test

Nigerzaur

Zobacz również

Nigerzaur

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Nobu Tamura. Licencja: CC BY 3.0.

Nigerzaur (Nigersaurus, „jaszczur z Nigru”) to rodzaj dinozaura z rodziny rebbachizaurów. Powszechnie uważa się, że żył w środku okresu kredowego, około 115–105 milionów lat temu. 

Nigerzaur został odkryty w formacji Elrhaz na obszarze zwanym Gadoufaoua, leżącym w Nigrze. Skamieniałości tego zwierzęcia zostały opisane po raz pierwszy w 1976 roku, jednak nazwano je dopiero w 1999 roku po znalezieniu i opisaniu kolejnych, bardziej kompletnych szczątków. Rodzaj obejmuje pojedynczy gatunek N. taqueti. Epitet gatunkowy honoruje francuskiego paleontologa Philippe Taqueta, który odkrył pierwsze jego skamieniałości.

W 2005 roku Sereno i Jeffrey Wilson dokonali pierwszego szczegółowego opisu czaszki i adaptacji pokarmowych. National Geographic Society w Waszyngtonie przedstawiała nigerzaura jako „mezozoiczną krowę”, a Sereno podkreślił, że był to najniezwyklejszy dinozaur, jakiego kiedykolwiek widział. Porównywał jego wygląd fizyczny do Dartha Vadera bądź odkurzacza, a uzębienie do przenośnika taśmowego czy zaostrzonych klawiszy pianina.

Jak wszystkie zauropody, nigerzaur był czworonogiem z małą głową, grubymi tylnymi nogami i wydatnym ogonem. W tej grupie Nigersaurus był dość mały, z długością ciała zaledwie 9 m i kością udową sięgającą zaledwie 1 m. Nigerzaur mógł ważyć około 1,9–4 ton, co jest porównywalne do współczesnego słonia. Miał krótką szyję jak na zauropoda i trzynaście kręgów szyjnych. Prawie wszystkie rebbachizaury miały stosunkowo krótkie szyje, o długości 10 m lub mniej.

Szkielet nigerzaura wykazuje dużą pneumatyzację kości, wypełnionych workami powietrznymi. Mimo to kończyny były solidnie zbudowane. Miał czaszkę wysoce wyspecjalizowaną pod kątem pobierania pokarmu, miała ona liczne otwory i cienkie kości. Szeroki pysk zawierał ponad 500 zębów zastępowanych w szybkim tempie: co około 14 dni. Szczękę i żuchwę mogła pokrywać keratynowa osłonka. W przeciwieństwie do innych czworonogów miał szczękę i żuchwę szersze od reszty czaszki (co nadawało mu nadąsany wygląd), a zęby leżały daleko od przedniej części pyska.

Odlewana czaszka Nigersaurus taqueti na wystawie w Królewskim Muzeum Ontario w Kanadzie © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: CaptMondo. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Obszar mózgu odpowiedzialny za zmysł węchu był bardzo słabo rozwinięty, choć wielkością mózgu nigerzaur nie wyróżniał się wśród dinozaurów.

Nigerzaur pasł się, prawdopodobnie trzymając głowę blisko podłoża. Zamieszkiwał środowiska nadbrzeżne, a jego dieta prawdopodobnie składała się z niezdrewniałych roślin, takich jak paprotniki, skrzypy i okrytonasienne. 

Jego skamieniałości należą do najczęstszych skamielin kręgowców w miejscu ich znalezienia. Przypuszcza się, że mógł dzielić siedlisko z innymi dużymi dinozaurami roślinożernymi, jak też wielkimi teropodami i krokodylomorfami.


Źródła 

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Nigerzaur
  2. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Nigersaurus
  3. https://jurassicworld-evolution.fandom.com/wiki/Nigersaurus
  4. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nigersaurus
  5. http://www.dinosaurfact.net/Cretaceous/Nigersaurus.php

Zobacz również

Poprzedni artykułTriceratops
Następny artykułParazaurolof

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Triceratops

Triceratops Triceratops to rodzaj roślinożernego dinozaura rogatego z rodziny ceratopsów (Ceratopsidae). Powszechnie uważa...
Skip to content