Patyczak rogaty (Medauroidea extradentata) to gatunek z rodziny Phasmatidae. Pochodzi z Wietnamu i żyje w lasach tropikalnych. Żywi się liśćmi różnych roślin.
W hodowli najczęściej zjada jeżyny, głóg, dąb, czerwony klon i róże.
Wygląd
Patyczaki te osiągają 100–120 mm długości. Mają owalne głowy i nitkowate czułki. Ich aparat gębowy jest przystosowany do jedzenia roślin i otwiera się poziomo.
Dorosłe patyczaki są brązowe, a młode mają barwę jasnobeżową i są gładkie. W trakcie dojrzewania i po linieniu zmieniają kolor na zielony.
Podobnie jak jaszczurki, mogą stracić nogi w wyniku stresu, np. podczas linienia lub gdy są trzymane. Nogi odrastają po 1–2 linieniach.
Patyczaki rogate nie mają skrzydeł.
Samce są smuklejsze i mają dłuższe czułki. Samice mają małe rogi na głowie i krótsze czułki. Ich ciało jest pokryte drobnymi guzkami, a nogi przypominają ciernie.
Rozmnażanie
Patyczaki rogate rozmnażają się głównie partenogenetycznie, czyli bez udziału samców. Samice zrzucają setki jaj na ziemię. Mają one czarno-biały wzór i czarną końcówkę i wylęgają się po kilku miesiącach.
Cykl życia
Patyczaki rogate żyją od 5 do 7 miesięcy. Nimfy wyglądają jak dorosłe osobniki, ale są mniejsze. Linieją około 6 razy (samce 5, samice 6). Po trzech miesiącach od ostatniego linienia są gotowe do rozmnażania.
Ich głównymi drapieżnikami są ptaki i małe ssaki. Kamuflaż pomaga im się ukryć.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Kokośnik
- Kormoran nielotny
- Historia liczenia gwiazd, czyli jak wielki jest Wszechświat?
- Inteligentny projekt to nie bóg luk – wyznanie ateisty
- Człowieczeństwo, czyli jak pozostać człowiekiem?
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Medauroidea_extradentata [dostęp: 12.12.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Drägüs. Licencja: CC BY-SA 3.0.