Argentynozaur

Zobacz również

Argentynozaur

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Nobu Tamura. Licencja: CC BY 3.0.

Argentynozaur (Argentinosaurus) to olbrzymi gadziomiedniczny dinozaur z grupy zauropodów, który został odkryty przez Guillermo Heredię w 1987 roku w Argentynie. Powszechnie uważa się, że żył 100–90 milionów lat temu, w późnej kredzie, na terenach dzisiejszej Patagonii.

Rodzaj ten obejmuje jeden gatunek, Argentinosaurus huinculensis, który został opisany po raz pierwszy w 1993 roku przez paleontologów José Bonaparte i Rodolfo Coria na podstawie fragmentarycznych skamieniałości znalezionych w Argentynie. Chociaż odkryto tylko kilka fragmentów szkieletu – w tym kilka kręgów, kości miednicy i kość udową – pozwoliły one na odtworzenie niektórych cech i wymiarów tego olbrzymiego dinozaura.Według szacunków Argentynozaur miał długość około 30–35 metrów i mógł ważyć od 60 do 90 ton. Charakterystyczną cechą zauropodów, do których należał Argentynozaur, były ich długie, smukłe szyje i ogony. Były to zwierzęta roślinożerne, żywiące się liśćmi i gałęziami z wysokich drzew.

Argentynozaur miał wyjątkowo duże ciało i potrzebował ogromnych ilości pożywienia, aby utrzymać swój rozmiar. Ocenia się, że musiał jeść około pół tony roślin dziennie.

Miał długie kończyny, które umożliwiały mu poruszanie się po rozległych terenach, a jego olbrzymie rozmiary i wytrzymała budowa ciała chroniły go przed drapieżnikami.

Z powodu fragmentarycznych skamieniałości wiedza na temat szczegółów anatomii i zachowań Argentynozaura jest nadal stosunkowo ograniczona.

Największy odtworzony szkielet Argentynozaura znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Atlancie (Fernbank Museum of Natural History). Jego długość wynosi 37 metrów.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Jeremy Thompson. Licencja: CC BY 2.0.

Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Argentynozaur
2. https://dinoanimals.pl/dinozaury/argentynozaur-argentinosaurus/
3. https://www.nhm.ac.uk/discover/dino-directory/argentinosaurus.html
4. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Argentinosaurus

Zobacz również

Poprzedni artykułParazaurolof
Następny artykułSpinozaur

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Abdallahsaurus

Abdallahsaurus Wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego konkretnego osobnika. Abdallahsaurus, jak powszechnie...
Skip to content