Lepidodermella squamata to mikroskopijny, słodkowodny robak należący do typu brzuchorzęsek.
Lepidodermella osiąga długość około 190 μm (0,1778 milimetra). Ma kształt cylindryczny, z głową, która przechodzi w nieco węższą szyję, a następnie w szersze, wydłużone ciało zakończone rozwidlonym ogonem. Na końcu ciała znajdują się dwie przyssawki, a jego powierzchnia pokryta jest łuskami. Na głowie widoczne są kępki szczecinek, a na spodzie ciała znajdują się dwa rzędy rzęsek.
Występowanie i środowisko
Lepidodermella squamata spotkać można w Ameryce Północnej, Południowej, Japonii oraz na rozległych obszarach Europy. Jest to gatunek żyjący w wodach słodkich. Przebywa głównie na powierzchni roślin wodnych w jeziorach, stawach, strumieniach i bagnach. Można go również znaleźć na dnie tych zbiorników między cząstkami osadu.
Biologia
Robak odżywia się algami, bakteriami i detrytusem. Porusza się po podłożu dzięki rzęskom umiejscowionym na spodzie ciała. Rozwój tego organizmu jest bardzo szybki szybko. Kilka dni po urodzeniu rozwijają się u niego zarówno męskie, jak i żeńskie narządy rozrodcze. Po 2-3 tygodniach składa około czterech jaj, które rozwijają się bez konieczności zapłodnienia. W trudnych warunkach mogą one przetrwać suszę i zamarzanie.
Systematyka
Relacje filogenetyczne w obrębie brzuchorzęsek pozostają nadal niejasne. Badania sugerują, że są blisko spokrewnione z szczękogębami, wrotkami lub niecieniami. Dane molekularne wskazują, że brzuchorzęski mogą być grupą siostrzaną płazińców. Późniejsze badania umieszczają je również w innych grupach, takich jak wylinkowce czy lofotrochorowce.
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Lepidodermella_squamata [dostęp: 26.08.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Giuseppe Vago. Licencja: CC BY 2.0.