Wulkan Lökbatan

Zobacz również

Lökbatan to położony 130 m n.p.m. wulkan błotny we wschodnim Azerbejdżanie, na Półwyspie Apszerońskim, w pobliżu miejscowości Lökbatan.

Azerbejdżan należy do miejsc, gdzie występuje najwięcej wulkanów błotnych. Z 800 odnotowanych na całym świecie aż 350 znajduje się na terenie tego kraju. Na Półwyspie Apszerońskim jest 13 wulkanów. Przez 181 lat, tj. w latach od 1824–2005, miało tam miejsce 86 zarejestrowanych erupcji. Prawie połowa z nich to wybuchy wulkanów Lökbatan i Keyrəki.

Lökbatan został zarejestrowany w 1810 roku. Jest jednym z najaktywniejszych wulkanów w Azerbejdżanie. Ma imponujące rozmiary: jego kopuła wznosi się na wysokość kilkudziesięciu metrów, a szerokość sięga kilkuset metrów. Procesy erupcji i turbulencji w kraterach funkcjonują przez cały rok. Niemal wszystkim wybuchom wulkanu towarzyszy podziemny szum i wyrzut ziemi z dużymi ilościami wulkanicznej brekcji. Słup ognia może sięgać od 300 do 400 m, a odpływ błota wzdłuż stoków tworzy „języki”, które są dłuższe niż 200–250 m. 

Ostatnia erupcja Lökbatanu miała miejsce 2 maja 2017 roku.

Nazwę wulkanu można przetłumaczyć jako ‘miejsce, w którym utknął wielbłąd’. Prawdopodobnie ma to związek z dwoma stożkami, które wyglądają jak garby wielbłąda.

Błoto wulkaniczne w Lökbatanie ma unikalne właściwości i wykorzystuje się je w chemii, budownictwie, farmakologii, a nawet kosmetologii. Jest bogate w minerały, takie jak glinki i siarka, oraz pierwiastki śladowe, takie jak jod, brom, bor, co nadaje mu lecznicze właściwości. Wielu ludzi odwiedza to miejsce, aby korzystać z kąpieli błotnych, które korzystnie wpływają na skórę oraz zdrowie. Kuracje wspomagają pracę systemu nerwowego oraz leczą reumatyzm.

Wulkan błotny Lökbatan jest chroniony jako obszar przyrody ze względu na swoją unikalną wartość naukową i ekologiczną. Celem jest ochrona miejsca przed zniszczeniem i niekontrolowaną eksploatacją.

Krajobraz w pobliżu wulkanów błotnych kojarzy się z czymś nieziemskim i fantastycznym. To niezwykłe miejsce sprawia wrażenie innej planety. Nawet geolodzy doszli do wniosku, że budowa wulkanów błotnych Azerbejdżanu jest podobna do powierzchni planety Mars.

Azerbejdżan słynie dziś z tego, że jego wulkany błotne znalazły się na liście Siedmiu Cudów Świata, a 23 z nich zdobyły pozycję Parku Narodowego, który jest teraz pilnie strzeżony.


Źródła 

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/L%C3%B6kbatan_(wulkan_b%C5%82otny)
  2. https://shimanovskadm.ru/pl/otdyh/gryazevye-vulkany-azerbaidzhana-na-karte-gryazevye-vulkany-azerbaidzhana.html

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Kscheib. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułGalapagos
Następny artykułSalar de Uyuni

Popularne artykuły

Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone, położony w Stanach Zjednoczonych na obszarze trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho, jest jednym...

Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado, znany również jako Grand Canyon, to imponujący przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA, przecinający Płaskowyż Kolorado. Rozciąga...

Jezioro Hillier

Jezioro Hillier to bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche, złożonego z około 100 wysp u południowo-zachodnich...
Skip to content