asd

Koala australijski

Zobacz również

Koala australijski

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Till Niermann. Licencja: CC BY 3.0.

Koala australijski (Phascolarctos cinereus), potocznie nazywany „misiem koalą”, to gatunek torbacza, który żyje w południowo-wschodniej Australii. Koale są popularnymi zwierzętami, znane ze swojego uroczego wyglądu i łagodnego charakteru.

Ten torbacz ma wygląd przypominający pluszowego misia. Charakteryzuje się dużą, okrągłą głową, kosmatymi uszami i dużym, czarnym nosem. Jego futro jest gęste i wełniste, w kolorze popielatoszarym lub brązowym, w zależności od położenia geograficznego. Ma też białe akcenty futra, zwykle są to podbródek oraz brzuch. Białą sierść ma także w uszach. Ma krępe kończyny z dużymi, silnymi łapami wyposażonymi w ostre, mocne pazury. Pierwszy i drugi palec na każdej łapie są ustawione przeciwstawnie do pozostałych trzech, co pomaga mu we wspinaczce po drzewach. Ma szczątkowy ogon. Długość jego ciała wynosi 60-75 cm, a waga waha się między 5 a 15 kg.

Koala australijski żywi się wyłącznie liśćmi eukaliptusa, co czyni go bardzo wybrednym w kwestii diety.
W dzikiej przyrodzie koale żyją na obszarach, gdzie występuje wiele różnych gatunków eukaliptusa, ale preferują one tylko kilka z nich. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kg liści. Wodę pije rzadko, dopiero gdy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach, pije ją częściej.

Koale żyją pojedynczo lub w grupach rodzinnych składających się z jednego samca i kilku samic z młodymi. Prowadzą nadrzewny tryb życia i spędzają większość czasu na wierzchołkach drzew, gdzie przysypiają i odpoczywają. Wyruszają na żer z nadejściem zmroku i czasami przemierzają duże odległości, aby znaleźć odpowiednie liście eukaliptusowe. Wybierają takie liście, które nie zawierają jeszcze trującego kwasu pruskiego.

W 2014 roku badanie przeprowadzone przez ekologów z Uniwersytetu w Melbourne wykazało, że koale w celu regulacji temperatury ciała w czasie upałów schodzą na niższe partie drzew i przyciskają swoje ciała do konarów, ponieważ temperatura pni drzew jest niższa niż temperatura powietrza. Koale mają również cienką warstwę futra na brzuchu, która pomaga im w regulacji temperatury.

Koale australijskie rozmnażają się w okresie godowym, który trwa od grudnia do marca. W tym czasie samiec koali kopuluje z wieloma samicami na swoim terytorium. Po zapłodnieniu ciąża u samicy trwa zwykle około miesiąca. Zazwyczaj rodzi się jedno młode, które jest ślepe i nieowłosione i waży około 1g. 

Po narodzinach maluch przyczepia się do jednego z dwóch sutków w torbie matki, gdzie pozostaje przez około pół roku. W tym czasie rozwija się i podczas pierwszych 5 miesięcy karmiony jest mlekiem matki, a w 6 miesiącu pobiera częściowo przetrawiony pokarm z jelita matki. Ten pokarm stały zawiera drobnoustroje, które pomagają młodym koalom w trawieniu liści eukaliptusa.

Kiedy młody koala ma około 6 miesięcy, opuszcza torbę matki i przesiada się na jej grzbiet, gdzie pozostaje do ukończenia roku.

Koale australijskie są niezwykle popularnymi i rozpoznawalnymi na całym świecie ssakami. Jednakże zwierzęta te są zagrożone wyginięciem z powodu utraty siedlisk, pożarów lasów, chorób i zmian klimatu. Według szacunków populacja koali zmniejszyła się o około 30% w ciągu ostatnich 20 lat. Szczególnie dotkliwe były dla nich pożary buszu, które spustoszyły wiele terenów leśnych, a także choroba wywoływana przez bakterię chlamydię, która jest powszechna wśród tych zwierząt.

W odpowiedzi na ten problem w Australii wprowadzono szereg działań mających na celu ochronę koali. Tworzone są nowe rezerwaty, ograniczona jest wycinka lasów, prowadzone są także kampanie edukacyjne i programy hodowlane.


Źródła

1. Serafiński W., Wielgus-Serafińska E. (1988), Ssaki, zwierzęta świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Koala_australijski
3. https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/koala
4. https://www.medianauka.pl/koala
5. https://www.national-geographic.pl/artykul/koale-oficjalnie-zagrozone-wyginieciem-ekolodzy-martwia-sie-o-mniej-znane-gatunki-zwierzat
6.  https://www.national-geographic.pl/artykul/dlaczego-koale-tula-sie-do-drzew

Zobacz również

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...
Skip to content