Koala australijski

Zobacz również

Koala australijski

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Till Niermann. Licencja: CC BY 3.0.

Koala australijski (Phascolarctos cinereus), potocznie nazywany „misiem koalą”, to gatunek torbacza, który żyje w południowo-wschodniej Australii. Koale są popularnymi zwierzętami, znane ze swojego uroczego wyglądu i łagodnego charakteru.

Ten torbacz ma wygląd przypominający pluszowego misia. Charakteryzuje się dużą, okrągłą głową, kosmatymi uszami i dużym, czarnym nosem. Jego futro jest gęste i wełniste, w kolorze popielatoszarym lub brązowym, w zależności od położenia geograficznego. Ma też białe akcenty futra, zwykle są to podbródek oraz brzuch. Białą sierść ma także w uszach. Ma krępe kończyny z dużymi, silnymi łapami wyposażonymi w ostre, mocne pazury. Pierwszy i drugi palec na każdej łapie są ustawione przeciwstawnie do pozostałych trzech, co pomaga mu we wspinaczce po drzewach. Ma szczątkowy ogon. Długość jego ciała wynosi 60-75 cm, a waga waha się między 5 a 15 kg.

Koala australijski żywi się wyłącznie liśćmi eukaliptusa, co czyni go bardzo wybrednym w kwestii diety.
W dzikiej przyrodzie koale żyją na obszarach, gdzie występuje wiele różnych gatunków eukaliptusa, ale preferują one tylko kilka z nich. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kg liści. Wodę pije rzadko, dopiero gdy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach, pije ją częściej.

Koale żyją pojedynczo lub w grupach rodzinnych składających się z jednego samca i kilku samic z młodymi. Prowadzą nadrzewny tryb życia i spędzają większość czasu na wierzchołkach drzew, gdzie przysypiają i odpoczywają. Wyruszają na żer z nadejściem zmroku i czasami przemierzają duże odległości, aby znaleźć odpowiednie liście eukaliptusowe. Wybierają takie liście, które nie zawierają jeszcze trującego kwasu pruskiego.

W 2014 roku badanie przeprowadzone przez ekologów z Uniwersytetu w Melbourne wykazało, że koale w celu regulacji temperatury ciała w czasie upałów schodzą na niższe partie drzew i przyciskają swoje ciała do konarów, ponieważ temperatura pni drzew jest niższa niż temperatura powietrza. Koale mają również cienką warstwę futra na brzuchu, która pomaga im w regulacji temperatury.

Koale australijskie rozmnażają się w okresie godowym, który trwa od grudnia do marca. W tym czasie samiec koali kopuluje z wieloma samicami na swoim terytorium. Po zapłodnieniu ciąża u samicy trwa zwykle około miesiąca. Zazwyczaj rodzi się jedno młode, które jest ślepe i nieowłosione i waży około 1g. 

Po narodzinach maluch przyczepia się do jednego z dwóch sutków w torbie matki, gdzie pozostaje przez około pół roku. W tym czasie rozwija się i podczas pierwszych 5 miesięcy karmiony jest mlekiem matki, a w 6 miesiącu pobiera częściowo przetrawiony pokarm z jelita matki. Ten pokarm stały zawiera drobnoustroje, które pomagają młodym koalom w trawieniu liści eukaliptusa.

Kiedy młody koala ma około 6 miesięcy, opuszcza torbę matki i przesiada się na jej grzbiet, gdzie pozostaje do ukończenia roku.

Koale australijskie są niezwykle popularnymi i rozpoznawalnymi na całym świecie ssakami. Jednakże zwierzęta te są zagrożone wyginięciem z powodu utraty siedlisk, pożarów lasów, chorób i zmian klimatu. Według szacunków populacja koali zmniejszyła się o około 30% w ciągu ostatnich 20 lat. Szczególnie dotkliwe były dla nich pożary buszu, które spustoszyły wiele terenów leśnych, a także choroba wywoływana przez bakterię chlamydię, która jest powszechna wśród tych zwierząt.

W odpowiedzi na ten problem w Australii wprowadzono szereg działań mających na celu ochronę koali. Tworzone są nowe rezerwaty, ograniczona jest wycinka lasów, prowadzone są także kampanie edukacyjne i programy hodowlane.


Źródła

1. Serafiński W., Wielgus-Serafińska E. (1988), Ssaki, zwierzęta świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Koala_australijski
3. https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/koala
4. https://www.medianauka.pl/koala
5. https://www.national-geographic.pl/artykul/koale-oficjalnie-zagrozone-wyginieciem-ekolodzy-martwia-sie-o-mniej-znane-gatunki-zwierzat
6.  https://www.national-geographic.pl/artykul/dlaczego-koale-tula-sie-do-drzew

Zobacz również

Popularne artykuły

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Czerwce

Czerwce Czerwce (Coccoidea) to nadrodzina pluskwiaków, małe owady (od 1-5 mm) o silnym...
Skip to content