Muchołówka amerykańska

Zobacz również

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) to roślina z rodziny rosiczkowatych znana przede wszystkim ze swojego niezwykłego mechanizmu łapania zdobyczy. W naturze występuje tylko na południu Stanów Zjednoczonych na podmokłych terenach Karoliny Północnej i Karoliny Południowej. Muchołówka amerykańska zyskała popularność w Europie w XIX wieku i od tamtego czasu jest hodowana w wielu krajach.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Alex Lomas. Licencja: CC BY 2.0.

Liście muchołówki przekształcone są w pułapki (tzw. liście pułapkowe) wabiące ofiary słodkim nektarem i czerwonym ubarwieniem. To ostatnie zależy od nasłonecznienia. Pułapka składa się ze złożonej w połowie blaszki, a od wewnętrznej strony każdej z połówek znajdują się trzy włoski czuciowe. Owad, siadając na czerwonej powierzchni liścia, podrażnia jeden z tych włosków. W odpowiedzi na bodziec liść gwałtownie reaguje: w ciągu 2-3 sekund obie jego połówki składają się wzdłuż nerwu głównego i wiążą owada. Następnie liść trawi swoją zdobycz za pomocą enzymów trawiennych. Trawienie trwa kilka dni, w zależności od wielkości ofiary. Po zakończeniu tego procesu pułapka otwiera się i czyha na kolejnego owada. Liczba zamknięć liścia jest ograniczona do około 2-4, czasami do 1. Jeżeli pułapka nie nadaje się już do łapania zdobyczy, usycha, a na jej miejsce szybko wyrasta nowa.

Nietypowy sposób odżywiania jest kluczowym czynnikiem przystosowawczym muchołówki amerykańskiej. Rośliny torfowisk cierpią często na niedobór azotu, który muszą kompensować w szczególny sposób – chwytając i trawiąc owady. Oprócz tego podstawowym mechanizmem zachodzącym w liściach jest fotosynteza, będąca źródłem energii dla procesów przemiany materii.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Björn S…. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Kwitnienie muchołówki amerykańskiej jest znacznie mniej efektowne niż chwytanie owadów. Drobne, białozielonkawe kwiaty o średnicy około 5 mm nie mają atrakcyjnego wyglądu. Kwitnienie w przypadku osłabionych roślin może nawet prowadzić do obumarcia całej rośliny.

Muchołówka potrzebuje dużo światła, wilgoci i kwaśnej gleby, aby dobrze się rozwijać. W naturze rośnie na terenach mokrych, dlatego najlepiej hodować ją na torfowisku lub w doniczce z odpowiednim gruntem. Wymaga podłoża kwaśnego, niezbyt żyznego, złożonego np. z posiekanego świeżego torfowca, odrobiny ziemi liściowej bukowej, węgla drzewnego i piasku. Powierzchnia podłoża powinna być pokryta żywym torfowcem. W temperaturze poniżej 10°C muchołówka zazwyczaj zapada w sen zimowy, co oznacza, że ​​nie rośnie ani nie wytwarza nowych pułapek.

Muchołówka to fascynująca roślina, która przyciąga uwagę swoim niecodziennym wyglądem i sposobem polowania na zdobycz. Jest ona stosunkowo łatwa w hodowli i stanowi interesujący dodatek do kolekcji roślin doniczkowych.


Źródła

1. Jiří Haager (1984), Rośliny ozdobą domu, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Muchołówka_amerykańska
3. https://atlas.roslin.pl/plant/9871

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Lythlady. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułWelociraptor
Następny artykułAgama brodata

Popularne artykuły

Bukietnica Arnolda

Bukietnica Arnolda, znana również jako Raflezja Arnolda (Rafflesia Arnoldii), to gatunek wieloletniej rośliny pasożytniczej z rodziny bukietnicowatych (Rafflesiaceae), którego nazwa pochodzi od Sir Thomasa Stamforda Rafflesa,...

Welwiczja przedziwna

Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis), nazywana również welwiczja osobliwa, to jedna z najbardziej fascynujących roślin na Ziemi. Jest to gatunek endemiczny, który występuje...

Baobab afrykański

Baobab afrykański, baobab właściwy (Adansonia digitata) – gatunek drzewa z rodziny ślazowatych, zaliczany do podrodziny wełniakowatych. Występuje w stanie dzikim w tropikalnej...
Skip to content