asd

Stegozaur

Zobacz również

Stegozaur

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Fred Wierum. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Stegozaur (Stegosaurus) to rodzaj roślinożernego dinozaura ptasiomiednicznego. Powszechnie uważa się, że żył w późnej jurze, około 155-150 milionów lat temu, na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. W 2006 roku jego szczątki zostały również odkryte w Portugalii, co dowodzi, że dinozaury te występowały także w Europie.

Zwierzę to zostało opisane pierwotnie przez Othniela Charlesa Marsha w 1877 roku na podstawie znalezisk szczątków dinozaura w rejonie Morrison w Kolorado. Nazwa rodzajowa ‘Stegosaurus’ pochodzi od greckich słów: ‘stegos’, oznaczającego dach lub pokrywę, oraz ‘sauros’, oznaczającego jaszczura. Nazwa ta odnosi się do płyt kostnych osadzonych na grzbiecie dinozaura.

Ten czworonożny dinozaur osiągał około 9 metrów długości i 4 metry wysokości, jego grzbiet był silnie zaokrąglony, a krótkie przednie łapy i głowa leżały nisko nad podłożem. Natomiast ogon był usztywniony i trzymany wysoko w powietrzu, co nadawało mu charakterystyczną sylwetkę. Miał przednie łapy z pięcioma palcami, z których tylko dwa wewnętrzne posiadały tępe kopytka, tylne łapy kończyły się trzema krótkimi palcami. Wszystkie cztery łapy wspierały się na opuszkach za palcami. 

Stegozaur miał także długą i wąską czaszkę, proporcjonalną do wielkości ciała, a niskie położenie głowy sugeruje, że dinozaur skubał niską roślinność. Brak przednich zębów wskazuje, że miał rogowy dziób (rhamphotheca) i prawdopodobnie miażdżył pokarm małymi, trójkątnymi, płaskimi zębami.

Stegozaur cechował się również rzędami płyt i kolców. Naukowcy spekulowali na temat ich funkcji. Kolce prawdopodobnie służyły do obrony, natomiast płyty mogły pełnić rolę w popisach zwierząt lub w termoregulacji.

Stegozaur był jednym z największych dinozaurów tego rodzaju, ale w porównaniu z ogromnymi zauropodami, takimi jak diplodok, kamarazaur czy apatozaur, wydawał się niewielki. Musiał bronić się przed drapieżnymi teropodami, takimi jak allozaur czy ceratozaur.

Stegozaury miały stosunkowo małe mózgi. Uważa się, że były to raczej nieskomplikowane zwierzęta, których zachowania były zdominowane przez potrzeby pokarmowe. Przemieszczały się powoli i niezdarnie, co sugeruje, że nie były zdolne do szybkiego uciekania przed drapieżnikami.

Stegozaur jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych dinozaurów, często pojawiającym się w filmach, książkach i grach. Z powodu swoich charakterystycznych płyt na grzbiecie i kolców na ogonie stał się popularnym symbolem prehistorii i fascynuje zarówno naukowców, jak i miłośników paleontologii.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: EvaK. Licencja: CC BY-SA 2.5.

Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Stegozaur
2. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Stegosaurus
3. https://www.nhm.ac.uk/discover/dino-directory/stegosaurus.html

Zobacz również

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Triceratops

Triceratops Triceratops to rodzaj roślinożernego dinozaura rogatego z rodziny ceratopsów (Ceratopsidae). Powszechnie uważa...
Skip to content