asd

Oryks arabski

Zobacz również

Oryks arabski (Oryx leucoryx) to ssak z podrodziny antylopowców, który kiedyś był rozpowszechniony na stepach, pustyniach i półpustyniach Azji Zachodniej.

Cechy charakterystyczne

Sierść oryksa arabskiego jest świecąco biała, spód ciała i nogi są brązowe, a czarne paski występują w miejscu, gdzie głowa styka się z szyją, na czole, na nosie i przechodzą od rogu w dół przez oko do pyska. Obie płcie mają długie, proste lub lekko zakrzywione, pierścieniowe rogi o długości 0,60-1,50 m. Wysokość wynosi od 0,80 do 1,25 m, a waga zazwyczaj waha się od 100 do 209 kg.

Styl życia

Oryks arabski jest doskonale przystosowana do życia na pustyni. Odbijający kolor sierści chroni ją przed upałem. W przypadku braku wody i wysokich temperatur mogą podnieść temperaturę ciała do 46,5°C (w nocy spada poniżej 36°C), co zmniejsza zapotrzebowanie na wodę. Również przy wydalaniu kału i moczu tracą bardzo mało płynów. Mózg jest zaopatrywany w krew, której temperatura jest obniżana przez unikalną sieć naczyń włosowatych w tętnicy szyjnej. Żywią się pąkami, trawą i liśćmi. Mogą przetrwać kilka dni bez wody. Zapotrzebowanie na płyny pokrywają częściowo przez zlizywanie rosy, która osiada na sierści innych zwierząt. Tylko ciężarne samice potrzebują codziennie wody.

Potrafią wykrywać deszcz i świeże pastwiska, poruszając się w ich kierunku. W ciągu dnia odpoczywają. Samice i młode żyją w stadach średnio po pięć osobników. Poszczególne stada zajmują powierzchnię o wielkości ponad 3 000 km². Samce są samotnikami, broniącymi terytoriów o powierzchni do 450 km².

Oryks-arabski-2
Zdj. 1. Oryks arabski. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: MathKnight. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Wymarcie, hodowla zachowawcza i ponowne wprowadzenie na wolność

Oryks arabski był pierwotnie rozpowszechniony od półwyspu Synaj do Mezopotamii oraz na Półwyspie Arabskim. Już w XIX wieku był w prawie wszystkich tych regionach wytępiony. Jego zasięg ograniczył się do obszarów na południu Półwyspu Arabskiego.

Z powodu skóry, mięsa oraz dla rozrywki ostatnie wolno żyjące oryksy zostały zabite za pomocą broni palnej z pojazdów motorowych. Światowy program hodowli zachowawczej rozpoczął się pod koniec lat 60. w USA z dziewięcioma osobnikami w Phoenix Zoo i trzema zwierzętami w Los Angeles Zoo. Od tych dwóch grup pochodzą wszystkie dzisiejsze oryksy arabskie.

Ponieważ w regionie pochodzenia zmieniło się podejście ludzi do ochrony przyrody, oryksy mogły zostać ponownie wypuszczone w Omanie (1982), Jordanii (1983), Arabii Saudyjskiej (1990) i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (2007). Małe stada zostały również wypuszczone w Izraelu i Bahrajnie. Ponowne wprowadzenie jest kosztowne i wymagające. Zwierzęta są stopniowo przygotowywane do samodzielnego przetrwania na pustyni. 

W Omanie na oryksy nadal nielegalnie polowano. Od czasu ich wypuszczenia liczba oryksów stale malała, co spowodowało spadek populacji z prawie 500 do poniżej 100 osobników. W czerwcu 2007 roku UNESCO usunęło rezerwat dzikiej przyrody w Omanie z listy światowego dziedzictwa, na którą został wpisany w 1994 roku, ponieważ rząd Omanu zdecydował o zmniejszeniu chronionego obszaru o 90 procent. Było to pierwsze w historii usunięcie miejsca z listy dziedzictwa UNESCO.

W 2023 roku rezerwat przyrody w Arabii Saudyjskiej został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym czasie był on domem dla jednego dzikiego stada. W przeciwieństwie do Omanu, w Arabii Saudyjskiej i Izraelu liczba oryksów wykazywała niewielki wzrost. Jednak populacje te nadal były zagrożone przez suszę i związany z nią niedobór żywności. W rezerwacie w Arabii Saudyjskiej populacja spadła z ponad 600 zwierząt w 2006 roku do mniej niż 400 w 2008 roku, ponieważ zwierzęta nie mogły opuścić ogrodzonego rezerwatu i uciec przed lokalną suszą.

W Abu Dhabi oryksy zostały wypuszczone na różnych obszarach chronionych. Ogród zoologiczny Al Ain utrzymuje stado, z której pochodzą zwierzęta.

Obecnie około 6000-7000 oryksów arabskich żyje w niewoli, w ogrodach zoologicznych, rezerwatach i prywatnych kolekcjach. W 2011 roku na Półwyspie Arabskim i w sąsiednich regionach żyło ponownie około 1000 dzikich osobników, z czego po 50 w Omanie i Jordanii, 100 w Izraelu, 200 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i 600 w Arabii Saudyjskiej.


Źródła

1. https://de.wikipedia.org/wiki/Arabische_Oryx [dostęp: 05.08.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: MathKnight. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułNocek Alkatoe
Następny artykułAra ararauna

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...

Lis polarny

Lis polarny Lis polarny (Alopex lagopus), zwany inaczej pieścem lub piesakiem (Vulpes lagopus),...
Skip to content