i błogosławieństwo.
- Modlitwa to istotny element naszego duchowego postępu. Z jej pomocą możemy poznać zarówno Boga, jak i Jego wolę. Umożliwia nam ona rozwój naszej relacji z Bogiem. Dodatkowo za jej sprawą koncentrujemy się w naszym życiu na kwestiach duchowych zamiast materialnych.
- Modlitwa wspiera nas, gdy stajemy w obliczu różnego rodzaju niepokojów i lęków – a jak wiadomo, w obecnych czasach niestety ich nam nie brakuje. Będąc zaniepokojonymi czy zlęknionymi, możemy w modlitwie oddać te uczucia Bogu i zaufać Mu, a nie kumulować je w sobie.
- Tak samo jak z niepokojem i lękiem, modlitwa może nam pomóc poradzić sobie z różnego rodzaju trudnościami i problemami, i to zarówno natury fizycznej, jak i emocjonalnej.
- Modlitwa to też narzędzie pomocne nam, gdy chcemy rozwinąć lub uzdrowić nasze relacje z innymi ludźmi. Mamy możliwość modlenia się w ich intencji, w tym proszenia o błogosławieństwo dla nich. Co więcej, modlitwa stwarza niepowtarzalną okazję do podziękowania Bogu za obecność w naszym życiu ważnych, bliskich nam osób.
- Praktykując modlitwę, rozwijamy naszą wiarę. Modląc się, pozostajemy ufni, że Bóg jest nie tylko obecny, ale i działa w naszym życiu – nawet jeśli pozornie tego nie widać. Modlitwa umacnia naszą więź z Bogiem, a dodatkowo pozwala nam poznać Jego plany wobec nas.
- Za sprawą modlitwy możemy wzrastać duchowo i emocjonalnie, tj. pracować nad naszymi brakami i słabościami, a tym samym zmieniać się na lepsze. Modląc się, w pełni ufając w obecność Boga i Jego opiekę nad nami, łatwiej jest nam radzić sobie z różnego typu problemami emocjonalnymi, a nawet traumami. Modlitwa stanowi też wsparcie w trudnym procesie przebaczania innym.
- Modlitwa jest ważna również w kontekście duchowego przywództwa. Kiedy się jej oddajemy, jednocześnie pozwalamy Bogu, aby działał w naszym życiu. Jest w nas też przyzwolenie na to, by posłużył się nami jako narzędziami do działania w życiu innych.
- Modlitwa pozwala nam również poczuć bliskość z Bogiem, naszym Ojcem, zdać sobie sprawę z Jego bezwarunkowej miłości wobec nas.
Modlitwa w badaniach naukowych
Modlitwa stanowi najlepsze lekarstwo na stres, czego dowiódł dr Herbert Benson z uniwersytetu w Harwardzie. Uczony przez ponad 30 lat prowadził badania na temat wpływu modlitwy, dzięki którym udowodnił, że nie tylko działa ona uspokajająco i obniża poziom stresu, ale nawet leczy. Za pomocą obrazowania rezonansu magnetycznego (ang. MRI) naukowiec udokumentował zachodzenie w organizmie człowieka pozytywnych zmian fizjologicznych, kiedy oddaje się on modlitwie.
Z kolei Harold Koenig, psychiatra z uniwersytetu Duke w Północnej Karolinie, poddał swoim badaniom grupę 1700 osób. Na podstawie wyników stwierdził, że układ odpornościowy regularnie modlących się osób jest zdecydowanie zdrowszy niż ludzi, którzy nie oddają się tej praktyce. Naukowiec dowiódł też w swoich badaniach, że ci z nas, którzy systematycznie uczestniczą w nabożeństwach, żyją średnio 6 lat dłużej od tych, którzy tego nie robią.
Liczne badania dr. Koeniga dowiodły korzystnego oddziaływania modlitwy na zdrowie. Pozwoliły mu dowieść, że np. ryzyko doznania wylewu krwi do mózgu u osób uczestniczących w nabożeństwach jest dwukrotnie mniejsze niż u pozostałych.
Warto też wspomnieć o badaniach, które przeprowadził dr William Strawbridge z uniwersytetu Berkeley w Kalifornii. Dowiódł on dwa razy większej częstotliwości występowania problemów z układem oddechowym i trawiennym w przypadku ludzi, którzy są jedynie okazjonalnymi uczestnikami nabożeństw. Z kolei u osób regularnie na nie uczęszczających o 50% rzadziej pojawia się problem z podwyższonym poziomem proteiny, która odpowiada za tzw. choroby wieku starczego.
Badania potwierdziły też skuteczność modlitwy, jeśli chodzi o osiąganie tzw. balansu psychicznego, a także redukcję stresu. W zależności od powodów, z jakich się modlimy, może więc ona łagodzić poczucie izolacji, redukować niepokój czy strach, może też stanowić chwilę refleksji nad sobą lub wyraz wdzięczności. Są to wnioski Ryana Bremnera, profesora psychologii na University of St. Thomas w Minnesocie, który jednocześnie podkreśla moc samych rytuałów. Przynoszą nam one poczucie stabilności i bezpieczeństwa, a przy tym mają działanie uspokajające, odwracając naszą uwagę od zmartwień i trosk.
Jak wykazało badanie z 2009 roku, u uczestników, których zadanie polegało na modleniu się za siebie, zaobserwowano nie tylko łagodniejsze objawy lęku i depresji, ale i większy optymizm co do przyszłości w porównaniu do osób z grupy kontrolnej.
Z kolei w 2011 roku w czasopiśmie medycznym Personality and Social Psychology Bulletin opublikowano wyniki analizy, zgodnie z którymi modlitwa sprzyja redukcji agresji i gniewu. Jak wyjaśnia to zjawisko prof. Bremner, modląc się, koncentrujemy się wewnętrznie i staramy się zachować spokój. W naturalny sposób prowadzi to do złagodzenia negatywnych emocji.
Modlitwa w Piśmie Świętym
„Zawsze się radujcie. Nieustannie się módlcie. Za wszystko dziękujcie. Taka jest bowiem wola Boga w Chrystusie Jezusie względem was” (1 Tesaloniczan 5,16-18 UBG).
„Trwajcie w modlitwie, czuwając na niej z dziękczynieniem” (Kolosan 4,2 UBG).
„Wtedy będziecie mnie wzywać, pójdziecie i będziecie modlić się do mnie, a ja was wysłucham” (Jeremiasza 29,12 UBG).
„Dlatego mówię wam: O cokolwiek prosicie w modlitwie, wierzcie, że otrzymacie, a stanie się wam” (Marka 11,24 UBG).
„Ale ty, gdy się modlisz, wejdź do swego pokoju, zamknij drzwi i módl się do twego Ojca, który jest w ukryciu, a twój Ojciec, który widzi w ukryciu, odda ci jawnie” (Mateusza 6,6 UBG).
Podsumowanie
Modlitwa to ważny element życia duchowego, możliwość rozmowy z Bogiem i rozwijania naszej z Nim relacji. Pomaga w rozwoju wiary i duchowego przywództwa. Jest to też nieoceniona pomoc w radzeniu sobie z życiowymi bolączkami i stresem. Wspiera nie tylko naszego ducha, ale i zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego warto codziennie znaleźć czas na modlitwę.
Źródła:
1. 10 Powodów, dla których warto się modlić, https://modlitwa.net/, https://modlitwa.net/nauka-modlitwy/10-powodow-dla-ktorych-warto-sie-modlic [dostęp: 02.07.2024].
2. Dlaczego warto się modlić?, https://waskadroga.pl/, 06.08.2013, https://waskadroga.pl/dlaczego-warto-si-modli/ [dostęp: 02.07.2024].
3. Naukowcy przyjrzeli się… modlitwie. Oto wnioski, https://kobieta.interia.pl/, 19.06.2020, https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-naukowcy-przyjrzeli-sie-modlitwie-oto-wnioski,nId,4563142#google_vignette [dostęp: 02.07.2024].