Parazaurolof

Zobacz również

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Connor Ashbridge. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Parazaurolof (Parasaurolophus, co znaczy „prawie zaurolof”) to rodzaj dinozaura kaczodziobego. Naukowcy są zgodni, że dany gatunek istnieje od co najmniej 6000 lat. Żył na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej.

Zwierzę to zostało opisane pierwotnie przez paleontologa Williama Parksa w 1922 roku, dzięki czaszce i niekompletnemu szkieletowi z Alberty. Parazaurolof należy do rzadszych hadrozaurów, znany jest jedynie z nielicznych okazów zachowanych w dobrym stanie.

Opis

Poruszał się na dwóch oraz czterech łapach. Zbudowany był podobnie jak jego krewniacy, a różnił się od nich głównie cechami czaszki.

Skamielina P. walkeri, Muzeum Senckenberga we Frankfurcie © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Ghedoghedo. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Gatunek typowy P. walkeri to sporych rozmiarów dinozaur roślinożerny, który osiągał 10 metrów długości, 4,5 metra wysokości, a waga dochodziła do 2,5 tony. Kość udowa u P. walkeri wynosiła 103 cm, będąc potężnie zbudowaną, jeśli porównać ją z należącymi do innych hadrozaurów. Kość ramienna i miednica również charakteryzowały się ciężką budową. Sama czaszka dinozaura mierzyła około 1,6 m, wliczając w to grzebień – długi, zakrzywiony do tyłu wyrostek na głowie. Grzebień był pusty w środku i połączony z układem oddechowym, co wskazuje, że służył do wydawania donośnych dźwięków, spełniając rolę komory rezonansowej.

Parazaurolof żył w dużych stadach i odżywiał się liśćmi, łodygami, a dzięki posiadaniu setek zębów mógł odżywiać się również bardziej twardymi częściami roślin. 

Jak w przypadku większości dinozaurów, szkieletu parazaurolofa nie poznano w całości.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Parazaurolof
  2. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Parasaurolophus
  3. https://dinozaury.fandom.com/pl/wiki/Parazaurolof
  4. http://www.dinozaury.biz/Parazaurolof.htm

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook