Bursztyn i opalizujące skamieniałości owadów

Zobacz również

Bursztyn to skamieniała żywica drzew iglastych. Jego naturalne piękno doceniane jest od wieków.

Bursztyn i „uwięzione” życie

W bursztynie odkrywa się uwięziony liczny materiał roślinny i zwierzęcy. W zastygłej w bursztyn lepkiej żywicy znaleziono skorupiaki, jaszczurki, żaby, robaki, pająki i owady, takie jak pszczoły i karaluchy – bardzo dobrze zachowane i wszystkie w ramach swoich rodzajów. I tak na przykład mięczaki brzuchonogi, czyli ślimaki, wraz z ich tkankami miękkimi zostały odkryte w bursztynie ze środkowej kredy – licząc zgodnie z założeniami teorii ewolucji, wiek tych znalezisk to około 90 milionów lat1. Co więcej, w bursztynie odnaleziono również ptaka2 i węża3.

bursztyn - skamieniałości owadów

Opalizujące owady

Niedawno w północnej Birmie paleontolodzy dokonali zdumiewającego odkrycia. Znaleźli uwięzione w burszytnie trzy skamieniałe owady4: chrząszcza, osę i muchę. Niezwykłe jest to, że „można było zidentyfikować ich prawdziwy kolor” i że owady te mają „opalizujące odcienie strukturalne”, czyli delikatne kolory wytwarzane na powierzchni ich ciał za sprawą interferencji odbijanego w nich światła. „W okazach wyraźnie widoczne są opalizujące kolory niebieskie, zielone i fioletowe”4.

Po co one się tak mienią?

Ewolucjoniści uważają, że chrząszcz, osa i mucha miały 99 milionów lat. Nie wiedzą jednak, jak i po co te owady „wytworzyły” opalizujące barwy.

James Lamsdell, paleobiolog z University of West Virginia, ewolucjonista, stwierdził: „Wydaje się, że każdy z nich wyewoluował opalizujące cechy niezależnie”4. W artykule opisującym znalezisko stwierdzono, że jest to frustrujące i „chociaż naukowcy mogą spekulować, jakie naciski ewolucyjne doprowadziły te wszystkie różne owady do opalizacji, to nie ma możliwości, aby wiedzieć to na pewno”4. Zdaniem ewolucjonistów znaczenie opalizacji „pozostaje nieuchwytne”5. Bursztyn został znaleziony w okresie kredowym, a „to oznacza, że nie ma sposobu, aby prześledzić w czasie ewolucję tych opalizujących cech”4.

Bursztyn - skamieniałości owadów

A może jest inne wyjaśnienie…?

Naukowcy ewolucyjni przyznają, że opalizacja owadów pojawia się nagle i w formie w pełni ukształtowanej, ale zakładane przez nich zjawisko przypadkowych „nacisków ewolucyjnych” nie przynosi im wyjaśnienia jej pochodzenia. Lecz jeśli to Bóg stworzył Ziemię i życie na niej, to może zaprojektował ten wyrafinowany efekt po prostu ze względu na jego piękno, w celach estetycznych, aby cieszył zarówno Jego, jak i nasze oczy.


Przypisy

  1. Xing, L. et al. 2019. Juvenile snail with preserved soft tissue in mid-Cretaceous amber from Myanmar suggests a cyclophoroidean (Gastropoda) ancestry. Cretaceous Research. 93: 114-119. See also Thomas, B. Published Reports of Original Soft Tissue Fossils. Posted on ICR.org September 17, 2018.
  2. Pickrell, J. Exclusive: Dinosaur-Era Bird Found Trapped in Amber. National Geographic. Posted on nationalgeographic.com February 3, 2018.
  3. Rare Baby Snake Fossil Found in Amber From Age of Dinosaurs. Geology In. Posted on geologyin.com July 25, 2018.
  4. Eschner, K. These insects preserved in amber are still glowing 99 million years later. Popular Science. Posted on popsci. com July 2, 2020.
  5. White, T. E. 2018. Illuminating the Evolution of Iridescence. Trends in Ecology & Evolution. 33 (6): 374-375.

Opracowano na podstawie: F. Sherwin, „Amber insect fossils still glow”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, wrzesień 2020, s. 15.

Zobacz również

Poprzedni artykułCo na początku jadły ćmy
Następny artykułPotwór Tully a ewolucja

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content