Nigerzaur

Zobacz również

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Nobu Tamura. Licencja: CC BY 3.0.

Nigerzaur (Nigersaurus, „jaszczur z Nigru”) to rodzaj dinozaura z rodziny rebbachizaurów. Powszechnie uważa się, że żył w środku okresu kredowego, około 115–105 milionów lat temu.

Odkrycie dinozaura

Nigerzaur został odkryty w formacji Elrhaz na obszarze zwanym Gadoufaoua, leżącym w Nigrze. Skamieniałości tego zwierzęcia zostały opisane po raz pierwszy w 1976 roku, jednak nazwano je dopiero w 1999 roku po znalezieniu i opisaniu kolejnych, bardziej kompletnych szczątków. Rodzaj obejmuje pojedynczy gatunek N. taqueti. Epitet gatunkowy honoruje francuskiego paleontologa Philippe Taqueta, który odkrył pierwsze jego skamieniałości.

W 2005 roku Sereno i Jeffrey Wilson dokonali pierwszego szczegółowego opisu czaszki i adaptacji pokarmowych. National Geographic Society w Waszyngtonie przedstawiała nigerzaura jako „mezozoiczną krowę”, a Sereno podkreślił, że był to najniezwyklejszy dinozaur, jakiego kiedykolwiek widział. Porównywał jego wygląd fizyczny do Dartha Vadera bądź odkurzacza, a uzębienie do przenośnika taśmowego czy zaostrzonych klawiszy pianina.

Opis

Jak wszystkie zauropody, nigerzaur był czworonogiem z małą głową, grubymi tylnymi nogami i wydatnym ogonem. W tej grupie Nigersaurus był dość mały, z długością ciała zaledwie 9 m i kością udową sięgającą zaledwie 1 m. Nigerzaur mógł ważyć około 1,9–4 ton, co jest porównywalne do współczesnego słonia. Miał krótką szyję jak na zauropoda i trzynaście kręgów szyjnych. Prawie wszystkie rebbachizaury miały stosunkowo krótkie szyje, o długości 10 m lub mniej.

Odlewana czaszka Nigersaurus taqueti na wystawie w Królewskim Muzeum Ontario w Kanadzie © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: CaptMondo. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Dinozaur o 500 zębach

Szkielet nigerzaura wykazuje dużą pneumatyzację kości, wypełnionych workami powietrznymi. Mimo to kończyny były solidnie zbudowane. Miał czaszkę wysoce wyspecjalizowaną pod kątem pobierania pokarmu, miała ona liczne otwory i cienkie kości. Szeroki pysk zawierał ponad 500 zębów zastępowanych w szybkim tempie: co około 14 dni. Szczękę i żuchwę mogła pokrywać keratynowa osłonka. W przeciwieństwie do innych czworonogów miał szczękę i żuchwę szersze od reszty czaszki (co nadawało mu nadąsany wygląd), a zęby leżały daleko od przedniej części pyska.

Obszar mózgu odpowiedzialny za zmysł węchu był bardzo słabo rozwinięty, choć wielkością mózgu nigerzaur nie wyróżniał się wśród dinozaurów.

Nigerzaur pasł się, prawdopodobnie trzymając głowę blisko podłoża. Zamieszkiwał środowiska nadbrzeżne, a jego dieta prawdopodobnie składała się z niezdrewniałych roślin, takich jak paprotniki, skrzypy i okrytonasienne. 

Jego skamieniałości należą do najczęstszych skamielin kręgowców w miejscu ich znalezienia. Przypuszcza się, że mógł dzielić siedlisko z innymi dużymi dinozaurami roślinożernymi, jak też wielkimi teropodami i krokodylomorfami.


Źródła 

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Nigerzaur
  2. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Nigersaurus
  3. https://jurassicworld-evolution.fandom.com/wiki/Nigersaurus
  4. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nigersaurus
  5. http://www.dinosaurfact.net/Cretaceous/Nigersaurus.php

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook