Batyrosaurus

Zobacz również

Batyrosaurus

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Miracusaurs. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Batyrosaurus to rodzaj ornitopoda z grupy Hadrosauroidea i rodziny Hadrosauridae (hadrozaury). Powszechnie uważa się, że żył w późnej kredzie na terenach dzisiejszej Azji. Nazwa ‘Batyrosaurus’ pochodzi od kazachskiego słowa ‘batyr’, będącego pochodną tytułu ‘bagatur’(turecko-mongolski tytuł honorowy, oznaczający ‘bohatera’, ‘walecznego wojownika’), oraz od greckiego słowa ‘sauros’, oznaczającego jaszczura.

Batyrosaurus był dinozaurem roślinożernym, odżywiał się różnymi gatunkami roślin, w tym igłami, liśćmi i gałęziami. Był też dinozaurem stadnym, co oznacza, że żył w grupach i prawdopodobnie podróżował na duże odległości, szukając pożywienia i wody.

Był to relatywnie duży dinozaur, osiągający długość około 12-13 metrów i ważący około 5-6 ton. Miał stosunkowo krótką szyję i dużą głowę. Miał również małe kończyny w porównaniu do swojego ciała. Jego ciało pokryte było łuskami, które chroniły go przed atakami drapieżników oraz utratą wilgoci. Batyrosaurus miał również stosunkowo długi ogon, który prawdopodobnie pomagał mu w utrzymaniu równowagi podczas ruchu.

Gatunkiem typowym jest B. rozhdestvenskyi (epitet gatunkowy został nadany na cześć zmarłego radzieckiego paleontologa Anatolija Rożdiestwienskiego), którego holotypem jest okaz AEHM 4/1 z zachowaną niekompletną czaszką, ok. 60 zębami, mostkiem, prawą kością ramienną, lewą kością promieniową oraz niekompletnymi kośćmi śródręcza i paliczkami kończyn przednich. Holotyp odkryto w osadach formacji Bostobe na terenie obwodu kyzyłordyńskiego w Kazachstanie.

Wykonano odlew mózgu B. rozhdestvenskyi i okazało się, że budową bardziej przypomina mózg krokodyla niż mózg ptaków czy pterozaurów, co jest typowe dla ornitopodów.


Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Batyrosaurus
  2. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Batyrosaurus
  3. https://dinosaurpictures.org/Batyrosaurus-pictures
  4. https://dinopedia.fandom.com/wiki/Batyrosaurus

Zobacz również

Poprzedni artykułBarsboldia
Następny artykułAnturium Andrego

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Stegozaur

Stegozaur Stegozaur (Stegosaurus) to rodzaj roślinożernego dinozaura ptasiomiednicznego. Powszechnie uważa się, że żył...
Skip to content