Atrament prehistoryczny – czy aby na pewno?

Zobacz również

Gdy ponad dekadę temu paleontolodzy odkryli w Anglii atrament w skamieniałej kałamarnicy, nie kryli zdziwienia1. A to dlatego, że skała, w której znajdował się głowonóg, datowana jest powszechnie na 160 milionów lat2. Ponadto badania wykazały ciekawą zbieżność…

Atrament jak u mątwy

W Proceedings of the National Academy of Sciences zespół naukowców podzielił się wynikami swoich badań. Okazało się, że atrament prehistorycznej kałamarnicy jest prawie identyczny z atramentem współczesnej mątwy.

Badacze poddali skamieniały atrament kałamarnicy z dwóch próbek ośmiu różnym testom, aby jak najdokładniej zweryfikować jego skład chemiczny3. Badania wykazały, że „zarówno nadal istniejący [atrament z żyjących dotąd mątw], jak i skamieniałe próbki atramentu składają się z eumelaniny”3.

Eumelanina to biochemiczna substancja o skomplikowanej strukturze. Jest ona powszechnie występującym pigmentem u zwierząt i innych organizmów. Służy między innymi przyciemnianiu sierści i skóry ssaków. Ponieważ jednak wszystkie układy z czasem stają się nieuporządkowane, żaden fizyk czy chemik nie spodziewałby się, że skomplikowana struktura eumelaniny przetrwa 160 milionów lat. A taki właśnie wiek przypisuje się formacjom skalnym, w których odkryto atrament głowonogów (chodzi o formacje Blue Lias i Oxford Clay, obie w Wielkiej Brytanii).

Okazało się, że oryginalna chemia kopalnej eumelaniny była w dużej mierze nienaruszona. Dotyczyło to między innymi wielu rodzajów krótkotrwałych wiązań chemicznych. Badania potwierdziły, że skamieniała eumelanina posiada te same rodzaje wiązań węglowych, które występują we współczesnej eumelaninie, w tym reaktywne wiązania podwójne.

Autorzy badania napisali:

W granicach zastosowanych technik uderzająco zakonserwowany pigment wykazuje właściwości chemicznie podobne do filogenetycznie spokrewnionych współczesnych S. officinalis [współczesne mątwy]3.

„Atramentowe” problemy z interpretacją

A zatem skamieniały atrament był dla naukowców uderzającym odkryciem. Jeśli jest on tak stary, jak twierdzą, to energia potencjalna zmagazynowana w tych wiązaniach chemicznych powinna zostać uwolniona już dawno temu. Jednak badacze zupełnie pominęli ten oczywisty wniosek dotyczący czasu. Napisali:

Nasze wyniki pokazują, że eumelanina utrzymuje się w zapisie kopalnym przez co najmniej 160 milionów lat3.

Ale przecież ich badania nie wykazały, że eumelanina może przetrwać 160 milionów lat! Ich badania wykazały jedynie, że skamieliny zawierają eumalaninę, która jest prawie identyczna ze współczesną eumelaniną. Wciąż dobrze uporządkowana chemia sfosylizowanego pigmentu to tak naprawdę rodzaj zegara, który pokazuje, że te skamieniałości kałamarnicy nie mogą mieć milionów lat!

Bardziej logiczne wyjaśnienie

Ewolucyjny model historii Ziemi zakłada, że różne warstwy skalne reprezentują miliony lat. Dlatego „nowoczesny” kopalny atrament kałamarnicy tak bardzo zaskoczył naukowców. Jednak według modelu nauki o stworzeniu większość warstw osadowych na Ziemi powstała w wyniku trwającego rok globalnego potopu. A zatem jurajski atrament całkowicie pasuje do historii opartej na relacji biblijnej.


Przypisy

  1. Thomas B., „Fresh Jurassic Squid Ink”, ICR News, opublikowano na icr.org 27.08.2009; dostęp: 13.04.2023.
  2. „Squid ink from Jurassic period identical to modern cuttlefish ink”, ScienceDaily, opublikowano na sciencedaily.com 21.05.2012; dostęp: 13.04.2023.
  3. Glass, K. et al. Direct chemical evidence for eumelanin pigment from the Jurassic period. Proceedings of the National Academy of Sciences. Posted online before print May 21, 2012.

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „Fresh fossil squid ink 160 million years old?”, opublikowane na icr.org 20 czerwca 2012.

Zobacz również

Poprzedni artykułStegozaur
Następny artykułŁuskowiec stepowy

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content