asd

Oryks

Zobacz również

Oryks (oryx) to rodzaj ssaka, z plemienia antylopowców, podrodziny antylop, rodziny wołowatych. Oryksy mają jasne futro z ciemnymi znakami na głowie i nogach, a ich długie rogi są prawie proste. Wyjątkiem jest oryks szablorogi, który ma rogi wygięte w dół, nie ma ciemnych znaków na nogach.

Oryks arabski został uratowany przed wyginięciem dzięki programowi hodowli w niewoli i reintrodukcji do środowiska naturalnego. Oryks szablorogi, uznany za wymarły na wolności, również przetrwał dzięki hodowli w niewoli.

Etymologia

Termin oryks pochodzi od greckiego słowa ὄρυξ, óryx, oznaczającego rodzaj antylopy. Grecka forma liczby mnogiej to óryges. Herodot wspomina o rodzaju gazeli w Libii nazywanej ὄρυς, orus, prawdopodobnie związanej z czasownikiem ὀρύσσω, orussō, or ὀρύττω, oruttō, oznaczającym kopać. Białe oryksy są znane z kopania dołów w piasku.

Ekologia

Wszystkie gatunki oryksów preferują warunki bliskie pustynnym i mogą przetrwać długie okresy bez wody. Żyją w stadach liczących do 600 osobników. Nowonarodzone cielęta są zdolne do biegu z stadem od razu po urodzeniu. Zarówno samce, jak i samice mają rogi. Są one wąskie i proste, z wyjątkiem oryksa szablorogiego, którego rogi są zakrzywione. Mogą być one śmiercionośne – oryksy są znane z zabijania nimi lwów. Niestety ale rogi są również cennym trofeum łowieckim, co prawie doprowadziło do wyginięcia dwóch północnych gatunków.

oryks-2
Zdj. 1. Oryks południowy – © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Pdeley. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Wprowadzenie jako gatunek obcy

W latach 1969 i 1977 w USA celowo wypuszczono 95 oryks południowych. Populacja ta jest obecnie szacowana na od 3000 do 6000 osobników. W stanie Nowy Meksyk w USA oryksy są klasyfikowane jako gruba zwierzyna i można na nie polować.

Ciekawostki

Oryks jest narodowym zwierzęciem Namibii i Kataru, a linie lotnicze Qatar Airways mają oryksa w swoim logo.

W grze „Tom Clancy’s Rainbow Six Siege” wprowadzono obrońcę o pseudonimie Oryx. Jego zdolność, pozwala mu przebijać ściany i powalać przeciwników.

W filmie „Król Lew” z 1994 roku i jego remake’u z 2019 roku oraz w „Król Lew II: Czas Simby”, dwa gatunki oryksów w Parku Narodowym Hell’s Gate to oryks pręgoboki i oryks południowy.


Źródła

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Oryx [dostęp: 05.08.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Charles J. Sharp. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...

Lis polarny

Lis polarny Lis polarny (Alopex lagopus), zwany inaczej pieścem lub piesakiem (Vulpes lagopus),...
Skip to content