asd

Wilk szary

Zobacz również

Wilk szary

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Chris Muiden. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Wilk szary, wilk (Canis lupus), to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae) zamieszkującego lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej.

Wilk szary jest przedstawicielem podrodziny psów właściwych (Caninae), plemienia Canini, rodzaju Canis. Jego najbliższymi współczesnymi krewnymi są kaberu, wilk czerwony, kojot i szakal złocisty. Osobną linię rodzaju Canis stanowią inne szakale.

Wilk szary ma wydłużoną głowę, wąską klatkę piersiową, długie kończyny. Sierść ma płowy kolor z domieszką czarnych włosów, a strona brzuszna jest jaśniejsza. Ma długie i grube kły. Długość ciała wynosi od 100 do 130 cm, ogon ma długość 50 cm. Wysokość w kłębie wynosi do 85 cm. Wilk osiąga wagę od 18 do 75 kg.

Głodny wilk może zjeść podczas jednego posiłku od 4 do 9 kg mięsa! To właśnie ich niepohamowane łaknienie przyczyniło się do powstania popularnych związków frazeologicznych typu „wilczy apetyt” czy „głodny jak wilk”.

Wilk żywi się średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi (jelenie, dziki, sarny), nie gardząc mniejszymi zwierzętami czy padliną. W sprzyjających warunkach chętnie zjada ryby. Przy braku pożywienia lub w okresie wychowywania młodych zdarza się, że atakuje zwierzęta hodowlane.

Ruja występuje raz w roku, zwykle pod koniec zimy na przełomie lutego i marca. Rozmnaża się zwykle tylko para alfa. Ciąża trwa 60-65 dni. Wadery (wilczyce) rodzą (szczenią się) w norach, wykrotach lub na ziemi, w dobrze osłoniętych legowiskach. W jednym miocie zwykle rodzi się od 4 do 7 wilcząt, ale zdarzają się mioty liczące do 12 szczeniąt. Młode rodzą się ślepe i wymagają utrzymywania stałej temperatury otoczenia. Otwierają oczy po 12-15 dniach. W pierwszym okresie życia matka karmi je własnym mlekiem, nie opuszczając w tym czasie legowiska. Zaopatrzeniem rodziny w pokarm zajmuje się samiec. Później młode karmione są przez całe stado wstępnie przeżutym i nadtrawionym pokarmem. W ciągu kilku pierwszych miesięcy następuje najszybszy rozwój masy ciała. Młode zaczynają polować z rodzicami.

Stada wilków liczą do 20 osobników, zwykle jednak są znacznie mniej liczne. Stanowią grupy rodzinne składające się z pary rodzicielskiej, młodych i ewentualnie części wilków z poprzedniego miotu. Wataha wilków to jedna z najlepiej zorganizowanych struktur rodzinnych wśród ssaków. Żyją w niej i ściśle ze sobą współpracują. Wilki otrzymują wsparcie i opiekę, a w zamian pomagają w polowaniu, wyżywieniu i wychowaniu oraz obronie kolejnego miotu młodych. Zwykle ponad 90% populacji wilków żyje w grupach rodzinnych, resztę stanowią młode osobniki migrujące w poszukiwaniu własnego terytorium.

Watahą dowodzi para alfa, a każdy wilk w stadzie ma ściśle określone miejsce, wyznaczające m.in. kolejność jedzenia zdobyczy. Zależności te podkreślane są przez rozbudowany system gestów dominacji (m.in. podniesiony ogon i uszy) i poddaństwa (np. skulony ogon, kładzenie się na grzbiecie). Poza hierarchią znajdują się młode, którymi opiekuje się cała wataha. Młode samce po osiągnięciu dojrzałości czasem są przepędzane przez parę alfa, by nie zagrażały ich dominacji. W społeczności wilków każdy z nich pełni określoną funkcję. W związku z tym można wyróżnić specjalistów od węszenia niebezpieczeństwa, szukania tropów, zabijania łupu, chronienia dzieci pary alfa czy przedniej straży na polowaniu.

Zwykle terytorium zajmowane przez watahę to 100 do 300 km², ale wielkość ta zależy od dostępności pokarmu i terenu. Może występować współużytkowanie części terenu przez dwie konkurujące watahy. Wilk jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów. W poszukiwaniu partnerki samiec potrafi w ciągu 2 tygodni przebyć ponad 600 km.

Długość życia w warunkach naturalnych wynosi od 12 do 16 lat, w niewoli do 20 lat.


Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wilk_szary
  2. https://www.medianauka.pl/wilk
  3. http://kola.lowiecki.pl/biologia/wilk.php
  4. https://natura.wm.pl/zwierzeta/24/Wilk-szary
  5. https://www.ican.pl/b/przywodztwo-w-grupie-wilkow/PBIghXRxU

Zobacz również

Poprzedni artykułKondor wielki
Następny artykułStegozaur

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...
Skip to content